Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

ÖZEL RÖPORTAJ: Vole Kurucu Ortağı Tolga Kabataş

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Vole'nin kurucu ortaklarından Tolga Kabataş, Vole’nin blok zincir üzerindeki ilk işi Super Fan Token’ları anlattı.

23 Ağustos 2022 15:27

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 18:55

12 milyon taraftarın kullandığı Vole’nin içerik tokenı "Super Fan Token" 22 – 25 Ağustos tarihleri arasında Bitexen’de ön satışa çıktı. Tek bir taraftar grubuna hitap etmemek gibi, diğer taraftar token'larından ayrıştırıcı özellikleri bulunan super fan token, platformun blok zinciri üzerindeki ilk işi olacak. Ancak bu alanda önemli fırsatlar gören Vole, Eylül ayında NFT bazlı fantazi futbol oyunu ile bu alandaki etkinliğini daha da artırmak istiyor. Vole'nin kurucu ortağı Tolga Kabataş CoinDesk Türkiye'ye özel konuştu.  

 

Vole’nin misyonunu anlatır mısınız? Sosyal mecraların ve topluluk platformlarının güçlü olduğu bir ortamda siz neden Vole gibi bir topluluk oluşturdunuz? Futbol odağını neden tercih ettiniz?  


Spor ve özellikle futbol, sosyal hayatımızın ve toplumsal etkinin en yüksek olduğu konulardan bir tanesi. Mevcut yatay, her konunun paylaşıldığı sosyal mecralar tek başlarına taraftarın etkileşim ihtiyaçlarını tam karşılayamadıkları için Vole gibi bir iş modeli başarılı oldu. Vole, futbola özel bir sosyal medya uygulaması olarak başladı ve beş yıl içinde 12 milyon taraftarın kullandığı, birden fazla mecranın kullanıldığı bir ekosisteme dönüştü. 


Vole ekosistemi spor yorumları (YouTube), taraftar etkileşimi (Vole Uygulaması ve sosyal medya hesapları), ünlü etkileşimi (influencer network) ve canlı maç yayınları (Super Fan Token) hep birlikte bütün bir tecrübe yaratıyor. 


Vole ekosistemine bir utility token eklemek için süreci başlattınız. Bunun arkasında yatan strateji nedir? Bu topluluğu bir token projesiyle bütünleştirme yaklaşımının arka planında ne yatıyor?  

 

Blok zinciri ürünleri taraftar etkileşimi ve spor ekosisteminde önemli bir işlev kazanmaya başladı. İlk jenerasyon kulüplerin çıkardığı taraftar tokenları, değerli bir inovasyondu ancak hedef kitlesi fanatik taraftar olması sebebiyle adaptasyonu sınırlı oldu.


Super Fan Token (SFT) ile ilk defa tüm taraftara hitap eden ve temel kullanım alanı canlı maç yayını izlemek olan bir ürün çıkacak. Aynı zamanda OTT Streaming modeline token bazlı yayıncılık formatını da getirmiş oluyoruz. Canlı maç izleme içeren kullanım alanlarının hayata geçmesi ve taraftarın SFT’ye ilgisi daha net gözlemlenebilecek.    


Söz konusu token ne tür bir etkileşim oluşturacak? Token sahipleri ne tür faydalar elde edecek?  


Super Fan Token’ı bir içerik tokenı olarak tanımlıyoruz. $SFT sahibi taraftarlar, Vole platformu üzerinden kendilerine özel lisanlanmış canlı maçlar izleyebilecek. Bu yayınlar coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterecek. Türkiye’de $SFT sahipleri Almanya Kupası’nı izlerken, Polonya’da Portekiz ligini, Belçika’da LaLiga’yı izleyebilecek. Proje global yapıda. Ayrıca maç yayınlarına ek olarak forma ve bilet ödülleri, yorumcularla buluşmalar, beraber maç izlemeler tarzı ödüller de olacak.  

 

Bu token alınıp-satılacak mı? Bu süreç nasıl geliştirilecek?  


Super Fan Token’ın ön satışı 22 – 25 Ağustos tarihleri arasında Bitexen’de yapılacak. Ön satış tamamlanması sonrası Bitexen’da tahtası açılacak. Sene sonuna kadar da bir veya birden fazla yabancı borsada listelenmesi için görüşmeler içerisindeyiz 


Küresel bazda bakıldığında taraftar token’larının çoğu zaman beklenen vaadi kapsayamadıkları görülüyor? Sizin projeniz burada nasıl fark oluşturacak?  


Her ne kadar isim olarak biz de fan token kelimesini kullansak da kulüplerin çıkardığı fan token'larla karşılaştırmak doğru değil, yapısal olarak farklı iki ürünler. Biz tüm taraftarların her zaman hayatında olan, maddi değeri ölçülebilir utility - premium içerik/canlı maç izleme - üzerine kurulu bir projeyiz. Kulüp token'ları ise daha duygusal konulara odaklı ve sadece fanatik taraftarları hedefliyor.


Mevcut durumda taraftarlar abonelik ücreti ödeyerek izledikleri içeriklerin benzerlerini super fan token sayesinde sadece belli bir miktar tokenı kilitli tutarak izleyebilecekler. Bu tarz token bağlantılı yayıncılık dünyada da ilk defa SFT ile yapılmış olacak 


Güçlü bir topluluğa sahip bir yapı olarak merkeziyetsiz dünyaya dair gelecek projeleriniz neler? Metaverse ve benzeri alanlarda planlarınız var mı?  


Super Fan Token bizim blok zinciri dünyasına ilk adımımız. 12 milyon taraftarın severek kullandığı bir mecrayız. Bu geniş taraftar bazını birden fazla blok zinciri projesi ile buluşturacağız. $SFT’den hemen sonra yayına girecek ilk işimiz MetaFC adında Play2Earn NFT bazlı fantezi futbol oyunumuz. Eylül ayı içinde public beta olarak başlayacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Lider Kripto Para Borsası

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk