Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Sabitcoin Endişesinin Üzerine Circle’ın Yatırım Yaptığı İki Kripto Şirketi de Hacklendi

Geçen haftaki saldırılar sonucu kayıplar yaşayan Nomad ve Slope, Circle’ın risk sermaye yatırımı yaptığı şirketlerdi

5 Ağustos 2022 12:39

Güncellenme: 5 Ağustos 2022 13:07

Bu hafta gerçekleşen çapraz zincir köprüsü Nomad’ın 200 milyon dolara yakın, Slope Financial’ın cüzdanlarından ise 6 milyon dolar çalındığı saldırıların ortak bir özelliği var: İki proje de Circle Internet Financial’ın risk sermaye yatırım fonundan destekleniyor.


Bu sene halka açılmayı hedefleyen Circle için söz konusu bu saldırılar kötü haber demek. Risk sermaye yatırım işine 2021’in sonlarında giren şirket, USD Coin (USDC) adındaki sabitcoin’iyle biliniyor. TerraUSD’nin (UST) bu yılki çöküşünün ardından sabitcoin alanı regülatörlerin dikkatli incelemelerine tabi tutulmuş vaziyette.  


Erken aşama blokzincir projelerine ve şirketlerine yatırım yapan Circle, Slope Finance’ın Şubat ayındaki Seri A yatırım turunda 8 milyon dolar, Nomad’ın Nisan ayındaki tohum yatırım turuna ise 22,4 milyon dolar yatırmıştı.


CoinDesk’in Nomad’ın maruz kaldığı saldırıyla ilgili sorularını yanıtlayan bir Circle sözcüsü, “Durumu yakından takip ediyoruz” diyor. Keza şirket, Slope Finance saldırısına ilişkin aynı cevabı tekrarladı.


Sözcüye göre, Circle’ın Nomad ve Slope’la kurduğu bağlar şirkete herhangi bir finansal zarar vermiş değil.


CoinMarketCap verilerine göre, ABD dolarına sabitlenmiş Circle’ın USDC’si, 54 milyar dolarlık piyasa değeriyle, 66 milyar dolarlık Tether’in USDT’sinin ardından en büyük ikinci sabitcoin konumunda.


Dolar fiyatına sabitlenmekte daha riskli bir yol izleyen bir diğer sabitcoin UST’nin bu yılki çöküşünün ardından Washington’dan sabitcoin’lere getirilecek düzenlemenin yolda olduğuna dair söylentiler yayılıyor.


Dolara sabitlenmiş birebir ilişkisini algoritma aracılığıyla bir başka coin’e, LUNA’ya dayandıran UST’nin aksine Circle’ın USDC rezervleri çok daha yalın bir halde.  


Circle şeffaflığı artırmak ve sektör genelinde oluşan likidite korkularını hafifletmek adına geçen ay USDC’nin 42,1 milyar dolarının kısa vadeli ABD Hazine bonolarında ve 13,6 milyar dolarının da nakit olarak durduğunu gösteren denetime tabi tutulmamış bir rezerv raporu yayımlamıştı.  Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Zekâ Ağlarında Gizlilik Labirenti: Gözetim Toplumu Çerçevesinde AI ve Blockchain İlişkisi

3 Aralık 2023 15:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk