Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Orthogonal’ın 36 Milyon Dolarlık Borcu İpleri Kopardı

Kredi platformu Maple Finance, 36 milyon dolarlık kredi borcu bulunan Orthogonal ile bağlantıyı kesti.

6 Aralık 2022 14:21

Güncellenme: 6 Aralık 2022 14:53

Blokzinciri tabanlı kredi platformu Maple Finance, finansal durumunu hatalı beyan ettiği gerekçesiyle kripto şirketi Orthogonal Trading ile bağlantısını kopardığını açıkladı.


Bu hamle, Orthogonal’ın M11 Credit tarafından yönetilen bir kredi havuzundan aldığı 10 milyon dolar değerindeki USDC stabil coin’in 4 Aralık’ta geri ödemesi olduğunu ortaya çıkmasının ardından geldi. Orthogonal, Mapple’dan ciddi miktarda kredi çekmişti. Ayrıca Mapple üzerindeki bir kredi havuzunun yöneticisi ve sigortacısıydı.


M11 Credit, Mapple’ın USDC stabil coin havuzunda kalmış tüm aktif kredileri için Orthogonal’a temerrüt bildirimi gönderdi. Şirketin aldığı dört ayrı kredide toplam 31 milyon dolarlık borcu bulunuyor. Ayrıca temerrüt bildirimi, Maple M11’in de CoinDesk’e doğruladığı, Orthogonal’ın 5 milyon dolar değerindeki wrapped ether kredilerini de kapsıyor. Yani toplam borç 36 milyon doları buluyor.  


Maple bir açıklamada Orthogonal’ın borcunu ödeyemez bir haldeyken faaliyetlerine devam ettiğini ve borcunu ödeyemeyeceği hakkında iletişime geçmediklerini belirtti. Açıklamada bu gibi hatalı beyanların Mapple’ın anlaşmalarını ihlal ettiği ve gerektiğinde tüm yasal yollara başvurulacağı belirtildi.


Eğer Orthogonal taahhüdünü yerine getiremezse bu durum zaten likidite sorunları ve FTX’in çöküşünün etkileriyle boğuşan kredi protokollerine inen yeni bir darbe olacak.


Orthogonal yaşadığı bu sorun, Haziran ayında Babel Finance’in borcunu ödeyememesinin ardından Maple’da yaşanan ikinci temerrüde düşme vakası oluyor. Bu sonbaharın başında kripto şirketleri Blockwater ve Invictus Capital de rakip kredi verme protokolü TrueFi’daki borçlarını temerrüde düşürmüşlerdi.


Arka arkaya yaşanan bu vakalar Maple gibi kredi verme platformlarının iş modellerindeki risklere işaret ediyor. Çünkü bu iş modelinde, krediyi çeken tarafın temerrüde düşmesi halinde karşılık olarak otomatik olarak el konulabilecek ya da teminat olarak tasfiye edilebilecek herhangi bir varlık gösterme zorunluluğu bulunmuyor. Kredi, sadece krediyi çeken tarafın itibarına bakılarak veriliyor. Bu kapsamda şirketin finansal durumu ve genelde kredi havuzunun yöneticisi tarafından yapılan bir durum tespit raporuna bakılıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk