Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Özel Röportaj: Islamic Coin Kurucu Ortağı Mohammed AlKaff AlHashmi

İslam Ekonomisi ile Web3'te Şeriat uyumlu bir ekosistem oluşturma fikri kulağa nasıl geliyor? Islamic Coin kurucu ortağı anlattı.

7 Eylül 2023 16:42

Güncellenme: 7 Eylül 2023 17:21

Projenin temel amacı nedir ve bu projenin başlangıç motivasyonu neydi?

Islamic Coin'i başlatma motivasyonum yoksulluk ve temel ihtiyaç eksikliği gibi küresel sorunlar konusundaki derin endişelerimdi. Dünyanın ekonomik sistemlerindeki etik olmayan finansal uygulamalar ve dengesizlikler beni de rahatsız ediyordu. Dünya üzerinde etik olmayan ve ihtiyacın ötesinde servet birikiminin yaygınlaştığını düşünüyorum. Yoksulluğu ele almak ve etik finansı teşvik etmek, projeyi oluşturmamdaki temel motivasyon kaynağı oldu.


Çeşitli finansal sistemleri inceledikten sonra, bu küresel zorluklara cevap verebilecek güçlü bir etik temele sahip olan İslam Finansı'nın çözüm olabileceğini gördüm. Zekat gibi basit çözümün doğru uygulanışı; bu, yoksulluğu ortadan kaldırabilir. Faizsiz kredilerin kullanımı ayrıca enflasyonu ve finansal krizleri azaltabilir. Merkezi olmayan blokzincir teknolojisinin etik finans prensiplerini desteklemek için gereken araçları sunduğuna inanarak, İslamic Coin'i kurduk.


Islamic Coin olarak, dünya genelindeki Müslüman topluluğunu, Şeriat hukukuna uygun bir dijital varlık ve blockchain ağı ile güçlendirme misyonuna inanıyoruz. İslami değerleri teşvik ederken inovasyonu ve hayır işlerini destekleyen bir dijital varlık ve blockchain ağı oluşturuyoruz. Şeriat uyumlu bir blockchain ekosistemi olmadan, finansal olarak çok değerli İslam finans endüstrisi kripto paralara ve blokzincirin getirdiği merkeziyetsiz çözümlere ne yazıkki erişemez. Bu, büyük potansiyele sahip bir pazar, mevcut dijital varlık organizasyonları tarafından yeterince temsil edilemiyor ve hizmet veremiyor. Islamic Coin’in bu ihtiyaç ve çözüm aralığında doğru konumlanmasını sağlıyoruz.


Kripto para dünyasında birçok proje bulunuyor. Islamic Coin'i diğerlerinden ayıran nedir ve hangi problemlere yönelik bir çözüm sunuyor?

CoinMarketCap'in verilerine göre, bugüne kadar 1,8 milyondan fazla kripto para projesi oluşturuldu ve bunların pek çoğu başarılı olamadı. Yıllar geçtikçe, piyasa olgunlaştıkça, kitlelere ve topluluklara uygun niş çözüm sunabilen projeler başarılı olacak.


Islamic Coin, kendisini kapsamlı bir Şeriat uyumlu ortam sunarak mevcut çözümlerden farklılaştırıyor. Diğer birçok proje İslami unvan taşıyor ancak gerçek Şeriat uyumunu sunmuyor. Bazıları yalnızca finansal hizmet odaklı kalarak kapsamlı Müslüman yaşam tarzını ihmal ediyor, diğerleri rehberlik için bir Şeriat danışma kurulu dahi olmadan ilerliyor.


Bu nedenle diğer Şeriat uyumlu projeler çoğu zaman finansal gelişim ve İslami şartlar arasında yolunu kaybetmektedir. 


Paydaşımız HAQQ, ilk Şeriat uyumlu blok zinciri ekosistemi olarak kendini bu noktada ayırıyor. İslam finansı ile kripto arasında sorunsuz bir köprü görevi görerek dünya genelindeki iki milyardan fazla Müslümanın İslam geleneklerine karşı gelmeden bu yeni teknolojinin faydalarını kullanmasını sağlıyor. Islamic Coin ayrıca Kuran'ın kutsal öğretilerine uygun bir şekilde fetva alarak yoluna başlamıştır. İslami değerlere odaklanan ağımız, hayır işlerini ve helal varlıkları önceliklendiriyor. Öyle ki her proje çıkarımının yüzde 10'u, uzun vadeli sürdürülebilirlik ve toplum etkisi odaklı kâr amacı gütmeyen bir sanal vakfa otomatik olarak yatırılacak. Bu aktarım sonucu kurulan fonlar, hayır kurumlarına ve aracılarına kullanıcılar için doğrudan ekonomik değer tahsis edilmesi için kullanılabilecek.


İslam dünyasına yönelik bir kripto para projesi oluşturmak, kültürel ve dini hassasiyetleri içerebilecek özel zorlukları beraberinde getirebilir. Bu tür zorluklara nasıl yaklaşıyorsunuz?

İslam alemi farklı geleneklere sahip olup bu gelenekleri Kur'an'ın farklı yorumlarına bağlı yaşan topluluklardan oluşur. Islamic Coin olarak bütüncül yaklaşımımız dini anlaşmazlık veya hassasiyet alanlarına inmeden İslam finansının etik değerlerine odaklanır. Çatışma veya tartışma potansiyeli taşıyan alanlara dokunmak yerine tamamen teknoloji, etik ve finans değerlerine odaklanıyoruz.


Blok zinciri ve topluluk yönetimi konularına baktığımızda bu işi kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz. Farklı görüşlere sahip bireylerin zaman zaman bulunduğu bir proje veya işte bu çeşitlilik yaygın bir durumdur. Biz, topluluğa teknoloji çözümleri ve etik iş uygulamaları aracılığıyla değer sunmayı öncelikli hale getiriyoruz ve herhangi bir özel din veya gruba özgü tanıtım yapmadan işletme faaliyetleri yürütmeyi amaçlıyoruz. Amacımız, değer sağlamak ve hassas dini konulardan uzak durmak.


Islamic Coin projesi, İslam finansı prensiplerine uyumluluğu nasıl sağlıyor?

Islamic Coin, İslam finansında geniş deneyime sahip ünlü alimlerden alınan bir fetvaya sahibiz ve bu projemize güvenilirlik kazandırıyor. Aldığımız fetva ile Islamic Coin'i, İslami prensiplerle uyumlu bir dijital varlık olarak sınıflandırılmasını sağladık. Bu da onu blok zinciri ve kripto dünyasında İslami değerlere uygun bir sertifika ile eşleştirmek gibi diyebiliriz.


Ekosistemimizdeki projelerin Şeriat uyumlu olmasını sağlamanın başka bir yolu da tamamen merkezi olmayan iş ortağımız Haqq Blockchain'dir. Şeriat uyumlu olsun ya da olmasın herhangi bir proje tarafından çalıştırabilir, ancak bir projenin benimsenmesi ve güven kazanması için İslam finansı değerleriyle uyumlu olması gerekir. Bu projeleri değerlendirmek için Şeriat Oracle'ımız bulunuyor. Bu iki adımlı süreç, projelerin topluluk oylamasını ve Şeriat kurulu tarafından değerlendirilmesi içeriyor. Bu akışı örnekleyecek olursak, bir proje bu kontrolleri geçtiğinde, Şeriat uyumlu bir proje olarak beyaz listeye alınır. Bu yaklaşım, yalnızca Şeriat uyumluluk standartlarını karşılayan projelerin topluluk güveni kazanmasını ve benimsenmesini sağlıyor. 


Kripto paralar için düzenlemeler ve hukuki çerçeveler hâlâ değişim sürecindeyken projenizin mevcut yasal ve düzenleyici durumu nedir? Gelecekte olası düzenlemelere nasıl uyum sağlama planınız var?

Kripto paralar için düzenlemeler her zaman gelişiyor ve teknolojik ilerlemelerin hızına paralel ilerliyor. Ancak her zaman teknoloji düzenleyici çerçevelerinin önünde gittiğini söylemeliyiz, çünkü düzenleyiciler henüz var olmayan bir şeyi tahmin edemez ve düzenleyemezler. Kuşkusuz kripto sektörü için de bu böyle. Birçok ülke ve şehir, Web 3.0 ekosistemlerini desteklemek için esnek yaklaşımları benimsiyor, bu da inovasyonun gelişmesine izin haliyle izin veriyor. Örneğin Dubai, bu uyum adımları nedeniyle blok zinciri endüstrisinin önemli oyuncularını çekmiştir. Projemiz, etik, değerler ve toplum refahını öncelikli olarak ele aldığından, tüm sektörle birlikte bu da düzenleyicilerin bizimle çalışmasını daha kolay hale getirdiğini söyleyebiliriz. Düzenleyicilerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz, ancak topluluk koruma ve etik prensiplere uyum odaklı olarak daha büyük bir çözümün parçası olmayı hedefliyoruz.


Islamic Coin, topluluğu geliştirme sürecini nasıl yönetiyor ve gelecek dönem ajandası neler?

Topluluk katılımı ve şeffaflık, Islamic Coin'in vizyonunun en önemli parçasıdır. Müslüman yaşam tarzına, Şeriat etiğine ve değerlere odaklanıyoruz, bu da merkezi olmayan dünyada topluluğun önemli bir kez daha ortaya koyuyor. Daha gelişmiş bir teknolojik ortama geçiş, topluluğun adaptasyonu ve ilgisiyle olabilecektir. Tüm bu vizyonun parçası olarak topluluğu dahil etmek için, Evergreen DAO'ya yüzde 10 tahsis ediyoruz, topluluk projelerini ve girişimlerini destekliyoruz. Ayrıca, Haqq blockchain üzerindeki projeler için 14 milyon dolarlık bir fon oluşturduk ve diğer kuruluşlarla işbirliği süreçlerini başlatıyoruz. Ayrıca hackathonlar düzenliyor ve geliştiricilerle ortak oluyor, projelerini teşvik etmek için ödüller ve finansman sağlıyoruz. Yakın zamanda Dubai'de önemli bir hackathon düzenleme planımız var, bu da topluluk katılımını daha da güçlendirecek önemli bir adımımız. Şeriat etiği ve değerlerine uygun uygulamalarla topluluğa hizmet ederek, benzer düşünen kişilerin Islamic Coin topluluğuna katılmasını sağlıyoruz.


İslam dünyası projeyi nasıl karşıladı? İlk izlenimleriniz ve şimdiye kadar aldığınız geri bildirimler neler? Bu projenin ortaya çıkmasının ardından İslam dünyasından gelen tepkiler ve geri bildirimler hakkındaki düşünceleriniz neler? Projelerinizin bu bölgelerdeki etkisini nasıl hayal ediyorsunuz?

Topluluk üyeleri, teknoloji geliştiricileri, yatırımcılar, politika yapıcıları ve traderlar da dahil olmak üzere çeşitli sektörler arasındaki işbirliği, başarımız için önemli bir rol oynadı.


Yatırım miktarları 400 milyon doları aşmış olması, güçlü yatırımcı desteğini ortaya koyuyor. Teknoloji geliştiricileri, blockchain üzerinde birçok dApp oluşturdular ve birçok doğrulayıcı Haqq ağı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Tüketici, trader ve diğer piyasa aktörlerinden büyük ilgi gördük, birçok kişi iş birliği için ulaştı. Özellikle, Holiday Swap, DD Cap ve küresel olarak en büyük helal sertifikasyon kuruluşlarından biri olan Sampras gibi kuruluşlarla ortaklıklar kuruldu. Projemiz hali hazırda bir milyondan fazla indirmeye ulaştı, büyüyen bir kullanıcı tabanına sahip olarak ve sosyal medya takipçileri ile birlikte platformlar arasında 1,5 milyonu aştı. Bu değerler, topluluğun projemize olan motivasyonunun bir yansıması diyebiliriz.


Daha Fazla Oku

    Islamic Coinİslam EkonomisiHaqq

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk