Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

OpenSea İlk Telif Aracını Tanıttı

NFT dünyasında telif ücretleri tartışması devam ederken OpenSea kendi aracını tanıttı.

8 Kasım 2022 10:44

Güncellenme: 8 Kasım 2022 12:32

NFT pazaryeri OpenSea, zorunlu telif hakkı aracını tanıttığı bir blog yazısıyla telif hakkı tartışmalarına dâhil oldu.


Bugünden itibaren platformda listelenecek yeni koleksiyonlarda kullanılabilecek olan araç, blokzinciri üzerinde zorunlu olarak verilen ve telif hakkı olarak da bilinen yaratıcı ücretlerini oluşturmaya yarıyor    


Öte yandan bu aracı kullanan koleksiyonlar, telif hakkını zorunlu tutmayan X2Y2 ve Blur gibi platformlardan çıkarılacak. Bu platformlar telif hakkını zorunlu tutmadıkları için OpenSea’nin pazar payı yüzde 95 gibi yüksek bir seviyeden yüzde 50’lere düşmüştü.


Şirket blogdaki yazısında, “Blokzinciri üzerinde yaratıcı ücretlerini zorunlu hale getirmek gibi teknik kararlar, sansüre karşı direnç ve NFT’nin izinsiz olma doğasından bazı fedakârlıklar yapmayı gerektirir” denildi.


Bunun yanında OpenSea, mevcut koleksiyonlar için kullanılacak bir araç üzerinde de çalışmaya başladıklarını belirtti.


Platformun bu açıklaması, telif haklarından tamamen vazgeçmemesi ve yaratıcıları desteklemesi nedeniyle NFT alanında olumlu karşılandı. Magic Eden NFT platformu, opsiyonel bir telif modeline geçmiş ve yaratıcılardan tepki görmüştü.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk