Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Polkadot'un Moonbeam'i Likit Staking Devi Lido'yu Sistemine Entegre Etti

Entegrasyonda, staking uzmanı MixBytes aracı oldu.

31 Mayıs 2022 17:49

Güncellenme: 31 Mayıs 2022 18:06

Polkadot, blok zincirleri ağına likit staking ekliyor. Bu sayede, pay ispatı (PoS) ağını desteklemeyi taahhüt eden kripto para sahiplerine, merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarında ek getiri elde ederek gelir akışlarını artırma olanağı sağlayacak bir yol sunuyor.


Ethereum blokzinciri ile Polkadot üzerine inşa edilen hizmetler arasında bir bağlantı katmanı olan Moonbeam, Ether (ETH) ve diğer kriptoların başka bir yerde kullanılmasına izin veren bir staking türevleri platformu olan Lido ile birlikte çalışıyor.


Şirketler Salı günü yaptıkları açıklamada, Lido'nun likit hisselerini Polkadot üzerinden sunma hamlesi için blokzinciri denetim ve hisse senedi uzmanı MixBytes tarafından aracılık yapıldığını da duyurdu. Aynı grup Şubat ayında, Polkadot'un blokzincirin deneysel bir versiyonu olan

ve "kanarya ağı" diye bilinen Kusama'daki likit stakinglerini açıklamıştı.


Likit staking altında, tokenlerini sürece özel ayırarak pay ispatı (PoS) ağlarını desteklemeyi taahhüt eden kripto para sahipleri, bir tür stake edilmiş IOU tokeni alırlar. Bu token daha sonra DeFi uygulamalarında verim elde etmek için yatırım amacıyla kullanılabilir.


Lido entegrasyonu, Polkadot'un kendi kripto para birimi DOT sahiplerinin varlıklarını xcDOT (çapraz zincir DOT) biçiminde yatırım yapmalarını ve bunun karşılığında bir stDOT (stake edilmiş DOT) tokenı almalarını sağlayacak. Hem xcDOT hem de stDOT, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile Polkadot'a güç veren Substrat yapısı arasındaki uyumluluk için Moonbeam tarafından oluşturulan bir token standardı olan XC -20 türünde.


Platformun CEO'su Derek Yoo, Polkadot'ta bir parachain slotunu güvence altına almak için 1,3 milyar doların üzerinde para topladıktan sonra Ocak ayında yayına giren Moonbeam'in, birden fazla blokzincirindeki etkinliği uyumlu hale getirmek için gerekli altyapı ve araçları bir araya getirdiğini söylüyor. Yalnızca Ethereum'un yaklaşık 8 milyar dolarlık kilitlenmiş değerine sahip olan Lido'nun önemli bir entegrasyon olduğunu da sözlerine ekliyor.


Yoo röportajında, "Likit staking gerçekten de ekosistemin temel bir yapı taşı" diyor ve ekliyor: "Moonbeam'i çok zincirli uygulamalar yapmak için en iyi opsiyon olarak konumlandırıyoruz, çünkü insanların tek zincirli uygulamalardan vazgeçip, bunları birden fazla zincire yerleştirmeye doğru bir geçiş içinde olduklarına inanıyoruz, bu da Polkadot üzerinde geliştirmeyi seçmemizin nedenlerinden biri."


Yoo, Moonbeam üzerinde yaşayan akıllı sözleşme tabanlı uygulamanın yanı sıra, özellikle blokzinciri güvenliği ve staking hizmetlerini ele alan ekosistemin kural koyucu merkez noktası olan Polkadot röle zincirinde yaşayan bir bileşenin daha mevcut olduğunu belirtiyor: “Perde arkasında, bu özelleştirilmiş bileşenler kullanıcıya basit bir uygulama sunmak için birleştiriliyor. Bu, bizim tezimizin de biraz özeti: Uygulamalar birden fazla özelleştirilmiş zincirle oluşturulmaya başlayacak, ancak aynı zamanda karmaşıklığı da gizliyorsunuz.”


Lido CEO'su Konstantin Lomashuk da, Lido'nun sunduğu merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) kavramının önemli bir kısmının, herhangi bir ekibin herhangi bir zincirde likit staking oluşturabilmesi olduğunu belirtiyor. Yine de Polkadot'ta likit staking'in zor olduğunu söyleyen Lomashuk, Polkadot entegrasyonunun faydalandığı çapraz zincir iletişim formatının (cross-chain communication format, XCM) yalnızca üç hafta önce teslim edildiğine işaret ediyor. Lomashuk röportajının devamında "Bunu geliştirmek oldukça zordu çünkü iletişim kuran bu iki farklı blokzincirine (röle zinciri ve parachain) sahipsiniz ve ayrıca staking'i farklı doğrulayıcılar üzerinde yeniden dağıtmanız gerekiyor. Bu yüzden çok fazla araştırma yapmak gerekti, ancak kurumsal ve tekil kullanıcıların Polkadot'ta Ethereum'da olduğu gibi aynı kalitede likit staking yapabilecekleri ürün serimize harika bir katkı sağladı" diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk