Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Sandy Peng: "Türkiye Gibi Ülkelerde Büyümek için Sabırsızlanıyoruz"

Ekosistemin özünü korumanın yanı sıra güvenilirlik amacıyla gelişmiş sıfır bilgi kanıtı teknolojisini kullanan Scroll, geliştirici dostu bir yaklaşımla büyüyor.

28 Kasım 2023 13:51

Güncellenme: 28 Kasım 2023 15:31

Ethereum için erişilebilir ölçeklendirme çözümleri sunmayı amaçlayan Scroll'un kurucu ortağı Sandy Peng, CoinDesk Türkiye Özel Röportaj serisinin konuğu olarak genel yayın yönetmeni Serdar Turan'ın sorularını yanıtladı. 


Ekosistemin özünü korumanın yanı sıra güvenilirlik amacıyla gelişmiş sıfır bilgi kanıtı teknolojisini kullanan Scroll, geliştirici dostu bir yaklaşımla büyüyor. Geniş çaplı kullanım alanları sunarak Ethereum ekosistemine katkıda bulunan layer-2 çözümü, ölçeklenebilirlik sorununu önceliyor.


Platformun üç yıl önce bir avuç Ethereum hayranı ve ZK araştırmacısı tarafından kurulduğunu anlatan Sandy Peng, dünyanın dört bir yanında yer alan kripto meraklılarının aynı amaç uğruna bir araya geldiğini söylüyor: Teknik açıdan en dengeli Ethereum layer-2 ağını oluşturmak.Scroll’un kripto tarihinde bir milyon kullanıcıya en hızlı ulaşan layer-2 ağı olmasına dikkat çeken Peng, 15 ay boyunca test edilen ağın görüp görebileceğimiz en verimli testnet olduğunu öne sürüyor. Testnet’in 15 ay sürmesini ise şöyle açıklıyor:


“Bu süreç boyunca yaklaşık 90 milyon işlem kaydettik ancak mainnet’e geçmek için acele etmememizin sebebi, kodlarımızın her açıdan güvenilir ve etkili olduğunu kesinleştirmek istememizdi. Sonuç olarak insanların bize varlıklarını emanet ettiklerinin farkındayız ve bu bizim için oldukça önemli bir mevzu.”


Türkiye açılımları Devconnect'ten hemen önce ülke müdürü atamasıyla başladı

13-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da hayata geçen Devconnect'in katılımcı ve paralel etkinlik düzenleyicilerinden biri Scroll'dü. Devconnect İstanbul'da layer-2 etkinliğini düzenleyen şirket, bu tarihlerin hemen öncesinde Türkiye ülke müdürü olarak eski dYdX Türkiye ülke müdürü Doruk İşmen'i kadrosunu katmıştı.Özellikle Türkiye gibi ülkelerde büyümek için çok heyecanlı olduklarını belirten Peng, Ethereum işlem ücretlerinin dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların hepsine hitap etmediğinin altını çizdi ve ölçeklenebilirliğin önemini bir kez daha vurguladı. Blok zincirinin ölçeklenebilirliği konusunda layer-2 ağlarına büyük bir rol düştüğünü söyledi ve Scroll olarak kendilerini sorumlu hissettiklerini ekledi.


2024 Beklentileri 

Önümüzdeki yıl için olumlu beklentilerini paylaşan Peng, şunları söyledi: “Kripto piyasasının yaşam döngüsünü dört yıl olarak düşünebiliriz ve bir sonraki döngü Bitcoin’in 2024 yarılanmasıyla birlikte başlayacak. Bu süreçlerin başarısını kriptoyu ne kadar kullanıcıya ulaştırdığımızla, hangi inovasyonları gerçekleştirdiğimizle ve daha birçok şeyle ölçebiliriz. Geçtiğimiz üç yılda bu açıdan büyük bir yol katettiğimizi düşünüyorum. Kısacası Ethereum ekosistemi olarak bir sonraki döngüye üç yıl önce olduğumuzdan çok daha hazırız.”Daha Fazla Oku

    scrollEthereumlayer-2

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk