Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

PayPal’ın BlockChain Yöneticisinden Kriptonun Ödeme Dünyasındaki Geleceği Üzerine…

“Blokchain çok özel avantajlar sunuyor ancak bunları tüketicilerin bugün alışık olduğu tarzda bir deneyim çerçevesinde vermek lazım” diyor

25 Ağustos 2022 21:30

Güncellenme: 25 Ağustos 2022 21:32

PayPal’ın BlockChain Yöneticisinden Kriptonun Ödeme Dünyasındaki Geleceği Üzerine…

 

“Blokchain çok özel avantajlar sunuyor ancak bunları tüketicilerin bugün alışık olduğu tarzda bir deneyim çerçevesinde vermek lazım” diyor PayPal Başkan Yardımcısı Jose Fernandez de Ponte.

 

Son iki yılda kripto paraların adaptasyonunda görülen büyük gelişme kriptonun en önemli vaatlerinden birinin de temellerini atıyor. Bu vaat ne mi:

 

Mevcut ödeme sistemimizi modernize etme, daha hızlı, daha uygun maliyetli, daha güvenlikli bir sistem sunarak herkese daha fazla erişim imkanı sağlama… Potansiyeline erişmek üzere olan bir teknolojiden ve daha net düzenlemeler geldikçe bunu daha fazla adapte edecek bir müşteri kitlesinden söz ediyoruz.

 

Şimdi bu teknolojinin dünya üzerindeki milyonlarca tüketicinin ve tüccarın avantajına olacak şekilde perakende alanına da genişlemesi söz konusu. 

 

Ödemelerin Anatomisi

 

Bu adaptasyonun gerçekleşmesi için ödemelerin sadece bir işlem olmadığını hatırlamak gerekir. Ödeme süreci bir cüzdandan diğerine aktarım yapmakla sınırlı değildir. İçerisinde doğası gereği entegre bazı süreçler vardır. Örneğin işlemlere dair anlaşmazlıkların çözümlenmesi, sahtekarlıkların tespiti, kanunsuz aktivitelerin engellenmesi, geri ödemeler ve iade işlemleri, muhasebe sistemleriyle entegrasyon ve vergi ve finansal raporlama süreçleri ödemelerin bir parçasıdır.

 

Kripto ödemelerin milyarlara ulaşmasını istiyorsak tüketiciler ve tüccarlar için karmaşıklıkları ortadan kaldırmamız gerekli. Kullanıcılar ve şirketler işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmek ister. Kolay kullanılabilir arabirimler, alışkın oldukları modeller, geri bildirim mekanizmaları ve bildikleri araçlara benzerlikler ararlar. 

 

Kripto Ödemelerde Küresel Yol Haritası

 

Kripto ödemelerin geniş kabul görmesini sağlamak için kullanıcıların bugün alışkın olduklarına benzer arayüzler tasarlarken blokzincirinin hız, maliyet, güvenlik, mahremiyet, programlanabilirlik ve dayanıklılık gibi kendine has özelliklerini de beraberinde sunmak gereklidir. Bu tür bir deneyim sunmak için geliştiricilerin, tasarımcıların, kanun yapıcıların ve düzenleyicilerin ve ödeme hizmet sağlayıcılarının birlikte kafa yorması elzemdir. 

 

Birincisi, mevcut merkeziyetsiz altyapı geliştirici topluluğu tarafından tasarlanan, iyileştirilen ve bakımı yapılan protokoller üzerinde yükselir. Bazı dönemlerde sayısı göreceli olarak artsa da bu geliştirici topluluğu tüm yazılım mühendisleri arasında çok küçük bir grubu temsil eder. Topluluğa yeni geliştiriciler eklemek, dinamik ekosistemlerin büyümesini desteklemek ve mevcut ve yeni protokollerin iyileştirileceği ve test edileceği ortamlar sağlamak başarı için kaçınılmaz.

 

İkincisi, ödeme uygulamalarının daha yaygınlaşması için stabil coinler ve merkez bankası para birimleri gibi daha stabil araçlara ihtiyaç var. Bunlar düzgün biçimde regüle edilmiş, güvenilir, güvenli, ödemelere yönelik optimize edilmiş ve tüketicilere ve tüccarlara seçenekler sunabilen yapılar olmalı.  

 

Ödeme katmanı bir yandan müşterinin ve tüccarın mahremiyetini korurken diğer yandan ağda kanunsuz aktiviteleri önleyecek biçimde denetlenebilir işlem mekanizmaları içermeli. Merkeziyetsiz ortama uygun ve zincir üzerinde düzgün deliller sunabilen bir kimlik tasdik yapısı gereklidir. Ağ ve işlem izleme ve kara para aklamayı engellemeye yönelik sürekli geliştirmeler yapılmalı ve bunlar hem teknoloji platformları hem de veri paylaşım mekanizmaları bazında kurgulanmalı. Son olarak, tutma mekanizmaları sektörün hızına erişmeli ve her geçen gün daha da çeşitlenen varlıklara dair güvenli depolama ve işlem özellikleri sunmalı. 

 

Adaptasyonun önündeki en büyük engellerden biri de kullanıcı yolculuklarının zor olmasıdır. Sofistike kullanıcılardan oluşan bir kitleden ana akım kitleye geçerken fiat paranın Web 3 uygulamalarına geçişinde radikal yeniden tasarımlar yapılmalı. Güvenlikli ve güvenilir ortamı kolay kullanılan bir arayüzle sunmak kripto ödeme cüzdanlarının başarısında kritik rol oynar. 

 

Son olarak, müşterileri korumaya, finansal stabiliteyi sağlamaya ve inovasyonu hızlandırmaya yönelik tasarlanmış bir regülasyon ortamı elzem. ABD’de Başkan Joe Biden’ın dijital varlıklara dair kararnamesiyle fişeği yakılan süreç en azından bir ilk adım oluşturdu. Burada bir yandna oluşabilecek riskleri yönetirken diğer yandan da teknolojinin getireceği müşteri değeri ve inovasyonu da gözeten bütüncül bir yaklaşım önemli. 

 

Ana Akıma Doğru

 

Blokzinciri teknolojilerinin perakende ödemelerinde ana akım haline gelme yolunda daha keşfedilecek birçok konu var. Silikon Vadisi’nde veya Berlin’de işe yarayan bir uygulamanın Sao Paulo’da veya Singapur’da veya başka bir yerde çalışmayabileceğini bilmek lazım. Yerel para birimlerindeki varyasyonlar, yerel düzenlemeler, yerel dağıtım ağları, satıcıların tercihleri veya iş hayatına dair kurallar aslında birer inovasyon fırsatı. Bu sürecin bir parçası olmak son derece heyecan verici. 

 

Büyük şirketler ve girişimler merkeziyetsiz ve kapsayıcı deneyimler inşa ediyorlar. Birçok şirket ve ekosistem özel kullanım amaçlı sanal para birimleri sunuyor. Artık müşterilerin deneyimlerini ve korunmasını merkeze koyan bir yaklaşımla dijital para birimlerinin deneyimlenmesini sağlamanın zamanı geldi.

 

Finansal hizmetlerin geleceğini inşa ederken ve bunu yaparken de özelinde kripto paraları kullanırken tüm ekosistemin bu şekillenme sürecinde sorumlu inovasyona odaklanması ve dijital ekonomiye kapsayıcı bir dönüşüm sağlaması elzem.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk