Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

“Muhteşem” Metaverse Geliyor

Metaverse platformu Sandbox, Muhteşem Yüzyıl’ın da dahil olduğu geniş bir yerel içeriği metaverse taşıyacak

19 Kasım 2022 13:02

Güncellenme: 19 Kasım 2022 13:24

Metaverse için özellikle oyun ağırlıklı içerik üreten The Sandbox, Harvard Business Review Türkiye işbirliğiyle düzenlediği “The Sandbox Metaverse: Geleceğe İz Bırak” etkinliğinde Türkiye vizyonunu ve stratejilerini açıkladı.


Şirketin Türkiye’de iş yaptığı içerik üreticilerini de bir araya getiren etkinlikte açılış konuşmasını yapan The Sandbox kurucusu Sebastien Borget, “Misyonumuz her bir bireyi daha yaratıcı kılmak ve oluşturdukları içeriklerin blokzinciri teknolojisi ile gelir üretebilir bir hale getirmek” diyor.

Metaverse üzerinde Turkishverse adını verdiği alanda içerik üreticileriyle birlikte çalışacak olan Sandbox, oyundan diziye, spordan turizme kadar farklı alanlarda dijital içerikler sunacak. The Sandbox Türkiye Büyüme Daire Başkanı Arslan Kiran, “Sandbox’ta globalde bir kültür oluştu. Bu kültürü Türkiye’ye nasıl taşırız partnerlimizle konuştuk. Diziler, spor içerikleri bu anlamda çok önemli” diyor ve devam ediyor: “Açık metaverse inşa etmek için Türkiye’deki oyun ekosistemini kullanıyoruz. Bunun için Türkiye’deki oyun stüdyolarıyla da işbirliği yapmaya başladık” diyor.   


Bu yeni alanda tamamen yeni içerikler kadar Türkiye’de öne çıkmış eski içeriklerin yeni yorumları da yer alacak. Sebastien Borget, “Partnerlerimizle beraber, Türk kültürü açısından önemli olan en iyi dizi film  ve yerel içerikleri ele alıyoruz. Bunları dünyanın diğer bölgelerine de taşıyacağız. Bunlardan biri de Muhteşem Yüzyıl. Çok etkileyici bir dizi ve 140 ülkede de bu etkiyi yaratmış bir içerik. Aynı şekilde Kral Şakir ve Wideangle gibi oyuncularla işbirliği yapıyoruz” diyor.


Sadece diziler ve sinema filmleri değil Sandbox, Truva yada Kapadokya gibi Türkiye’nin turistik bölgelerine de bu yeni alanda yer vermek istiyor. Bunun için turizm değeri olan alanları metaverse taşıyan World Tourism Forum ile işbirliğine gitmiş durumda. Sebastien Borget, “Bugün 4,3 milyondan fazla cüzdan Sandbox’a kaydedilmiş durumda. Günlük olarak 40 binden fazla oyuncu görüyoruz. Bu alanda 98 deneyim oluşturduk ve bunun 70’i topluluklarla 20’den fazlası ise Dünya Kupası gibi, büyük markalarla yapıldı. Altı ay önce kimse Sandbox’la ilgili bir geliştirme yapmıyordu. Bugünse deneyimleri geliştirenler, çalışmalarını getirenler var. Artık içeriğe ve deneyime odaklanma noktasına geldik” diyor. Etkinlikte metavese içerik üreten geliştiricilerin gelir modelleri üzerinde de duran Sebastien Borget bugüne kadar içeriklerden gelen gelirin yüzde 95’ini geliştiricilerle paylaştıklarının altını çiziyor.


Başarı İçeriğin Yerelleştirmesinden Geçiyor


Yerelleştirmenin yaratım kadar önemli olduğunu altını çizen Sebastien Borget, “İçeriği insanların ilgisini çekecek şekilde sunuyor olmamız gerekiyor. Yaratıcılık sadece koleksiyon oluşturmaktan geçmiyor. İlgi çekecek içeriği görüp bunu yerel hale dönüştürmek ve daha da iyi hale getirmek de önemli. O yüzden bizim stratejimizin başarısı biraz da Sandbox’ın daha bölgesel hale gelmesiyle alakalı” diyor.

Sandbox platformunda Muhteşem Yüzyıl’ı metaverse taşıyacak olan Tims – Tims&B Uluslararası Operasyonlar Direktörü Selin Arat, “Meteverse sunduğu imkanlar çok heyecan verici ve tek yönlü bir iletişimden çok, komünite içinde yer almak ve orada neler yapabileceğimizi görmek bizim için çok önemli” diyor ve bu yeni alanın sunduğu imkanlara dikkat çekiyor: “Mesela biz geçmişte lisanslı ürünler trenini kaçırdık. Bir Hürrem yüzüğü çıktı ve biz ondan hiçbir şekilde faydalanamadık. Öyle kendi kendine gitti. Ama metaverse dünyasında bunun çok faklı çalışmaları yapılabilir.”  


Etkinlikte metaverse için içerik geliştiren pek çok katılımcı da bu alana yönelik fikirlerini aktardı.  Rise Game CEO’su Sebahattin Akay, “Metaverse dünyasının büyümesi ve ekosistemin gelişebilmesi için öncelikle kullanılan cihazların, satın alınabilir olması gerekiyor” diyor ve devam ediyor: “Metaverse dediğimizde sadece oyun dünyası aklımıza gelmemeli. Metaverse’te kreatörlerinin, oyun stüdyolarının çeşitliliğinin artması gerekiyor. Ayrıca IP lisanslarının alınıp metaverse’ün daha değerli hale getirilmesi gerekiyor.”


Oyunlar Web3’e Taşınıyor


Metaverse’deki oyun dünyasını değerlendiren Hungri Games kurucusu SevaraShodieva ise;  “Günümüzde pek çok oyun, merkezi modele dayandırarak geliştiriliyor. Bu, oyun verilerine sadece geliştiriciler ulaşabiliyor demek. Blokzinciri teknolojilerinde ise oyuncular, oyun içindeki kaynakları kontrol edebiliyor. Bu da bu alanı daha cazip kılıyor. Çok yakında oyun sektörü tamamen dijital dünyaya taşınacak ve oyunlar şirketlere değil oyunculara ait olacak” diyor.


Thisone direktörü Baran Menteş ise oyun şirketlerinin Web3 dünyasına bakış açısını şöyle değerlendiriyor: “Türkiye artık oyun sektöründe bir yer edindi. Teknolojiyi geliştiren insanlar olarak bunu biraz daha paylaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Türkiye’deki oyun sektörüne baktığımızda halen Hyper-casual, hibrit arasında olan oyun şirketleri var. Onların Web2 dünyasından Web3 dünyasına geçebilmeleri için belki de bizim liderlik etmemiz gerekiyor.”


Merkezi Dünya NFT’leri Doğru Değerlendirebildi mi?  


Etkinlikte blok zincir dünyasının popüler ürünlerinden NFT’lerin de dünü bugünü konuşuldu. NFT Biennial Direktörü Rahim Ünlü, “NFT’ler çok net problemleri çözdü, bir dijital sertifikasyon olarak teklik kazandırdı. Blokzincire kayıtlı olduğu için işi kim aldı kim sattı görebilmemizi sağladı. 2020 yılında en çok duyduğumuz kelime NFT oldu. Konvansiyonel dünya, bu treni kaçırıyormuş hissine kapıldığı için o dönemde büyük bir ilgi oldu. Ama şu an market sıkıntıya girdi. Konvansiyonel dünyadan gelenler, burada merkeziyetsiz bir dünya kuramadığı için işleri sürdürülebilir olmadı” diyor.


NFT Sanatçı Ecem Dilan Köse ise; “Dijital sanat bütün NFT’nin sadece yüzde 3’ünü oluşturuyor. Fakat insanlar sanatın kavramsal, insana iyi gelen tarafını bir kenara bırakıp, dijital sanat sadece bir NFT olabilirmiş gibi kendini sanatçı ilan ediyor ve sanatın içini boşaltıyor” diyor ve ekliyor: “Bu böyle olmak zorunda değil. Herkes NFT üretebilir ve illa kendilerine sanatçı demek zorunda değil. O zaman büyük hype’ın geçmesi sorun olmaz sanatçı sanatçılığına, NFT üreticisi de NFT’lerini üretmeye devam edebilir.”Metaverse Spor Dünyası İçin Fırsatlar Sunuyor

Spor odaklı şirketler için de metaverse’ün sunduğu fırsatlar da etkinlikte konunun taraflarınca masaya yatırıldı. Petrol Ofisinin spor oyunlarına odaklı şirketi Petrolig Games Genel Müdürü Burçin Cafer, “Metaverse’de önümüzdeki 20 yıl içerisinde 700 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyor olacağız. Bu potansiyeli bir yatırımcının gözden kaçırması mümkün değil. Spor içerik üreticisi, oyun şirketi, spor kulübü ve sporcu olarak baktığınızda en büyük gelir kalemleri markalı içerik üretiminden kaynaklanıyor. Gelir yaratma açısından sadece NFT koleksiyonları değil, sponsorluklar ve işbirlikleriyle bu dünyanın çok büyüyeceğine gerçekten çok inanıyorum” diyor.


Wasistdas Kurucusu Mert Evci de spor kulüpleri için bu alanda var olan fırsatlara dikkat çekiyor; “Spor özelinde işi taraftar token’dan ayırıp metaverse özel bir iş olarak bakıldığında, yapılabilecek inanılmaz şeyler var. Çünkü spor kulüplerinin gerçek dünyadaki varlıklarının neredeyse yüzde 90’ı dijitalize edilebilir özellikler taşıyor” diyor.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk