Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Polkadot’un Tepe İsmi Gavin Wood, Blokzincir Yönetişimindeki Geliştirmeleri Duyuruyor

Wood, tüzüğünün profesyonel denetimlerden geçmesinin akabinde Gov2’nin Kusama’da “çok yakında” sunulacağını söylüyor

30 Haziran 2022 13:17

Güncellenme: 30 Haziran 2022 14:52

Polkadot ekosisteminin kurucusu Gavin Wood yıllık düzenledikleri etkinlik Polkadot Decoded’de, oylanacak tasarıların sayısındaki dramatik artış ortamında karar verme süreçlerini çok daha kapsayıcı ve merkeziyetsiz olacak biçimde geliştirdiğini duyurdu.


Şirketin paylaştığı blog yazısında ise Polkadot’un yönetişim yazılımının ikinci versiyonunda (Gov2) Polkadot Konseyi ve Teknik Komite gibi yönetişim anlamında tüm öncelikli “birinci sınıf vatandaşların” kaldırılacağı ve oylamalara katılacakların tek bir sınıfta değerlendirileceği belirtiliyor. Yeni versiyon aynı zamanda yönetişim süreçlerinde birçok kararın eş zamanlı alınabilmesini kolaylaştıran çeşitli yapılandırmalar içeriyor.


Blog yazısına göre Gov2, tüzüğü profesyonel denetimlerle son halini aldıktan sonra Polkadot’un çok daha çevik ve deneysel kardeş ağı Kusama’da piyasaya sürülecek. Gov2’nin Kusama’da test edildikten sonra Polkadot ağında oylamaya sunulacağını söyleyen Gavin Wood, bu sürecin ne kadar süreceğine dair bilgi paylaşmadı.


Büyük ve karmaşık sistemlerin merkeziyetsiz yönetişimi kolay bir iş değil. Bu gerçeği, Ethereum’un başlarda kurduğu merkeziyetsiz otonom organizasyonundaki (DAO) iz bırakan acı deneyiminden ve MakerDAO topluluğunu bir girdabın içine çeken mevcut kavgacı ikliminde defalarca gördük.


Kuralları uygulamakla yükümlü bir merkez zincir ve parachains adındaki bir dizi ayrı ama bağlı çalışan proof-of-stake blokzincir ortamlarından meydana gelen Polkadot’un mevcut yapısı, çok sayıda tasarının değerlendirilmesinden ziyade sistemin az sayıda tasarının ayrıntılı değerlendirilmesinin tercih edildiği anlamına gelen kısıtlı bir alanda, seçilmiş bir Konsey yöneticisinin eline bakıyor.


Blog’ta şu ifadeler yer alıyor: “Gov2’de isteyen herkes bir oylama başlatabiliyor ve bunu istedikleri kadar yapabiliyorlar. Ayrıca herkes bu oylamalara katılabilecek. Her an oylamaya gidilecek referandumların sayısında belirgin bir sınırlama yok.”


Yeni “Origin’ler”


Gov2 merkezi oylama hiyerarşisini kaldırmaya girişirken, oylanacak konuların kapsamını yönetilebilir bir seviyeye çekmeye ve karar verme süreçlerini sınıflandırmaya yarayan yeni bir sistemi tanıtıyor: Origins adını verdikleri bağımsız tasarılar, oylamaya sunulacak teklifin önemini belirtiyor. Ardından, her bir tasarının ilerleyişine bir “yol” atanıyor.


Örneğin, Root Origin’de tasarıyı oylamaya sunmak çok yüksek eşikler ve tedbirler getirirken, sadece bir defa karar verilecek son derece tehlikeli tasarılara izin verir. Daha az güçlü Origin’ler ise daha kısa zamanda değerlendirilir ve daha düşük onay eşikleri vardır.


Tasarıdan sorumlu kişinin tasarıyı hangi Origin üzerinden oylamaya sunulacağını belirlemesine izin verilir. Bu ayırım, tasarının hangi yol izleyeceğini ve oylamanın nasıl gerçekleştirileceğini belirleyecek.


Blog yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Bağımsız yollar izlemek bize, ayrıcalık seviyelerine dayalı oylama dinamiklerini özel olarak tasarlama imkanı veriyor. Tasarılarını daha güçlü Origin’lerde düzenleyen oylamalar, daha sıkı tedbirler, daha yüksek eşikler ve daha uzun değerlendirme sürelerine sahip olacak.”

Tasarıların belirli bir zaman dilimi, bir karar paylaşımı (tasarıya dahil edilmesi için uygun bir yol için yer olmalı) ve son olarak oylama sürecinin zincirdeki maliyetini karşılayan ve spam’leri engelleyen “karar depozitosu” ödemesini içeren üç kriter seviyesini karşılaması gerekiyor.


Polkadot Kardeşliği


Polkadot’un yönetişim sisteminin ilk versiyonunda yer alan Teknik Komite, bir uzman yönetim pozisyonunun ya da yönetimde söz sahibi olmak isteyen kliklerin oluşmasını önlemek adına Polkadot Kardeşliği adındaki daha merkeziyetsiz bir yapıyla yer değiştirecek. Bu aynı zamanda, üyelerin belirli bir düzen içerisinde hareket etmeleri için haksız yere yakıştırmalarla karşılaşabilecekleri (art niyetli ya da iyi kalpli gibi) geniş yetkilere sahip olmalarını da önleyecektir.


Mevcut Teknik Komite’nin aksine Kardeşlik, daha geniş kapsamlı üyelikler için tasarlanmıştır ve hem yönetim süreçlerinin akışı hem de uzmanlıktan doğan beklentiler açısından çok daha düşük bariyerleri olan on binlerce üyeyi dahil edebilir.


Blog’ta “Kardeşlik, Polkadot ağının ve protokolünün teknik birikim temelini içeren ve kapsayan kişilerin temsiliyetine öncelik veren, çoğunlukla kendi kendini yöneten uzman bir yapıdır. Kardeşlik’e üye olmak, az miktarda bir depozito yatırmak kadar kolaydır” ifadeleri yer alıyor.


Bu üyelere daha sonra “sisteme dair iyi bilgilenmiş, geçerli bir teknik temeli olan ve Polkadot’un menfaatleri doğrultusunda ilerleyen mertebeyi belirten” bir sınıflandırılma yapılır.


Kardeşlik üyelerinin bu sınıflandırma sürecini şeffaf ve hesap verebilir hale getirmek adına, her bir sınıflandırmayla ilgili gereksinimler ve beklentilerin düzene koyulacağı bir anayasa gelecek.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Piyasa Düşüşte, Kripto Boğaları 580 Milyon Dolarlık Tasfiyeye Tanık Oluyor

5 Temmuz 2024 09:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk