Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Rus Gazpromneft ve BitRiver Ortak Kripto Madenciliği Operasyonları Geliştirecek

Rusya’nın devlete ait doğal gaz devi Gazprom'un petrol üreten yan kuruluşu, BitRiver tarafından kurulan veri merkezlerine enerji sağlayacak.

16 Haziran 2022 18:59

Güncellenme: 16 Haziran 2022 20:29

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda imzalanan mutabakata göre, Rus Gazpromneft ve ABD onaylı bitcoin (BTC) madencilik barındırma şirketi BitRiver, petrol sahalarında kripto madenciliği tesisleri geliştirmeyi planlıyor.      


CoinDesk'e gönderilen açıklamaya göre Gazpromneft, BitRiver tarafından kurulan veri merkezlerine enerji sağlayacak. Açıklamada, bu merkezlerin ya ulaşım altyapısının henüz kurulmadığı yeni petrol sahalarında ya da taşımacılığın çok pahalı olduğu uzak bölgelerde olacağı belirtildi.


Yanan gaz madenciliği, petrol üreticilerinin aksi takdirde boşa harcanan metan gazından faydalanmalarını sağladığı için geçen yıl boyunca artan bir popülerlik kazandı. ExxonMobil'in (XOM) bazı petrol sahaları için bunu araştırdığı bildiriliyor ve Orta Doğu petrol üreticileri Abu Dabi ve Umman, bir güç kaynağı olarak alevli gazı kullanmanın öncülerinden biri olan Crusoe Energy'nin hisselerini aldı.


BitRiver, 20 Nisan'da ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlık Kontrol Ofisi'nin (OFAC) özel olarak belirlenmiş vatandaşlar listesine eklendi, çünkü şirket Rusya'nın ‘doğal kaynaklarından para kazanmasına’ yardım ediyor. Şirket, önlemleri haksız ve rekabete aykırı olarak nitelendirdi ve kararı yargıya taşımaya hazırlandığını açıkladı. 


BitRiver'ın kurucusu ve CEO'su Igor Runets, Perşembe günkü açıklamasında şunları söyledi: 


"Önümüzdeki iki yıl içinde BitRiver, ek olarak yüksek ve istikrarlı güç tüketimi sağlayacak olan APG dahil olmak üzere 2 gigawatt'a kadar güç ölçeklendirmesi ile güç yoğun bilgi işlem için kendi veri merkezlerini oluşturmaya yönelik projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.”


BitRiver, 300 megawatt'tan fazla veri merkezini yöneten yerel yan kuruluşu ile Rusya'nın en büyük madencilik şirketlerinden birisi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Almanya 2,2 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Tutmaya Devam Ediyor

8 Temmuz 2024 10:20

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk