Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Ocean Protokolü, NFT’lere Dayanarak Merkezi Olmayan Veri Pazarını Yönlendirecek

Ocean Protokolü’nün 4. Sürümü, daha esnek kullanım ve küratörlü veri kümelerinden para kazanmak için NFT'leri kullanıyor.

8 Haziran 2022 13:35

Güncellenme: 8 Haziran 2022 17:16

Veri bilimi ve blok zinciri teknolojisini birleştirmenin akıllı bir yolu olan Ocean Protocol ağı, değiştirilemez tokenleri (NFT) kullanaran 4. versiyonunu başlattı. Protokol, aynı zamanda sistemi stake etme ve para kazanma açısından daha adil hale getirmeyi hedefliyor.


İster insanların tekil kararlarından elde edilen toplu veriler, isterse otomobil endüstrisinin yapay zeka özellikli arabaları tarafından üretilenler olsun, veriler dijital evrende değerli bir kaynak haline geldi. Bununla birlikte, sonuçları modellemek veya makine öğrenimi algoritmalarını eğitmek için gereken ham veri kümeleri, birkaç büyük şirketin elinde birikme eğilimindeydi. Ocean'ın amacı, Web 3 geleceğinde bu durumun   demokratikleşmesi. 


Ocean'ın 2020'nin sonlarında yayımlanan 3. sürümü, büyük bir şirketin tedarik zinciri verileri gibi belirli veri kümelerine merkezi olmayan veri pazarları aracılığıyla erişilmesine izin vermişti. Protokol, verilerin paylaşılmasını ve aynı zamanda para kazanmasını sağlayacak Ethereum tabanlı "veri belirteçleri" kullanıyordu. Protokolün 4. Sürümü, veri sahipliğini ele alırken verim üreten varlıklar için daha esnek bir yol olan NFT'leri kullanacak.


Ocean'ın kurucu ortağı Bruce Pon bir röportajda, "NFT'lerin gelişmesi ve olgunlaşmasıyla birlikte, veri seti üzerindeki mülkiyet hakkınızı NFT'ye kodlama yeteneğinin çok güçlü olduğunu gördük. Veri NFT'leri, abonelik modeli ile veya bir NFT'nin telif hakkı tabanlı lisanslanması ile çalışabilir."


Ocean'ın kurucu ortakları Pon ve Trent McConaghy'nin, dijital sanatın mülkiyet haklarını korumak için blok zinciri teknolojisini 2013 yılından beri kullandıklarını; Ascribe fikri mülkiyet girişimini kurduktan kısa bir süre sonra uyarlamaya başladıklarını belirtmekte fayda var.


Pon, "Erkenci olmaya alışkınız ama bence Ascribe fazla erken oldu.  NFT'ler ve veriler söz konusu olduğunda, önümüzdeki on yılda tam olarak doğru noktada olacağımızı düşünüyorum" dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash Geri Ödemelerine Başladı

5 Temmuz 2024 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk