Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Saldırganlar Beanstalk Stablecoin Protokolünden 128 Milyon Dolar Çaldı

Etherium tabanlı bir stablecoin protokolü olan Beanstalk Farms’ın 128 milyon doları buharlaştı.

18 Nisan 2022 10:15

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:03

Söz konusu saldırıyı blok zinciri güvenlik şirketi PeckShield duyurdu. Açıklamaya göre ilk tespitler çerçevesinde saldırgan 80 milyon dolarlık kripto çaldı. Ancak protokolün uğradığı zarar çok daha büyük.

 


Görüşlerini almak için temasa geçtiğimiz Beanstalk bizi Discord kanalında paylaşılan ve aldırının detaylarını anlatan bir açıklamaya yönlendirmekle yetindi. 


Bu özet açıklamaya göre saldırgan hızlı kredi platformu Aave üzerinden bir borçlanma yaptı ve bu kaynakla Beanstalk’ın kendi -yönetişim tokenı olan Stalk satın aldı. Stalk tokenlarından elde ettiği oylama gücü sayesinde ortaya attığı ve kabul ettirdiği bir uygulama ile protokolün fonlarını kendi özel Etherium cüzdanına aktarmayı başardı. 


Saldırının özetinde şu noktanın altı çiziliyordu:


“Beanstalk BIP’nin lehine oy verecek Stalk coin yüzdesi belirlerken anlık kredilerle alınan tokenlara dair bir düzenleme yapmamıştı. Saldırgan da bu açıktan yararlandı.”


Beanstalk CoinDesk’e detay vermekten kaçındı. Çalınan kaynakların sahiplerine geri ödenip ödenmeyeceğine veya daha detaylı açıklama yapılıp yapılmayacağına dair net bir bilgi henüz alınamadı.


PeckShield’a göre saldırgan çaldığı paranın 250.000 dolarlık kısmını Ukrayna yardım cüzdanına aktardı.


Bu son birkaç haftada gerçekleşen büyük hacimli DeFi hırsızlıklarından biri olarak kayda geçti. Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin blok zincirinden 625 milyon dolar çalınmıştı ve ABD’li yetkililer bu olaydan Kuzey Kore’yi sorumlu tutmuştu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Biden'ın Çekilmesi Kripto Boğalarını Kızıştırdı, Bitcoin Kısa Süreliğine 68 Bin Doları Aştı

22 Temmuz 2024 12:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk