Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Parex Madenci Sayısını 17 Kat Artırdı

Merkeziyetsiz pazaryeri ve zincir ağı Parex yeni madencilerle yaygınlığını artırmaya çalışıyor

24 Kasım 2022 12:03

Güncellenme: 24 Kasım 2022 13:29

Yaklaşık bir buçuk yıl öne kurulan Parex, farklı madencilik anlayışı ve deflasyonist yapısıyla zor zamanlarda büyümeyi sürdürüyor. Dexchain tarafından hayata geçirilen proje, kendi token’ı PRX’in bir köprü aracılığıyla Ethereum, Polygon, Polkadot gibi diğer zincir ağlarına bağlanabilmesini sağlıyor.


Projenin ayrıştırıcı özelliği ise madencilik tarafında. Başladığı ilk günden itibaren proof-of-stake (PoS) yöntemini benimseyen Parex, kripto paraları merkeziyetsiz hale getirmeye yarayan node’ları, kripto para pazaryerlerine entegre ederek aracıları ortadan kaldırıyor. Bu da işlem sürelerini kısaltırken enerji maliyetlerini de aşağıya çekiyor. Hâl böyle olunca projede çalışan madenci sayısı da artıyor. “2022 yılında madenci sayımızı 17 kat artırdık” diyor Parex Pazarlama Müdür Doruk Demir.


Diğer taraftan projenin deflasyonist yapısı da işin sürdürülebilirliğini artırıyor. Proje kapsamında madencilik yapmak için projenin token’ı PRX’i yakmak gerekiyor. Demir, “Madencilikte mevcut ederi koruma imkanı tanırsanız madenciler de sizinle beraber olmaya devam ediyorlar. İlk üretim oranları yüzde 140 kazandıracak şekilde başlamıştı. Bugün yüzde 68’e düştü. Token’ın yüzde 80’i yakılarak üretildiği ve sadece yüzde 20’si dolaşımda olduğu için fiyatı çakılı gibi. Ederini koruyor ve artırmak için fırsat kolluyor. Yakın zamanda 77 milyon arz ile sınırlı tutulacağımızı da açıklayacağız. Ancak projenin yapısı gereği bu orana belki de hiç ulaşamayacağız” diyor.


Madencilik projesinin yanında bir kripto para borsası olma özelliği taşıyan Parex, merkeziyetsiz bir yapı içinde kullanıcılara hizmet vermeyi amaçlıyor. “Parex merkezi olmayan bir yapıya ve bir borsaya sahip. Parex in hedefi merkeziyetsizlik kavramını insanlara daha fazla aktarabilmek. Bizim borsamızda anahtarlar kullanıcıdadır. Bu dünyada anahtar kimdeyse güç ondadır. Son dönemde merkezi borsalarda yaşanan sorunlar bunu ön plana taşıdı. Elbette bu merkezi borsaların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bu birlikte ilerleyeceğimiz bir süreç” diyor.


FTX skandalıyla başlayan süreci de değerlendiren Demir, “Özellikle Türkiye’deki yatırımcılar kayıt yaptıkları için merkezi borsalara daha çok güveniyordu. Merkezi borsa sizin adınıza sizin varlıklarınızı saklıyor. Ancak bu sistemde dünyanın en büyük ikinci borsası bile sıkıntıya girebiliyor” diyor.


Merkezi yapıların merkeziyetsiz dünyada çok fazla yer edinmeye başladığını eleştiren Demir: “Olay merkezi bir hal almaya başladı. Bir merkezden çıkan tweet bütün bir piyasayı volatil hale getirebiliyor ya da regüle edilebiliyor. Bizim bu projede dünyayı kurtarma gibi bir iddiamız yok ama merkeziyetsiz yapımızla iyi bir proje olacağız. Hatta İlk 100'de yer alan bir proje olmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Rallisi Kısa Süreli Olabilir

10 Temmuz 2024 20:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk