Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ÖZEL RÖPORTAJ: KuCoin Labs Direktörü Lou Yu

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan kripto para borsası KuCoin’in girişim hızlandırma programı KuCoin Labs Direktörü Lou Yu, yatırım kriterlerine ve stratejilerine dair görüşlerini paylaştı.

19 Ağustos 2022 10:33

Güncellenme: 21 Ağustos 2022 13:02

KuCoin Labs’in yatırım kriterleri neler? Daha çok hangi girişimlere yatırım yapmaya meyillisiniz?


Hızlandırıcı programımıza katacağımız ve yatırım yapacağımız girişimlerde öncelikle fikrin sağlam ve uygulanabilir olması gerekiyor. Dikkat ettiğimiz bir diğer husus ise bu projelere imza atan ekipler. Bildiğiniz üzere sektörde yeni bir proje kılığına bürünmüş çok sayıda dolandırıcılıklar söz konusu. Hem son kullanıcıları hem de yatırımcıları hedefleyen dolandırıcılıklarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu farkındalıkla tanıştığımız ekipleri dikkatle inceliyoruz. Ekiplerle konuştukça onların geçmiş deneyimlerini de öğreniyoruz. Böylece ekibin sağlam ve güvenilir olup olmadığına dair bilgi sahibi olabiliyoruz. Bunun yanı sıra, bakış açılarının uzun vadeli olup olmadığına da dikkat ediyoruz. Yatırımcı olarak bir-iki aylık projelere/girişimlere odaklanmaktansa iki yıl, belki de 20 yıllık uzun vadeli projeksiyonları görmek istiyoruz. Bu ekiplerle tanışıp iş yapma biçimlerini öğrenmeye çalışıyoruz. Bazen fikirler ya da projeler çok iyi olsa bile iş, bunu hayata geçiren ekiplerde bitiyor. Eğer ekip fikre ya da projeye tam anlamıyla sahip çıkmıyorsa, kullanışsız bir hal alıyor. Kısaca, projenin kendisinin yanı sıra ekibin gösterdiği direnç ve kararlılık da bizim için oldukça önemli.


Yatırım radarınızdaki girişimlerin Web3 dünyasında iş yapması gerekiyor değil mi?


Web3’ü nasıl tanımladığınıza göre değişir. Örneğin metaverse projelerinin AR/VR şirketleriyle iş birliği yaptığını ya da NFT projelerinin geleneksel satış yöntemleri izlediğini de görüyoruz. Web3’ün artık sadece Web3’ten ibaret olmadığını düşünüyorum. Geleneksel dünyaya açılan birçok pencere söz konusu. Web3 dünyasının getirdiği fırsatların şu ana dek bu alana dahil olmamış birçok genç girişimcinin dikkatini çektiği bir gerçek. Web2 ve Web3 arasında köprü kurmuş ya da sadece Web3 dünyasında iş yapan projeler olabilir.


KuCoin Labs Direktörü Lou Yu


KuCoin Labs’in yatırımlara ayırdığı fonun büyüklüğü nedir?  


Geçen yılki metaverse projelerine ayırdığımız fonun büyüklüğü 100 milyon dolardı. Bu fonun hepsini de 5-10 yıllık projelere harcadık.


Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz? Yatırım yapabileceğiniz girişimlere/ekiplere rast geldiniz mi?


Sadece hızlandırma programı olarak değil, bir bütün olarak KuCoin’in Türkiye pazarına girmesinin sebebi buradaki kripto topluluğunun bir hayli büyük olması. Üstelik büyümeye devam ettiğini de gözlemliyoruz. Aslında şu gerçeği de vurgulamak gerekiyor: Bireysel yatırımcılar bu sektörün mihenk taşı. Yeni kripto para borsalarına ya da projelere ilgi göstermezlerse sektör zayıflayabilir. Dolayısıyla alım-satım yapan bireysel yatırımcıların ihtiyaçlarına cevap vermemiz, neler yaptıklarına dikkat etmemiz şart. Toplulukların bir araya geldiği etkinlikler düzenleyerek bizden ne beklediklerini anlamamız ve hem yatırımcıların hem de bizim buradaki varlığımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Yatırım ve hızlandırma kolu KuCoin Labs olarak, gelişmekte olan ekonomilerdeki startup’lar radarımızda. Portföyümüzdeki birçok proje gelişmekte olan ekonomilerden gelmiyor. Hatta bu startup’ları oluşturan ekipler gelişmekte olan ekonomilerden gelse de faaliyetlerini bu pazarlarda yürütmüyorlar. Dolayısıyla biz de yönlendirmeleri bu bağlamda yapmaya çalışıyoruz.


Konumu ve büyüklüğü açısından İstanbul’u bu bölgede merkez ofis haline getiren birçok şirket var. KuCoin Labs’in böyle bir planı var mı?


KuCoin Labs’in ana ofisi Paris’te. Ekibimizin büyük çoğunluğu Singapur, bir kısmımız da Avrupa ve ABD’de. Sadece tek bir bölgeye odaklanmak istemiyoruz. Bu yüzden yayılmacı bir politika izliyoruz. Türkiye pazarının bütün Ortadoğu pazarına doğru açılan bir pencere olduğunu düşünüyorum. Örneğin Dubai’nin mevcut konumu şu anda Türkiye’yle rekabet edebilecek düzeyde değil. Dolayısıyla bölgede daha fazla iş birliği yapmaya hazırız.  


Birçok yeni kripto para borsasının yanı sıra hızlandırma programlarının da Türkiye pazarına geldiğini görüyoruz. Buradaki potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz? Umut vadeden startup’larla tanıştınız mı?


Türkiye pazarındaki projelere yakın ilgi gösteriyoruz. Şu ana dek çoğunlukla NFT ve metaverse projelerine tanık olduk. Fakat Türkiye’de oldukça sağlam bir merkeziyetsiz finans topluluğu olduğunu görüyoruz. Muhtemelen burada yatırım yapacağımız startup’lar da daha çok merkeziyetsiz finans alanına yoğunlaşan ya da NFT projeleri üzerine olacaktır. Türkiye pazarı oldukça büyük ve kripto topluluğu da inovasyona çok açık.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Kripto Yasası Meclise Sunuldu

16 Mayıs 2024 16:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk