Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“SEC Yasalara Uyacağına Yeniden Yazmaya Çalışıyor”

Ripple Labs ve SEC arasında 2020’de başlayan deva devam ediyor. Ripple Labs Genel Hukuk Danışmanı Stuart Alderoty, SEC’in yasalara uymak yerine yeniden yazmaya çalıştığını söylüyor.

22 Eylül 2022 10:16

Güncellenme: 22 Eylül 2022 14:16

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ve ödeme protokolü Ripple Labs arasında devam eden hukuk mücadelesi eğer hâkim kripto şirketinin kanunlara karşı gelmediği yönünde bir karara varırsa sonlanabilir.


Ripple Labs Genel Hukuk Danışmanı Stuart Alderoty, CoinDesk TV’ye yaptığı açıklamada şirketin kendine güvendiğini ve 2020 yılında başlayan dava için “sonun başlangıcı” olduğunu söyledi.  


Alderoty, “Bu davada dolandırıcılık, yanlış beyan, piyasa manipülasyon iddiaları bulunmuyor. Bu, hâkimin hukuki olarak çözebileceği teknik bir konu” dedi.


Aralık 2020’de SEC, kayıt dışı XRP kripto para sattığı iddiasıyla Ripple Labs’e dava açmıştı. SEC, şirketin XRP token’larını satarken yatırımcıları da kârdan önemli bir getiri elde edeceklerine inandırdıklarını iddia etmişti.


Alderoty, Ripple’ın bir şeyin menkul kıymet olup olmadığını anlamak için kullanılan Howey Test’inin şartlarını yerine getirmediği savunmasını yineledi ve “Biz şuna inanıyoruz ki yatırıma ilişkin bir kontrat yoksa böyle bir durum yoktur. Bu durumda SEC’in de yetkisi bulunmaz” dedi. Ayrıca SEC’in Ripple ve yatırımcılar arasında herhangi bir kontrat olduğunu öne sürmediğini, dolayısıyla Ripple’ın XRP satışları sonrasına ilişkin yatırımcılara verdiği bir garantinin olmadığını belirtti.


Alderoty, SEC’in ortak bir menfaatin ortak bir girişimin yerini aldığını iddia ettiğini ancak böyle bir durum olmadığını çünkü kendilerinin hiçbir yatırımcıya bir taahhütte bulunmadıklarını belirtti.


SEC’in Ripple’ı kullanarak tüm kripto sistemine bir mesaj göndermek istediğini, ancak güçlü bir savunmayla karşılaştıklarını belirten Alderoty, “SEC’in bu hamlesi XRP’nin neredeyse ABD’deki tüm borsaların listesinden çıkarılmasıyla sonuçlandı. Şirketin piyasa değerinden 15 milyar dolar silindi ve şimdi operasyonlarını sınır ötesine taşımak istiyor” dedi.


Bunun yanında Alderoty, SEC’in yasayı yeniden yapmak istediğini belirterek, “Hukuka bağlı kalmak yerine arzu edilen bir sonuca ulaşmak için dava açıyorlar” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ETF Girişleri Rekor Kırarken Bitcoin Bahisleri 37 Milyar Dolarlık Zirveye Ulaştı

7 Haziran 2024 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk