Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

SOL yatırımcısı, Solana Labs ve Multicoin’i Menkul Kıymetler Yasasını İhlal Etmekle Suçluyor

Şikayet dilekçesinde, Solana'nın SOL tokeninin, bireysel yatırımcılar zarar görürken içeridekilerin yararlandığı kayıtsız bir menkul kıymet olduğu söylendi.

7 Temmuz 2022 09:03

Güncellenme: 7 Temmuz 2022 11:39

Kaliforniya federal mahkemesinde geçen hafta açılan bir toplu dava, Solana ekosistemindeki kilit oyuncuları, kayıtsız bir menkul kıymet olan blok zincirinin yerel token’ı olan SOL'den yasadışı olarak kâr etmekle suçluyor.


Davada, "SOL menkul kıymetlerinin değerinin temel taşı, Solana Labs, Solana Vakfı ve [Anatoly] Yakovenko'nun Solana blok zincirinin yönetimi ve uygulamasının toplamıdır" iddiasında bulundu. SOL, içeriden öğrenenlere bireysel yatırımcıların zararından fayda sağlayan oldukça merkezi bir kripto para birimi olarak tanımlandı.


California'da ikamet eden Mark Young, 2021 yazının sonlarında SOL satın aldığını belirttiği dava dosyasında, Solana Labs, Solana Vakfı, Solana'dan Anatoly Yakovenko, kripto risk sermayesi devi Multicoin Capital, Multicoin'den Kyle Samani ve ticaret paneli FalconX de yer alıyor.


Bir Solana sözcüsü konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Multicoin ve FalconX ise yorum talebine hemen yanıt vermedi.


Şikayete göre Young, SOL'un oluşturulma ve satılma şeklinin, bir şeyin satışının bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda yaygın olarak bir barometre olarak kullanılan bir ABD Yüksek Mahkemesi’nin emsal kararı olan Howey Testinin üç ilkesini karşıladığını iddia ediyor.


Howey Testinin üç maddesine işaret edilen dilekçede, “SOL menkul kıymetlerini satın alanlar, ortak bir girişim olan Solana'ya para yatırmış veya değerli hizmetler vermiştir. Bu alıcıların, destekleyicilerin, Solana Labs ve Solana Vakfı'nın, Bitcoin ve Ethereum'a rakip olacak ve blok zincirindeki işlemler için kabul edilen çerçeve haline gelecek bir blok zinciri ağı oluşturma çabalarına dayanan makul bir kâr beklentisi var" denildi.


Young dosyada, SOL tokeninin birkaç satışına veya tokenin halka arzından önce yaptığı SOL tokenini satma anlaşmalarına dikkat çekti.


Solana Labs, dosyada ABD Sermayed Piyasaları Kurumu'na (SEC) bir D Formu  (satışın SEC kaydından muaf menkul kıymetler olduğunu belirten bir dosyalama)  sundu ve şirketin "gelecekteki hakları" yaklaşık 80 milyon SOL'ye sattığını belirtti. 


Davada, Solana ekosistemine yoğun yatırım yapan büyük bir kripto risk sermayesi şirketi olan Multicoin'in, Solana blok zincirinin teknik sorunlarına rağmen tokeni "acımasızca" teşvik ettikten sonra bireysel yatırımcılara "milyonlarca dolarlık SOL yüklediği" iddia edildi. Şikayet dilekçesinde, iddia edilen bu boşaltmanın FalconX OTC panellerinden geçtiğini öne sürüldü.


Young'ın hukuk firması Roche Freedman da kısa süre önce Terra patlaması sırasında yatırımcıları yanılttığı iddiasıyla Binance.US'e karşı dava açtı. Roche Freedman'ın avukatı telefonu açmadı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Konsolide Vadeli İşlemler için Onay Aldı

28 Eylül 2023 18:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk