Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

SEC, Tron Kurucusu Justin Sun’a Piyasa Manipülasyonu İddiasıyla Dava Açıyor

Düzenleyici kuruluş TRX ve BTT’yi kayıt dışı menkul kıymetler olarak değerlendirerek Sun’ın “büyük ölçekli bir wash trading” programı üzerinden işlem hacmini şişirdiğini iddia ediyor.

22 Mart 2023 23:41

Güncellenme: 23 Mart 2023 09:48

ABD Sermaye Piyasaları Kurumu (SEC) tescil edilenmiş, kayıt dışı menkul kıymetlerin satışını ve airdrop’unu yapmak, yolsuzluk ve piyasa manipülasyonu gibi iddialar ile Justin Sun’a karşı dava açıyor. 


SEC, yayınladığı basın bülteninde Sun, Tron Foundation, Bittorent Foundation ve BitTorrent (Rainberry olarak da biliniyor) hakkında tronix (TRX) ve bitTorrent (BTT) token’larının satışı nedneiyle dava açıldığını belirtiyor. SEC bu varlıkların tescil edilmemiş kripto varlık menkul kıymetler olduğunu belirtiyor. Düzenleyici kuruluş, ayrıca, hakkında suçlama yöneltilen yapıların “geniş çaplı bir wash trading yapılanması” oluşturarak piyasa manipülasyon yaptıkları iddiasını da dillendiriyor. 


SEC’e göre geçen yıl Grenada’nın Dünya Ticaret Örgütü’ndeki (WTO) temsilcisi olarak görevlendirilen Sun, wash trading mekanizması ile TRX’in işlem hacminin suni biçimde şişirildiğini söylüyor. İddialara göre Sun, çalışanlarını ve kendi kontrol ettiği iki kripto varlık platformunu kullanarak “600.000’den fazla wash trade TRX” işlemi yaptığı belirtiliyor. Mahkemeye sunulan dosyaya göre Sun’ın Tron Foundation’ındaki çalışılanlar işlemleri gerçekleştirirken BitTorrent ve Tron vakıfları hesapların kontrolü sağladı ve Rainberry çalışanları da işlem için gerekli fonların transferini gerçekleştirdiler. 


SEC ayrıca TRX ve BTT’nin reklamını gizli biçimde yaptıkları ve aldıkları ödemeleri açıklamadıklarını iddia ettiği Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Lil Yachty, Ne-Yo, Akon ve Michele Mason hakkında da dava açacağını belirtiyor. Adı geçen bu ünlü isimlerin çoğu uzlaşma yoluna gitmeyi tercih etmişlerdi.  


SEC Başkanı Gary Gensler bu davanın kripto yatırımcıların tescil edilmemiş menkul kıymetler nedeniyle başlarına gelebilecek potansiyel risklere dair iyi bir örnek olduğunu beliriyor.


“İddia edildiği üzere, Sun ve şirketleri tescil edilmemiş teklifler ve satışlar üzerinden sadece ABD’li yatırımcıları hedefleyip yatırımcıları riske atmak pahasına milyonlarca dolarlık getiri elde etmekle kalmamışlar ayrıca TRX’de aktif bir işlem hacmi olduğu algısı oluşturmak üzere tescilli olmayan bir platform üzerinden wash trade yapmışlar. Sun, kendisinin ve ünlülerin dahil olduğu bir pazarlama kampanyası ile yatırımcıları TRX ve BTT almaya teşvik ederken söz konusu ünlülerin attıkları tweetler karşılığında para aldıklarını da gizlemiş” diyordu. 

Daha Fazla Oku

    TronDüzenlemelerkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk