Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Orta Doğu/Kuzey Afrika Son Bir Yılda En Hızlı Büyüyen Kripto Pazarı Oldu

MENA tabanlı kullanıcılar, Temmuz 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında 566 milyar dolarlık kripto para aldı.

6 Ekim 2022 08:31

Güncellenme: 6 Ekim 2022 11:01

Blok zincir firması Chainalysis verilerine göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi, 30 Haziran sonu itibarı ile son bir yıllık dönemde en hızlı büyüyen kripto pazarı oldu.


MENA tabanlı kullanıcıların, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında bir önceki yıla göre yüzde 48 artışla 566 milyar dolarlık kripto para birimi aldıkları belirtildi.

Söz konusu büyüme Avrupa'da yüzde 40, Kuzey Amerika'da yüzde 36, Orta ve Güney Asya'da ise yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Bölgedeki en büyük artış, kripto işlem hacminin üç kattan daha fazla yükseldiği Mısır'da gerçekleşti. Chainalysis, Mısır para birimindeki yüzde 13,5'lik devalüasyonunun yanı sıra ülkenin havale piyasasına gönderme yaptı. Mısır’daki toplam havale tutarı, Mısır'ın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 8'ini oluşturuyor.

Afganistan'daki kripto para birimi çabaları, Ağustos ayından bu yana Taliban'ın burayı ele geçirmesi ve sektöre yönelik baskılar nedeniyle çöktü. Afganistan, 2021 yılında aylık ortalama 68 milyon dolarlık işlem hacmiyle 20. sırada bulunurken şimdi ise ayda 80.000 doların altında bulunuyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ABD Enflasyon Verileri Öncesi Kripto Piyasası Durgun

31 Mayıs 2024 19:21

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk