Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Slow Ventures Timber sDAO İle Kripto Yönetimindeki Payları Arttırıyor

Risk Sermayesi firması Slow Ventures ilk yasalara uyumlu DAO’su ile bir arazi aldı ve sDAO denilen ikincisi ile de üzerinde ağaçlar bulunan bir arazi satın aldı.

31 Ağustos 2022 12:07

Güncellenme: 31 Ağustos 2022 13:04

Merkeziyetsiz kripto sahibi olmanın idealizmi ABD menkul kıymetler yasası ile her zaman uyuşmayabiliyor. Özellikle de işin içine token’lar ve merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAO) girerse.


Durum böyle olsa da kripto bazlı risk sermayesi şirketi Slow Ventures bunu yürütmeye çalışıyor. Şirketin ortakları, üyelerinin DAO’ların bir parçası olarak fiziki dünya varlıklarını tokenlaştırabileceği, yönetebileceği ve alım-satım yapabileceği kripto kulüpler tasarlamak için senaryolar oluşturuyorlar. Bunlar ConstitutionDAO ve LinksDAO gibi bilinen kollektiflerde bulunmayan özellikler.


Slow’un SDAO adı verilen iskeleti tamamen merkeziyetsizliği savunanlara göre değil: Katılımcı sayısı yasal sınırlar içinde kalmak için en fazla 499 akredite yatırımcıyla sınırlanıyor. sDAO gibi izne bağlı sistemler, yönetim token’ına sahip herkesi kabul eden DAO’ların tersine çalışıyor.


Katılımcı sayısı limitli olsa da, Slow, bu sDAO’ların yeni yatırımcıları çekmenin güçlü bir yolu olarak görüyor.

Slow Ventures ortaklarından Clay Robbins, “Bu yapı fiziki dünyadan daha fazla varlığın zincire girmesini sağlayabilir. Bu da likiditeyi arttırabilir” diyor.


Robbins’in sDAO konseptinin işe yarayacağını kanıtlama çabası en azından bazı yatırımcıların kripto yönetim deneylerine para yatırma iştahlarının olduğunu gösterdi. İlk iterasyonu Montana’da bir arazi almak için 700 bin doları aştı. Tabii bu doğası gereği sıkıcı bir yatırım.


Eğer sDAO’ların ilk turu bir DAO’nun fiziki varlıklara sahip olabileceğini gösterirse ikinci tur daha kazançlı olabilir.

Robbins, “Arazi satın almak kolay ancak nakit akışı konusunda çok verimli değil. Bir sonraki adımımız nakit akışkanlığını verimli bir hale getirmek. Bu nedenle ağaçlı bir araziye geçiyoruz” diyor.


Çünkü ağaçlar kereste olarak satılabilir ya da karbon için tutulabilir. Yani, Robin’e göre Timber sDAO üyeleri için çeşitlendirilmiş getiri potansiyeline sahipler.


Likidite dışında bu yapı DAO üyelerine yatırım süresince oy hakkı vererek mülkleri üzerinde söz sahibi olma gücünü de veriyor. Timber sDAO bunun için Nation tarafından geliştirilen ve Solano blok zinciri üzerinden sunulan bir yönetim aracını kullanacak.


sDAO yaratıcılarının bu yapıları açık kaynak yapmalarını ve böylece herkesin yasalara uygun DAO’lar geliştirmesini uman Robbins, Timber DAO’nun kendisini kanıtlaması halinde daha gösterişli iterasyonları da çalışabileceğini belirtiyor. Robbins, geçiş döneminde ABD yasalarının DAO yönetimlerine geleceğinden de umutlu. Robbins, “Bu işi çok sorun yaşamadan halledebildiğimizi görülünce bu sDAO kurmak isteyen herkesin önünü açacak” diyor.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk