Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Savaş Sürerken Doğu Avrupa'da Yüksek Riskli Kripto Aktivitesi Artıyor

Doğu Avrupa'da yüksek riskli faaliyetler artarken yasa dışı faaliyetler Kuzey ve Latin Amerika ile aynı seviyede.

12 Ekim 2022 16:09

Güncellenme: 12 Ekim 2022 17:50

Blok zinciri analitik firması Chainalysis, yayınladığı raporda, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana Doğu Avrupa'da tespit edilen yüksek riskli ya da yasadışı olarak kripto faaliyeti arttı.

Rapor, Doğu Avrupa’da gerçekleştirilen tüm kripto işlemlerinin yüzde 18,2'sinin riskli veya yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Doğu Avrupa'da gerçekleşen bu riskli faaliyetlerin bir bölümü, en bilinen yöntemle müşterilerin müşterinizi tanıyın (KYC) bilgilerini göndermesine gerek bırakmayan yüksek riskli kripto borsalarıyla gerçekleşen etkileşimden kaynaklanıyor.

Rus vatandaşları, AB yaptırımlarının ardından kripto hizmetlerine ulaşmaları zorlaştığı için az bilinir borsalara yönelmek zorunda kaldılar. 2021 yılında kripto merkezi olarak kabul edilen Estonya’nın, dijital varlık dünyasında daha sert kurallar getirmeyi planlaması nedeniyle mevcut kripto ticaretinden yüzde 90 çıkış bekleniyor.

Chainalysis verileri, Doğu Avrupa'nın kripto süreciyle ilgili çok kötü bir tablo çiziyor. Yasadışı işlemler Kuzey Amerika ve Latin Amerika ile aynı seviyedeyken, Sahra Altı Afrika'daki yasadışı faaliyetlerin yanında çok masum kalıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin ve VeChain için Yükseliş Görünümü

16 Şubat 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk