Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Nansen Analisti: “Binance’in Finansalları Bir Kara Kutu”

Veri şirketi Nansen’in analisti Andrew Thurman, Binance’in muazzam bir sermayeye sahip olabileceğini ancak yine de finansal durumu hakkında ellerinde yeterli bilgi olmadığını söyledi.

21 Aralık 2022 14:29

Güncellenme: 21 Aralık 2022 15:29

Veri şirketi Nansen analistlerinden Andrew Thurman, CoinDesk TV’ye yaptığı açıklamada kripto borsası Binance’in gerçekten de muazzam bir sermayeye sahip olabileceğini ancak şirketin finansallarının bir “kara kutu” olduğunu söyledi.


Thurman, borsanın 55 milyar dolarlık bir rezervleri olduğunu açıkladığını, fakat bu bilgi dışında herhangi bir finansal bilgiye erişim veya şeffaflık bulunmadığını söyledi.  


Geçen hafta, borsadan 24 saat içinde toplam 6 milyar dolarlık bir para çekimi olmuş ve bu nedenle Binance'in finansal durumu dikkat çekmişti. Nansen’in analizine göre önde gelen alım-satım şirketlerinden Jump Trading, bu süreçte Binance’teki paralarını çeken büyük şirketlerden biri oldu.


Binance, rezerv kanıtı raporunu paylaşan ilk borsalardan biri oldu. Ancak raporu hazırlayan danışmanlık şirketi Mazars, sonradan raporun değersiz olduğuna dair gelen eleştiriler üzerine bu raporu kaldırdı. Thurman, Binance’in gerçek finansal durumunu bilmenin zor olduğunu belirterek “Çünkü kullanıcıların toplam 55 milyar dolarlık varlıklara karşı borsanın yükümlülüklerini görüp göremediklerini söyleyemeyiz” dedi. 


Ayrıca rezerv kanıtlarının büyük resmi göstermediğini çünkü bu raporların şirketlerin tam bir denetimden geçip geçmediğini göstermediğini belirtti. Dolayısıyla Thurman, Binance tarafından çıkarılan BNB token’ın, iflas eden FTX’in FTT token’ı ile aynı kadere sahip olmayacağının kesin olarak söylenemeyeceğini aktardı. 


Öte yandan Thurman, en azından 55 milyar dolarlık rezervin 18 milyar dolarının Paxos blokzinciri dışında dolar olarak tutulduğunun bilindiğini de söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk