Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Neil Stephenson Metaverse Kavramını 1992’de Ortaya Attı. Şimdi De Bir Tane Kuruyor.

Yazar, Lamina1 isimli metaverse-temelli bir temel katman oluşturmak için bir dizi kripto uzmanıyla birlikte çalışıyor.

8 Haziran 2022 20:09

Güncellenme: 9 Haziran 2022 10:19

Bilim kurgu yazarı Neil Stephenson 1992’de yayımladığı ünlü romanı “Snow Crash”de metaverse kavramını ortaya atmıştı. Şimdi, 30 yıl sonrasında kripto dünyasının. Bir diğer duayeni olan Peter Vessenes ile işbirliği yaparak bu vizyonunu hayata geçirmeye çalışıyor.


Bu ikili, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada metaverse-temelli blok zinciri olan Lamina1’i oluşturmaya başladıklarını söylediler. Vessenes projenin CEO’su olarak görev yapacakken Stephenson da başkan pozisyonunda olacak.


Lamina1 sanal ve artırılmış gerçeklik entegrasyonlarını da içeren açık metaverse’leri merkeze alan bir oluşum olarak kurgulanıyor. 


Stephenson Coindesk’e verdiği demeçte, “Facebook’un ismini değiştirmesi metaverse iç.in büyük bir kilometre taşıydı. Gerçi bu fikir bu olaydan önce de alan kazanmaya başlamıştı. Microsoft gibi büyük ölçekli şirketler bu alanla ilgili olsalar da birçok küçük ölçekli oyuncu da metaverse’e ilgi gösterdi. Metaverse’e dahil olup kendi hayallerini, fikirlerini hayata geçirmek isteyen; yaratıcı yaklaşımlarını veya ticari arzularını gerçekleştirmek isteyen birçok kişi söz konusu” diyordu.


Lamina1’in testneti ve betanetinin bu yılın sonunda hayata geçirilmesi planlanıyor. Nihai hedefse romanın kendisinden ilham alan kapsayıcı bir 3D metaverse kurgulamak.


Lamina1’e Dair Planlar


Vessenes, CoinDesk’e verdiği demeçte “blok zincirinin ilk iterasyonu Avalanche’da dostane bir çatallanma ya da iş ortaklığı şeklinde olacak” diyordu. Ancak planlar henüz netleştirilmiş değil.


Projenin finansal destekçileri arasında Ethereum kurucu ortaklarından Joseph Lubin, Geoff Entress, Matthew Roszak, Partick Murck ve David Johnston yer alıyor. 


İçinde bulunduğumuz dönemde metaverse birçok farklı şekilde anlaşılabiliyor. Kimileri blok zinciri temelli bir bilgisayar oyunu ile özdeşleştirirken bazılarına göre ise gelecekteki hayatımızın kapsayıcı bir versiyonu. 


Yatırımcılar bu yelpazenin her iki ucuna da odaklanıyor. Meta’nın kurguladığı gibi merkezi yapıdaki sanal pazar yerilerinden çok daha kripto odaklı MetaMetaverse gibi projelere kadar her noktada yatırımlar yapılabiliyor.


Vessenas, “En başarılı zincirlerin bu başarısında etkili olan unsurlara baktığımızda topluluklarının ihtiyaç duyduğu kaynakları ne kadar iyi sağlayabildiklerinin öne çıktığı görülüyor. Bu yapılar topluluklarının başarılı olmasına destek oluyorlar. Bizim de yapmak istediğimiz ç.ok ama çok yüksek kalitede fikri mülkiyet iş ortakları, kurumsal iş ortakları ile birlikte herkesin havalı bir şeyler yaratmasına destek olabilmek” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Chainbase, Omnichain Veri Ağını Büyütmek için 15 Milyon Dolar Topladı

19 Temmuz 2024 13:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk