Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Polygon Terra'ya Sahip Çıktı, Solona'yı Eleştirdi

Polygon Studios CEO'su Ryan Wyatt, CoinDesk TV'nin "First Mover" programında "Elimizden geldiğince yardım sunmak istedik" dedi.

3 Haziran 2022 15:36

Güncellenme: 3 Haziran 2022 15:45

Katman 2 platformu Polygon, Terra'nın çöküşünün ardından Terra geliştiricilerini cezbetme girişimlerini yineliyor. Dahası, Hindistan merkezli şirket, Çarşamba günü bir kez daha kesintiye uğrayan katman 1 blok zinciri Solana'ya karşı hareketleniyor.


Polygon Studios’un CEO'su Ryan Wyatt, Terra'nın UST algoritmik stabil coin’inin geçen ay çakılmasının ardından Web 3 ekosistemi içinde üretime devam etmek isteyen geliştiricilerin, bir süre daha yeni bir platforma geçmek için güvene ihtiyaçları olduğunu söyledi. Polygon kısa süre önce, fonun büyüklüğünü açıklamamasına rağmen, Terra geliştiricilerini bir fonla çekmek için açık bir baskı yaptı.


Wyatt, CoinDesk TV'nin “First Mover” programında şunları söyledi:


"Poligon'u geliştirmek isteyenler için, onları kollarımızı açarak karşılamak için, burada olduğumuzu bildiklerinden emin olmak için bir fırsat olduğunu hissettik. Finansal olarak yeniden ayağa kalkmalarına ve destek vermelerine yardımcı olacağız.”


Google'ın eski oyun ortaklıkları başkanı da olan ve Polygon tarafından platformun NFT (karşılaştırılamaz token), oyun ve metaverse girişimlerine liderlik etmesi için YouTube'dan transfer edilen Wyatt, geliştiricilerin bir dizi ek maliyet yarattığını, bir platformdan diğerine geçmeyi düşündükleri için endişelenebileceklerini ekledi.


Polygon, NFT pazaryeri One Planet ile ortaklık kurarak milyonlarca dolarlık bir fon oluşturdu ve bazı geliştiricilerin Terra'nın yakın zamandaki çöküşünden sonra karşılaştıkları finansal sıkıntılarla başa çıkmalarına yardımcı olacağına söz verdi. Ancak girişime yönelik bazı eleştiriler var.


Wyatt, Terra'nın yeniden başlama girişimine dair şunları söyledi:

"Artık katılmayan ve çevresinde bu felaket hatalarından bazılarının olduğu bir platforma sahip olan bu alandan faydalanabiliriz. Bu fiyaskoda incinen onca insandan sonra, sadece birkaç hafta sonra bir şeyi yeniden başlatmanın büyük bir destekçisi değilim."


Wyatt, Terra 2.0'ın bundan sonra yapacaklarına kayıtsız olduğunu söylese de, 2008-2009 bankacılık ve konut krizi sırasındaki gibi kurtarma paketlerini, özellikle ‘riskler iyi biliniyorsa ve iyi ifade edilmişse’ doğru cevap olarak görmediğini söyledi.”


Solana'yı kazmak

Bu arada, Katman 2 platformu Ethereum'u ölçeklendirmeye devam ederken, Polygon'un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Katman 1’deki Solana ağını rahatsız eden son kesintilerde "İlk Taşıyıcı" aşamasında devreye girdi. Çarşamba günü, Solana dört saatliğine kapalıydı.

Geliştiricilerle yaptığı görüşmeyi aktaran Nailwal, "Haftalık olarak, iki veya üç kez, kesinti bulduklarını veya ağın tıkandığını" iddia etti. Nailwal’a göre bu "son kullanıcılar için ağın kullanılamaz olduğu" anlamına geliyor.


Nailwal, ölçeklenebilirlik sorunlarının çoğu 1. katman platformunda yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu ekleyerek, “Ethereum, piyasada kanıtlanmış, savaşta test edilmiş tek katman 1 çözümüdür. Poligon, Ethereum'un üzerine inşa edilmiş bir katman 2 sistemidir” dedi.

Wyatt, "Bu düzeyde kesintiler yaşamaya ve merkezileşmeye devam edeceklerse, [Solana] için PFP [profil resmi] NFT'lerin dışında herhangi bir şey yakalamaları çok zor olacak" yorumunu yaptı.


Bununla birlikte, bazı oyuncular caymıyor. CoinDesk'in Perşembe günü erken saatlerde bildirdiği gibi, Web 3 geliştirici platformu Alchemy, hizmetlerini Solana ekosistemine genişletiyor. Polygon'un tokeninin fiyatı son 24 saat içinde %1 düştü ve bu yazı yazılırken 61 sentten işlem görüyordu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk