Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Outside Dergisi Metaverse'ün Yürüyüşe Çıkmasını İstiyor

Fitness yaşam tarzı medya şirketinin “anti-metaverse” platformu, kullanıcıları NFT'leri ve diğer ödülleri kullanarak kayak, koşma, bisiklete binme veya yürüyüş yapma konusunda teşvik edecek.

21 Temmuz 2022 12:13

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 13:39

Tek başına abartılı hikayeler anlatma hakkı, üzgün kıçınızı 20 günlük tatlı bir yokuş için kaldırmaya sizi motive edemiyorsa, Outside Dergisi'nin ana şirketinin CEO'su Robin Thurston, yeni bir fikre sahip.


Thurston buna “Outerverse” diyor: Dünyanın dört bir yanındaki yürüyüşçüler, bisikletçiler, koşucular ve kayakçıların; yani tüm dünyadaki doğa sporu tutkunlarının kripto rayları üzerinde gerçek yaşam aktivitelerini takip ederek ödül kazanabilecekleri bir platform. Örneğin kayakçılar, bir helikopterli kayak gezisinde fırsatların kilidini açabilir, ünlü fotoğrafçılarla Zoom görüşmesi yapabilir, belki de Warren Miller sinema biletleri –ve kesinlikle NFT’ler– günlerini karda geçirerek.


Backpacker'dan Climbing'e bir dizi doğa gazeteciliği platformunun yanı sıra Yoga Journal gibi fitness yaşam tarzı mecraları ile Outside Magazine'in arkasındaki holding olan Outside Interactive, bir "anti-metaverse" NFT platformuyla Web3'e yöneliyor. Amaç, okuyucuları VR'daki bitki örtüsü yerine ağaçlar arasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek.


Thurston, "Temel hedefimiz insanları dışarı çıkarmak. Bu tür bir teknoloji yakınsaması, bilirsiniz, Web3 kültürü - görmezden gelemezsiniz" diyor.


Web3 gambiti, bu hafta pop başına 5 SOL (veya kabaca 225 dolar) karşılığında 10.000 Outerverse "pasaport" NFT’sinin satışıyla başladı. Bu, Outdoor'un doğa sporları medya pazarının dijital sahnesinde üstünlük ve uygunluk için daha geniş savaşında bir cephe. Thurston, CoinDesk'e, okuyucu arzularının değiştiğini söyledi. Niş dergiler, bir zamanlar yaptıkları gibi izleyiciye emir veremez.


Okuyucuları dışarı çıktıkları için ödüllendiren bir NFT platformuunun böyle bir çekişe komuta edip etmeyeceği şimdi büyük bir soru. Thurston bunun olacağını düşünüyor. Outside'ın kriptoteknoloji ve gevrek granola karışımıyla ilgili hiçbir sorun görmüyor.


Birkaç ay içinde Outerverse, fitness izleme uygulamalarından veri çekmeye başlayacak; istatistikleri belirli bir performans karşılaştırmasını geçen kullanıcılar, fotoğrafçılar ve kameramanlar gibi içerik oluşturuculardan NFT düşüşlerinin yanı sıra deneyimlere de erişebilecek. NFT ile uyumlu kreasyonlarını da Outerverse pazarı aracılığıyla tüketicilere satabilecekler.


Dayak yolu

COVID-19 karantinaları sırasında gelişen teknolojiyi dışarı çıkmak için bir teşvik olarak kullanmak biraz garip görünebilir. Ama emsalsiz değil. Solana tabanlı fitness oyunu Stepn, NFT tutan binlerce koşucunun token karşılığında GPS ile koşularını takip ettiğini görüyor. Strava gibi Web2 platformları da insanları sosyal rekabet yoluyla hareket ettiriyor.


Thurston, Outerverse'in enerji verimliliği için Solana blok zincirini seçtiğini söylüyor. Çoğu NFT'nin yaşadığı Ethereum, birleşmeye kadar bir elektrik oburu olarak kalacak. Doğaya yönelik bir proje için bu koca bir ‘Hayır’. Thurston, Outerverse'in ayak izini daha da dengelemek için Outside'ın karbon kredisi alacağını belirtiyor.


Web3 girişim stüdyosu SuperLayer ile ilk modelin oluşturulmasına yardımcı olan Kevin Chou, Outerverse'in "Kazanmak İçin Dışarıya" modelinin, Stepn'in hak sahibi NFT'ler ve jeton ödemelerinin "Kazanmak İçin Taşı" karmasından çok daha az zincir ağırlıklı olduğunu söylüyor.


Chou, 2017'de piyasaya sürülen pahalı Ethereum tabanlı NFT statü sembolüne atıfta bulunarak, "Muhtemelen CryptoPunk topluluğuna hizmet etmiyoruz. Ancak bunu mümkün olduğunca Web3 yapmak ve bir Web2 şirketinin Web3'e geçişine yardım etmek istiyoruz" dedi.


Outside Interactive, kripto ile hiçbir ilgisi olmayan dijital bir metamorfozdan ortaya çıktı. Mayıs ayında medya holdingi, çalışanlarının %15'ini azalttı ve niş açık hava dergilerinin birçoğunun basılı yayınlarını videoya ve çevrimiçi içeriğe çevirerek kapattı.


CEO ve Başkan Thurston bu değişime öncülük etti. Medyaya özel, kişiselleştirilmiş içerik satmaya odaklandı. Şirketi, reklamlarla geliri artırmak yerine (internetin büyük bir kısmını yok eden bir iş modeli), tüm Dış içeriğe 60 dolarlık üyelik satıyor. Outerverse "pasaportu" NFT alıcıları, Outside olarak bilinen pakete üç yıllık erişim elde edecek.


Önümüzdeki birkaç yıl içinde 20 milyon outside+ abonesi hedefliyor. Bir şirket temsilcisine göre şimdiye kadar 800.000'den fazla kişi abone oldu bile.


Thurston, çevrim içi içeriği ezici bir şekilde tüketen okuyucu tabanı için bir pivotun gerekli olduğunu söylüyor: 


"Önce dijital olduğumuz konusunda net olmak istedik. Outerverse, dijital yenilemenin bir parçası.”


Önce dijital

Thurston, insanları dışarı çıkarmanın yanı sıra, Outerverse'in içerik üreticilere doğrudan tüketicilerden gelir elde etme şansı vereceğini söyledi. Çalışmalarının NFT versiyonlarını Outerverse Marketplace'te satmak veya paylaşmak için 40'tan fazla outdoor "içerik üreticisi" oluşturdu.


Bunlardan biri, açık hava eğitim platformu (Outside’ın 2021'in sonlarında satın aldığı) ROAM'ın kurucu ortağı olan profesyonel kaya tırmanıcısı Sasha DiGiulian. DiGiulian bir e-postada, NFT entegrasyonları hakkındaki tartışmalar geliştikçe Outerverse pazarından yaratıcıya iş modelinin hala “şu anda biraz gri” olduğunu belirtti.


2016 yılında kripto ile ilgilenmeye başlayan DiGiulian, NFT'lerin yaratıcılara fikri mülkiyetlerine sahip olma şansı verdiğini söyledi:


“Bu, şu anki, aşırı sosyal medya odaklı dünyamızda gerçekten var olmayan bir şey. Profesyonel bir sporcu olarak bunu hissediyorum. Erişimin kilidini açmanın bir yolunu yaratmak, insanları kendi açık hava katılımlarıyla teşvik etmek, bunu ekipman pazarı gibi kullanılabilir şeylerle ödüllendirmek… Hepsi mantıklı."


‘Akıl ermez çöp'

Yine de, doğa sporları medya dünyasındaki herkes NFT teşviklerinin geleceğin olduğuna ikna olmuş değil. Bir kayak blogcusu, NFT'leri anlamadığını ve ne olduklarını öğrenmek istemediğini itiraf ederek, Outerverse'i "aşılmaz bir çöp yığını" olarak niteledi.


Kripto bilincine daha yatkın açık hava yayıncıları da bu çabaya şüpheyle bakıyor. Bağımsız doğa sporları gazeteciliği dergisi Mountain Gazette'in yayıncısı Mike Rogge, CoinDesk'e kriptonun potansiyeline "inandığını" ancak açık havada "oyunlaştırma" çabalarını küçümsediğini söyledi.


Rogge, "Dış mekanları çeşitlendirme misyonları cesurca ama [NFT'lerin] öyle olduğunu sanmıyorum. Dışarı çıkarak bir token almak istiyorsan, dışarı çıkmanın esas amacını kaçırdığını düşünüyorum" dedi.


Not: Muhabirin iki Outerverse pasaportu var ve şimdi Outside Interactive'e ait olan Backpacker Magazine'de stajyer olarak bulundu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk