Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ÖZEL RÖPORTAJ: Huobi Group Kurucu Ortağı Du Jun

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan kripto para borsası Huobi Group’un kurucu ortağı Du Jun şirketinin metaverse yaklaşımını ve bu alandaki gelecek öngörülerini anlattı.

29 Temmuz 2022 13:11

Güncellenme: 29 Temmuz 2022 16:35

Metaverse’ün mevcut halinin gelecek vadettiğini rahatlıkla söyleyebilir miyiz? Bu konuya dair öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?

Tam olarak işleyen, gerçek hayata benzer bir metaverse henüz mevcut değil. Bu yüzden yalnızca yakın gelecekte nasıl görünebileceğini açıklayabiliriz. Genel kanı metaverse’ün insanlara gerçek dünyada sahip oldukları serbest dolaşım, mülkiyet, mal ve varlık alışverişi gibi aynı olanakları sağlayan kapsayıcı bir internet haline gelmesidir. Ayrıca, kullanıcıların sanal olarak oluşturulan herhangi bir yerde birbirleriyle etkileşime girerek zaman geçirebilecekleri bir yer olacak.


Gerçek ve sanalın birleşiminden oluşan bu hibrit alan, insanların ev gibi tercih ettikleri bir fiziksel konumdayken oyun oynamasına, çalışmasına, alışveriş yapmasına, egzersiz yapmasına ve sosyal olarak etkileşime girmesine olanak sağlayacak. Fiziksel dünyanın her yerinden insanlar aynı sanal yerde buluşabilecekler. Evlerinin konforundan çıkmadan birbirleriyle aynı mevcudiyet duygusunu yaşayabilecekleri dijital olarak tasarlanmış bir plajın kıyısında buluşabilir, gün batımını izleyip sohbet edebilirler.


Metaverse ile metin okuma veya bir ekranda resim ya da video görüntüleme gibi birçok iki boyutlu (2B) internet etkinliğinin, üç boyutlu (3B) deneyimlere dönüşmesi muhtemel. Bu sayede alışveriş yaparken dijital ekranda ürün listelerini görmek yerine, kullanıcılar sanal bir mağazada dolaşabilir ve ürünleri gerçekte oldukları gibi görebilirler. Sadece içeriği görüntülemekle kalmıyor, onun bir parçası oluyorsunuz. Diğer bir kavram ise, dijital nesneleri ve insanları hologramlar aracılığıyla fiziksel dünyaya getirecek olan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileridir. Fiziksel ve dijital dünyayı birbirine bağlayan gerçek insanlar gibi hareket edecek, hissedecek ve görünebilecekler.


Metaverse’ü bir pazarlama balonu olarak görenler de var…

Metaverse’ün bir balon olup olmayacağına ve gerçekten doğal ve fiziksel dünyayla aynı düzeyde insanlara ilham verip, duygularını harekete geçirebileceğine karar vermek için henüz çok erken olsa da bildiğimiz tek şey teknoloji, sosyal etkileşim ve fütürist fikirleri makul bir gerçekliğe dönüştürmek için sınırları zorlamasıdır.


Huobi’nin metaverse yaklaşımını nasıl açıklarsınız?

Huobi Global, Metaverse’ü Web2 ve Web3 arasında bir ağ geçidi haline getirilebilecek, daha eğlenceli ve benzersiz bir kripto deneyimi sağlanabilecek bir platform olarak görüyor. Biz sadece başka bir spot işlem borsası değiliz, ürün ve hizmet çeşitliliğimizle gurur duyuyoruz ve yaptığımız promosyonlar işlem deneyimini oyunlaştırmak ve daha eğlenceli hale getirmek için tasarlanıyor.


Huobi yatırımlar ve token listelemeleri yoluyla GameFi ve metaverse projelerini destekliyor. Eylül 2021'de Huobi gelişmekte olan GameFi projelerine yatırım yapmak için 10 milyon dolarlık bir fon başlattı. Fon, Vietnam merkezli topluluk odaklı bir MOBA espor oyun platformu (Multiplayer Online Battle Arena) Zuki Moba'ya ve ‘oynadıkça kazan’ modelini kullanan bir GameFi projesi Project SEED'e yatırım yaptı.


Geçen yıl boyunca Huobi, distopik bir siberpunk metaverse’de çok oyunculu online RPG türündeki Decimated (DIO) oyunun ve oyuncuların ilgili NFT'ler ve ülkelerdeki güçlerini uzmanlaştırarak ve artırarak sanal bir dünyayı keşfetmelerini ve araştırmalarını sağlayan bir oyun ERTHA gibi tokenlarını listeledi.


Metaverse’ün geniş kitleler tarafından benimsenmesinde katedilen yolu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyük firmalar metaverse mücadelesine katılma niyetlerinin sinyallerini şimdiden verdi, hem de önemli şekillerde. Facebook, Metaverse bölümüne 10 milyar dolar yatırım yaptı ve önümüzdeki yıllarda yatırımını artırmaya devam etmesi bekleniyor. Microsoft'un oyun devi Activision'ı 68,7 milyar dolara satın alması, yalnızca video oyunları alanına değil aynı zamanda Metaverse açılımı hamlesi olarak görülüyor.


Metaverse ile ilgilendiklerini ifade eden sadece teknoloji firmaları değil, moda markaları Adidas ve Prada, Metaverse'de topluluk katkılı bir NFT sanat projesi için ortaklık kurdu ve buna benzer diğer projelerin önümüzdeki yıl açıklanması bekleniyor.


Metaverse tabanına yapılan bu tür önemli yatırımlar büyük olasılıkla lansmanı hızlandırmakla kalmayacak, eğlence, oyun ve sosyal medya dahil olmak üzere birçok sektör için potansiyeli göz ardı edilemeyecektir.


“Sandbox gibi oyunlar karikatürize ve hatta çocuksu görünebilir ama...”


Metaverse’ün benimsenmesinde oyunların lokomotif görevi göreceğini düşünüyor musunuz?

Metaverse tokenları temel olarak merkeziyetsiz oyunlardan ve kullanıcıların NFT'ler aracılığıyla dijital varlıklara ve mülklere sahip olmalarını sağlayan oyun benzeri sanal dünyalardan oluşur. Sandbox gibi oyunlar karikatürize ve hatta çocuksu görünebilir. Aslında bu dünyalar tam anlamıyla ‘tamamen sürükleyici’ bir alternatif gerçekliğe doğru yapı taşlarını sağlayacak ‘oynadıkça kazan’ modelleri gibi birçok temel bileşeni içeriyor.


Söz konusu oyunlar oyuncuların başkalarıyla tanışmasına, sanal etkinlikler düzenlemesine, yeni şeyler inşa etmesine, varlıklarını paraya çevirmesine ve merkezi olmayan uygulamaları kullanmasına olanak tanır. Örneğin, oyuncular şu anda sanal partilere katılabilir, halka açık erişim için kendi NFT galerilerini oluşturabilir ve bu paralel evrenlerdeki kumarhanelere gidebilirler. Ayrıca, açık kaynaklı ve merkezi olmayan yapıları nedeniyle herhangi bir geliştirici mevcut toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için oyunların içinde yeni uygulamalar ve içerik oluşturabilir.


Oyunların kitleleri metaverse trenine bindirmede kesinlikle önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Eğlenmenin, yatırım yapmanın ve aynı anda kazanmanın yegane yollarından biri, bu yüzden muhtemelen burada kalacak ve muhtemelen internetin bir sonraki aşamasında merkezi unsur olacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası OKX, Hong Kong Lisans Başvurusunu Geri Çekti

24 Mayıs 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk