Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

NFTPort, A Serisini 26 Milyon Dolar Artırdı

Finans turu, Wise ve Teleport'un kurucu ortaklarının yatırım kolu olan Atomico ve Taavet+Sten tarafından ortaklaşa yönetildi.

15 Haziran 2022 11:49

Güncellenme: 15 Haziran 2022 16:44

Değiştirilemez Token (NFT) altyapı girişimi NFTPort, Taavet+Sten ve 4 milyar dolarlık varlığa sahip bir Avrupa risk sermayesi şirketi Atomico'nun ortak liderliğindeki A Serisi'nde 26 milyon dolar topladı. Finansman, geliştiricilerin NFT uygulamalarını bir an önce başlatmasına yardımcı olan temel ürününü ölçeklendirmeye yardımcı olacak.


NFTPort CEO'su ve kurucu ortağı Johannes Tammekänd CoinDesk'e verdiği demeçte, “En büyük NFT altyapı sağlayıcılarından biriyiz. Bizi NFT'ler için Stripe veya AWS (Amazon Web Services) olarak düşünebilirsiniz” dedi.


Siber güvenlik geçmişine sahip olan ve 2014 yılında NATO'da Tor ve Bitcoin'i araştırırken blokckchain teknolojisine yönelen Tammekänd, "Şirketlerin ve geliştiricilerin NFT ürünlerini oluştururken karşılaştıkları temel sorunlardan biri uygun altyapı eksikliğidir.  Altyapımız, mallarını aylardan günlere, hatta saatlere kadar pazara getiriyor ve onlara yüz binlerce dolar kazandırıyor" dedi.


Tammekänd, CoinDesk'e fonun Estonya merkezli NFTPort'un yeni blok zincirlerine genişlemesine, yeni işlevler eklemesine ve ekibi büyütmesine yardımcı olacağını söyledi. Başlangıç ayrıca piyasaya merkezi olmayan bir NFT altyapı protokolü getirmeyi planlıyor.


Taavet+Sten, dijital ödeme şirketi Wise'ın kurucu ortağı Taavet Hinrikus ve şehir karşılaştırma aracı Teleport'un kurucu ortağı Sten Tamkivi'nin yatırım aracı. Tamkivi, NFTPort ekibine kurucu ortak olarak katılacak. Bolt'un eski CTO'su Rain Johanson da, kurucu ortak ve CTO olarak katılacak.


Turdaki diğer yatırımcılar arasında Filecoin yaratıcısı Protocol Labs, Polygon kurucu ortağı Jaynti Kanani ve Polkadot kurucu ortağı Jutta Steiner da var.


NFTPort altyapısı; veri, para basma ve sahtecilik tespiti için uygulama programlama arayüzlerini (API) içeriyor. Veri API'lari, Ethereum, Polygon ve Solana blok zincirlerinden NFT verilerine erişim sağlıyor. Minting API'leri, geliştiricilerin herhangi bir akıllı sözleşme kodu yazmadan NFT akıllı sözleşmelerini dağıtmasına, yönetmesine ve özelleştirmesine olanak tanıyor. Sahtecilik tespit arayüzü, bir NFT'nin daha önce desteklenen herhangi bir blok zincirinde basılıp basılmadığını kontrol ediyor.


Halihazırda NFTPort kullanan geliştiriciler arasında kripto borsası Gemini'nin bir parçası olan Nifty Gateway ve Protocol Labs yer alıyor.


Atomico Ortağı Irina Haivas yaptığı basın açıklamasında, "Giderek sayıları artan NFT teknolojisiyle desteklenen dijital mülkiyete ve NFT'lerin yeni bir varlık sınıfı olma potansiyeline doğru bir kaymaya inancımız yüksek. Ancak, NFT'lerin ve diğer Web 3 teknolojilerinin yaygın olarak benimsenmesini desteklemek için gereken altyapının birçoğunun halen inşa edilmesi gerekiyor ve NFTPort'un devreye girdiği yer burası" dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk