Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Gate.io Türkiye Müdürü, Crypto.com'a Yollanan "Hatalı" Varlık Transferini İzah Ediyor

Crypto.com ve Gate.io arasındaki “hatalı” varlık transferi yatırımcı nezdinde soru işaretleri yaratmış durumda. CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Kafkas Sönmez, iddiaları yanıtlıyor.

19 Kasım 2022 16:45

Güncellenme: 19 Kasım 2022 17:05

Kripto sektöründe yaşanan FTX depreminin artçıları yatırımcı nezdinde güven erozyonuna yol açıyor. Piyasada “Acaba bugün bir başka kripto para borsası daha batar mı?” endişesi hakim. Birbiri ardına gelen olumsuz haberler yatırımcıyı korkuya sürüklüyor.


FTX’in çöküşünün ardından kripto para borsalarının rezerv kanıtları paylaştığı mevcut güvensizlik ortamında Crypto.com ve Gate.io arasında “hatalı” bir şekilde gönderildiği söylenen 320 bin Bitcoin transferi sektörde paniğe yol açmış durumda. İstanbul Blokchain Week etkinliğinde bir araya geldiğimiz Gate.io’nun Türkiye Genel Müdürü Kafkas Sönmez, söz konusu transferin FTX çöküşünden önce yapıldığını söylüyor.


Öncelikle bugünle başlayalım. Artık Türkiye’de bir şirket kurdunuz değil mi?

Beş-altı aydır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Bugün Gate.com.tr’yi açtık. Türkiye’de bir şirket kurduk. Gate Teknoloji adı altında. Dört tane bankayla halihazırda anlaşmamız bulunuyor. Önümüzdeki aylarda bu sayıyı iki-üç katına çıkarmayı planlıyoruz. Yerel uygulamamız da çıktı Gate.tr adında. Hem Android hem de iOS’ta mevcut. Kullanıcılarımız artık Türk lirasıyla işlem yapabilecekler. Yerel borsalar listelemeye çok fazla önem vermiyor ama bizler globalde izlediğimiz politikayı yerelde de sürdürmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla kullanıcılara son derece tatmin edici bir platform sunmayı hedefliyoruz.


FTX’in ani çöküşüyle kripto sektöründe bir panik havası hakim. Gate.io olarak bu olumsuz ortamdan etkilendiniz mi?

Piyasaya gelen herhangi bir negatif haber tabii ki de hepimizi etkiliyor. En başında da sektörün kendisini etkiliyor ve güveni azaltıyor. Dolayısıyla temennimiz tabii ki de bu haberleri hiç görmemiş olmaktı. Fakat domino taşı gibi ilerlemeye de devam ediyor. Önümüzdeki günler içerisinde benzer haberler duyar mıyız duymaz mıyız bilmiyorum ama bu işin içerisine kasıtlı olarak başka borsaları da dahil etmek istediklerini hissedebiliyorum. FTX’in çöküşü tamamen sektörel olarak değerlendirilmemeli. Şirketin izlediği politikalar ve güvensizlik tabii ki de bu durumu tetikledi. Bugün çok sağlam bir şekilde durabilecek şirketi kimse ne bir tweet’le batırabilirdi ne de bu kadar kolay zarar verebilirdi. Demek ki bir çürük ve çatlak varmış ki oradan bir sızıntı aldılar ve gemileri battı. Biz Gate.io olarak bu tarz fırtınalara korku içinde yaklaşmıyoruz. Kendimize güvenimiz tam. Geçtiğimiz haftalarda, hatta iki gün önce 5 Kasım’da bu olaylar ilk başladığında FTX’ten sonra başka borsaların adı konuşulmaya başlandı, iki gün önce de Gate.io’nun adı Crypto.com’dan 320 bin Bitcoin transferiyle alakalı bir haberde geçti. Biri yıkıldığında diğerlerini yıkmaya insanlar çok hevesli olduğu için çok araştırmadan yorumladılar.


Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası bir haftada gözlerimizin önünde eridi…

Evet, panik havası muhakkak oluştu. Fakat insanlar bu tarz haberin aslı astarını araştırmadan hareket etmeye de meyilliler. Para çok ürkek bir enstrüman. Korkunun olduğu yerde bulunmaya çok meyilli değil. Önemli olan bunun arkasında durup, kanıtlarıyla izah edebilmek.


Böylesine bir ortamda böyle bir transferin yapılmasını nasıl izah ediyorsunuz?

FTX olayından sonra borsalar rezerv kanıtlarını paylaşmaya başladı. Fakat Crypto.com’un 320 bin Bitcoin transferi 21 Ekim tarihinde yapıldı. Yani bu olaylar başlamadan 15 gün önce. Kimsenin tahmin bile edemeyeceği olaylardı. Dolayısıyla ilk olarak aslı astarının araştırılmamasından kastım bu. Bir kere tarihler uyumsuz. İkinci husus, biz zaten düzenli olarak bağımsız denetleyici kuruluşlara kendi varlıklarımızın denetimini yaptırıyoruz.


Hangi bağımsız şirket tarafından değerlendiriliyorsunuz?

Denetimimiz Armanino tarafından yapılıyor. Denetleyici raporumuz 19 Ekim tarihinde bütün cüzdanlarımızdaki kullanıcı varlıkları baz alınarak yapıldı. Crypto.com’un Gate.io içerisinde kurumsal hesapları bulunuyor. Kurumsal hesaplarını da whitelist’e aldıkları için, kendi soğuk cüzdanlarına yollayacakları varlıkları doğrudan iki gün sonra bizim hesabımıza yanlışlıkla gönderdiler.  Crypto.com’un CEO’su da bunu belirtti zaten. Dolayısıyla bu rapor 19’unda hazırlandı, 21’inde gönderildi, denetim raporuna hiçbir şekilde yansımadı bu varlıklar. Kaldı ki üç-dört gün sonra bu miktar geri gönderildi. Dediğim gibi zamanlar uyumsuz. Hepsini geçtim bu kadar açık ve şeffaf bir platform var, blokzincir üzerinde bütün transferleri inceleyebiliyoruz: Hangi şirket bu kadar mantıksızca düşünüp de gidip bunu herkesin gözü önünde, aleni bir şekilde yapar ki?


Sektörde mantıksızlık o kadar fazla ki…  

İster istemez herkes etkileniyor maalesef. CEO’muz Dr. Han Lin aşırı derecede regülatif ve bütün kanun ve yasalara uygun şekilde hareket etmeye aşık bir adam. Türkiye pazarına girdiğimizde hiçbir eksiğimiz olmasın istedi. Lisansımızın eksik olmamasını, bankalarla bütün anlaşmalarımızın tam olmasını ve hükümetle tam uyumlu çalışmamızı talep etti. Kaldı ki dört-beş ülkede lisansımız var. Yakında ABD’de de lisansımız olacak. Türkiye’de bir regülasyon süreci gelirse buna da hemen hazırız. Dolayısıyla regülasyona bu denli aşık olan bir yönetimden zaten bu tarz hareketlerin beklenmesi çok zor. Keşke insanlar biraz daha tarihleri araştırsaydı ve bu tarih döngüsünü çok daha iyi okuyabilselerdi.


Hem Gate.io hem de sektörde yatırımcı nezdindeki güvensizlik ortamı nasıl dindirilir?

Gate.tr’yi bugün lansman yaparak Türkiye’ye duyurmamızın en önemli sebeplerinden biri de meydan okumadır. Biz buradayız, yatırımlarımızı yapıyoruz ve daha fazlasını yapacağız. Kendisine güvenmeyen bir borsa operasyonlarını durdurur, hareket etmez ve yeni bir pazara giriş yapmaya cesaret edemez. Gate.io nezdinde kullanıcılara en büyük teminatımız Türkiye pazarına girmemiz ve buradaki yasalara uygun hareket etmemizdir. Kullanıcılarımızı artık Türk kanunlarının da güvencesi altına almaktır.


Global anlamda bu işin sadece bir-iki borsanın aldığı şeffaf ve halka açık raporlarla olabileceğini düşünmüyorum. Denetim raporumuz halka açık herkesin erişebileceği şekilde internette bulunuyor. Bu raporlara göre bizim kendi varlıklarımızda kullanıcı varlıklarının BTC nezdinde yüzde 107’si Ethereum nezdinde de yüzde 104’ten fazlası bulunuyor. Yani kullanıcılarımızın varlıklarımızdan daha fazlasını zaten kendi soğuk cüzdanlarımızda tutuyoruz.


Öyle de olmak zorunda değil mi zaten?

Tabii ki de öyle. Biz bunu şeffaf bir şekilde bağımsız bir şirket aracılığıyla denetlettik. Bunu yapmayan birçok borsa var maalesef. Hâlâ varlıklarını sadece sözlerle izah etmeye çalışanlar var. Hâlâ bulundukları konumu başka göstermeye çalışan borsalar var. Bu ortamı tetikleyen ve niyetlerini çözemediğim, sürekli başka taraflara ok yöneltmeye çalışan borsalar da var. Dolayısıyla bu kötü havanın ortadan kalkması için tek bir borsanın değil, tüm borsaların beraber şeffaf bir şekilde kullanıcılarına ne tür teminatlar sağladıklarını göstererek bu korku iklimini yıkmaları gerekiyor. İnsanlar panik havasında komplo teorileri oluşturmayı çok sever. En ufak bir sinyal bile negatif yorumlanıyor.


Gate.io olarak son dönemde yoğun para çekme işlemlerine tanık oldunuz mu? 

Hayır. Bunun hakkında yayımlanan veriler de var. İlk 10’daki borsalar arasında neredeyse en az para çekilenlerden biriyiz. En çok para çekilen ilk beş arasında değiliz. Bunun da en önemli sebeplerinden birini 2013’te kurulmamıza bağlıyorum. İç mekanizmamız tüm bu durumlara karşın sigortalı.


Gate Türkiye’nin önümüzdeki yıla ilişkin kullanıcı sayısı hedefi nedir?

Türkiye pazarında 2023 yıl sonu kullanıcı hedefimizde en az 2,5 milyon kullanıcıya ulaşmak var.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk