Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Morgan Stanley: Ethereum PoS’a Geçerse GPU Talebi Yavaşlayabilir

Morgan Stanley raporda, PoS’a geçmenin Ethereum’un ölçeklendirme sorunlarını da çözemeyeceği belirtti.

27 Haziran 2022 16:04

Güncellenme: 27 Haziran 2022 16:59

Pazartesi günü yayınlana raporda, Ethereum’un planlandığı gibi PoS (proof-of-stake) seviyesine geçmesi durumunda, madencilere olan ihtiyacın ortadan kaldıracak olan grafik işlem birimlerine (GPU’lar) olan talebi yavaşlatacağını ve enerji gereksinimlerini önemli ölçüde azaltacağı söylendi.

 

Ethereum geliştiricileri, birleşmenin ağustos, eylül arası gerçekleşeceğini umuyorlar, ancak önceki gecikmeler göz önüne alındığında, birleşmenin gelecek yılın başlarına ertelenmesi şaşırtıcı olmaz.

 

Banka, kripto madenciliğinin son 18 ayda oyun grafikleri pazarı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu, 2021’de gelirin tahmini yüzde 14 arttırdığını ancak aynı zamanda genel karışımı ve fiyatlandırmayı artıran büyük bir ekran kartı sıkıntısına neden olduğunu söyledi.

 

GPU talebinin yavaşlaması gerekiyor, ancak Nvidia (NVDA) kripto madenciliği talebine 2017-2019’da olduğundan daha az olduğu notta belirtiliyor.

 

Buna ek olarak, ekran kartı sıkıntısına katkıda bulunan kripto madenciliğinden gelen talep, yılın ilk yarısında azalmaya başladı.

 

Hem Nvidia hem de AMD, kriptodan kaynaklanan olumsuz senaryoları en aza indirdiklerini belirttiler, ancak Morgan Stanley önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde oyun GPU'sunda daha düşük bir düzeltme olacağı görüşünde. Bu, evden çalışmanın azalması nedeniyle daha düşük talep gösterilecek olması, PoS'a kripto para birimi geçişi ve "2022'de kanal envanterinin yeniden oluşturulmasından sonra zorlu sıralı rekabet" gibi faktörlerin kombinasyonundan kaynaklanacak.

 

Ethereum madencileri, şu anda tüm bu bilgisayarların diğer kripto para birimlerini madenciliği yapmak için karlı olmadığı için birleşmeden sonra kullanılmış GPU ekipmanlarını satacaklarını belirten Morgan Stanley aynı zamanda net ether (ETH) arzının birleşmeden sonra düşmesinin beklendiğini ve hatta daralmaya başlayabileceğini ve bu nedenle tüm madencilerin terk etme ihtimalinin düşük olduğunu da dile getirdi.

 

PoS’a geçmek Ethereum’un işlem sayısı gibi ölçeklendirme sorunlarını çözmeyecek veya daha düşük işlem ücretlerine neden olmayacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 57 Bin Dolara Tutunmaya Çalışıyor

8 Temmuz 2024 17:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk