Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Mona Sınırsız Bir Metaverse İnşa Ediyor

Bu hafta Consensus Pitch Fest'te finalist olan yaratıcı platformu Mona’da satılık arazi yok ve katılım için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

7 Haziran 2022 09:39

Güncellenme: 7 Haziran 2022 11:44

Toprak, gerçek dünyada sınırlı bir kaynaktır. Çünkü gezegen ve dolayısıyla doğal kaynakları sınırlıdır. Elon Musk ve Jeff Bezos'un uzayı keşfetmesinin bir nedeni de bu. İşte size bir soru: Sanal dünyada, alan teorik olarak sınırsızdır, peki metaverse'te arazi neden bu kadar pahalı ve satın almak zor?


Mona'nın kurucu ortağı ve CEO'su Justin Melillo için bu durum mantıklı değil. Melilo “Yapay kıtlık sadece aptalca” diyerek “arazi spekülasyonlarıyla” beslenen platformları eleştirdi. Monaverse platformunda karada sınır yok. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmez. İçerik oluşturucular platforma web tarayıcıları aracılığıyla erişebilir.


Mona, Extreme Tech Challenge ve CoinDesk’in ev sahipliği yaptığı ve Austin, Teksas'ta açılışı yapılan Consensus Festivalinin bir parçası olan Web 3 Pitch Fest'in sekiz finalistinden biri. Melillo, festivalin 2021'de “yaratıcılar tarafından yaratıcılar için” başlatıldığını söyledi. Melillo, DreamWorks için “Abominable” ve “The Croods 2” üzerine çalışan; sürükleyici artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimleri dahil olmak üzere animasyon filmler yapan bir 3D görsel sanatçısıdır.


Melillo, Mona'ya başlamadan önce, bir yapay zeka sanal asistanı olan Mica'nın yaratılmasına katkıda bulunduğu Magic Leap'te çalıştı. Aynı zamanda, kurucu ortağı ve COO'su Matt Hoerl de, sanal ve artırılmış gerçeklik alanında 11 patente sahip olan ve baş işletme görevlisi olarak görev yapan görsel sanatçı.


Kurucu ortaklar, içerik oluşturuculara en iyi şekilde hizmet eden şeyin, içerik oluşturucuların çalışmalarını oluşturmalarına ve sahiplenmelerine izin vermek, ancak bunu açık, sosyal bir metaverse’ün parçası olarak paylaşmak olduğuna karar verdi. Mona alanları, içerik oluşturucuların Ethereum veya Polygon blok zincirleri üzerinde oluşturduğu ve ürettiği benzersiz 3B ortamlardır. Monaverse içindeki diğer alanlara veya Decentraland ve CryptoVoxels gibi diğer platformlara bağlanmak için portallar ile metaverse’lerle birlikte çalışabilirler.

Lansmanından bu yana, 3.000'den fazla içerik oluşturucu organizasyona katıldı. Melillo yaptığı açıklamada, "Metaverse büyük teknoloji şirketlerine ait olmak zorunda değil. Herkes için bir yer olabilir ve olacak" dedi. 


Görsel sanat, Mona'nın tek mecrası değil. Melillo, ayrıca Mona'nın Elvis hayranları için özel alanlar, etkinlikler ve giyilebilir cihazlar içeren çoklu metaverse NFT lansmanı olan Elvis On-Chain için öncü bir platform olarak dahil edilmesinden heyecan duyduğunu kaydetti. Kral, 40 yılı aşkın bir süre önce hayata veda etmiş olsa da dünya çapında yüzlerce fan kulübü var. (Sadece beş yıl önce 400'e kadar çıktığı biliniyor.) Baz Luhrmann'ın, Tom Hanks'in şu anda sinemalarda oynadığı “Elvis” biyografisinden bahsetmiyorum bile. Açık metaverse’ün potansiyeli tamamen sarsılmış gibi görünüyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jeanhee Kim

Jeanhee Kim; kıdemli listeler, sıralamalar ve özel projeler editörüdür. Forkast.News'in Blockchain in Asia serisini başlatan ve Crain'in New York Business 40 Under 40, Fast 50 ve Most Powerful Women'ın editörlüğünü yapan deneyimli gazeteci ve özel projeler editörüdür. Daha önce Forbes Asia, Forkast.News, Crain's New York Business, FamilyMoney.com, Oxygen Media's ka-Ching.com ve Money dergisinde editör, yapımcı veya muhabir olarak çalıştı. Ailesi, 1.000 $ eşiğinin üzerinde BTC, ETH, SOL ve CARD'a sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk