Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

MicroStrategy Yeni Kuralları Kabul Ederse S&P 500'e Dahil Olmayı Hak Edebilir

Şirket, yeni muhasebe standartlarını erkenden benimserse ilk çeyrek için hisse başına 300 dolardan fazla kazanç sağlayabilir.

30 Nisan 2024 17:23

Güncellenme: 1 Mayıs 2024 15:28

Broker şirketi Benchmark’ın salı günü yayımladığı rapora göre, MicroStrategy (MSTR) yeni muhasebe strandartlarını benimsemeyi seçerse Wall Street analistlerini şaşırtabilir. Aynı zamanda şirket, beklenenden daha iyi kazançlar bildirerek Amerika’nın en önemli hisse senedi endeksi olan S&P 500’e dahil edilmeye hak kazanabilir.


Yazılım firması, 29 Nisan'da piyasaların kapanmasıyla birlikte 2024'ün ilk çeyreğine ilişkin verilerini açıklayacak.


Kurumsal stratejisi bitcoin satın alımları üzerine kurulu olan MicroStrategy, 19 Mart itibarıyla 13,9 milyar dolar değerinde 214.246 bitcoin sahibi. Benchmark, yazılım şirketinin bilançosunda bitcoin tutmaya başlamasından bu yana, ASC 350 adlı bir Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) kuralı nedeniyle 2,27 milyar dolarlık kümülatif zarar kaydettiğini belirtiyor.


FASB, geçtiğimiz yılın aralık ayında bilançolarında dijital varlıklar bulunduran şirketlerin bunları gerçeğe uygun değerde ölçmelerine ve her raporlama döneminde net gelirdeki değişiklikleri kaydetmelerine olanak tanıyan yeni bir kılavuz yayımladı. Yeni kurallar 1 Ocak 2025'ten itibaren yürürlüğe girecek, ancak standardın erkenden benimsenmesine izin veriliyor.


Analist Mark Palmer, konuya ilişkin şunları söylüyor: "Bunu yapmanın MSTR'nin rapor edilen hisse başına kazancı üzerindeki etkisi çok büyük olacaktır. Tahminlere göre, erken benimsemenin 2024 başındaki birikmiş kazanç dengesi ~3,1 milyar dolar artabilir.”


Analislerin görüşü, MicroStrategy'nin 2024'ün ilk çeyreğinde hisse başına 0,55 dolarlık bir zarar bildirmesi yönünde. Benchmark, şirketin yeni standardın erken benimsenmesini tercih etmeye karar vermesi durumunda, çeyrek için hisse başına 300 dolardan fazla bir kazanç bildirebileceğini öngörüyor.


Raporda, MicroStrategy'nin şu anda S&P 500'e dahil olma kriterlerinin neredeyse tamamını karşıladığı belirtildi: Şirket ABD merkezli, hisseleri oldukça likit, tedavüldeki hisselerinin %50'si alım satıma açık ve piyasa değeri 18 milyar doların üzerinde.


Endeks komitesinin bir hisse senedini S&P 500'e dahil etmeyi düşünmesi için, son çeyreğinde de pozitif kazanç bildirmesi gerekiyor. Benchmark, MicroStrategy'nin son 14 çeyreğin 10'unda zarar bildirdiğini belirtiyor. Yeni standartları erkenden benimserse, yazılım şirketi bu son kriteri de karşılayabilir.

Yine de, FASB'nin güncellenmiş kılavuzunu benimsemenin vergilere olan etkisine ilişkin belirsizlik, MicroStrategy'nin benimsemeyi ertelemesine neden olabilir.


Daha Fazla Oku

    MicroStrategys&p 500hisse

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk