Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Meta Venture Fund Yurt Dışından Yatırımı Türkiye’ye Aktarırken Türk Girişimcileri de Yurt Dışına Taşıyacak

Blok zinciri temelli işlere yatırım yapan Meta Venture Fund, 10 trilyon dolara ulaşması beklenen Web3 pazarından Türkiye’nin alacağı payı artırmayı hedefliyor

27 Eylül 2022 14:04

Güncellenme: 27 Eylül 2022 16:19

Üç Türk yatırımcı tarafından New York’ta kurulan Meta Venture Fund, bugüne kadar Web3 temelli yedi girişime 1 milyon dolara yakın yatırım sağladı. Yatırımcılarla girişimcileri bir araya getiren fon, ABD’de belli bir büyüklüğe ulaşmayı ardından da Türkiye’de blok zinciri temelli projelerin dünyaya açılmasına aracılık etmeyi planlıyor. 


Meta Venture Fund Kurucu Ortağı Tolga Yücel, “Blok zinciriyle birlikte önümüzdeki dönemde bütün kayıt, uygulama ve app’lerin dönüşeceğine inanıyoruz. Biz, New York merkezli bir yapılanmayız ama aynı zamanda bir başka hedefimiz Türkiye’den olabildiğine çok projeyi dünyaya çıkarmak ve oradaki network’ümüzle desteklemek” diyor ve ekliyor: “Benim tahmin ve analizime göre şu anda mevcutta olmayan 10 trilyon dolarlık bir pazarın oluşması bekleniyor ve Türkiye için gerçekten büyük bir fırsat var.”


NFT, metaverse, token, dApp ve blok zinciri proje ve şirketlerine yatırım yapan fon bugün için, Aerospace, RoboClash, Inflow Token, Face The Zeitgeist ve apeXturco projelerini portföyünde bulunduruyor. Ancak projelerin tamamını üç ortak bizzat kendi imkanlarıyla finanse etmiyor. “Biz gelen projelere network’lerimize açıyoruz, tamamını cebimizden fonlamıyoruz. Biz kendi imkanlarımızla yedi-sekiz projeyi fonladık. Aynı zamanda fonlama için de bir kanal oluşturuyoruz” diyor Yücel ve ekliyor: “Bir iki ay içinde bitecek ve ilan edildikten sonra hemen hayata geçebilecek projeleri tercih ediyoruz.”


Bugünlerde gönüllülerin çalıştıkça token kazandığı ve kazandıklarıyla somut alışveriş yapabileceği bir proje üzerinde araştırmalar yapan fon, altı aydır hem dijital hem fiziksel müze olarak hayata geçecek başka bir projeyi de sonlandırmaya çalışıyor. Ayrıca ünlü bir dizinin oyunun geliştirildiği projenin de fon içinde yer alacak. Yücel, “Şu anda dijital platformda ünlenmiş bir dizisinin yapımcı stüdyosu ile çalışıyoruz. Uluslararası bu dizinin bir oyununu üretip, bu projeyi de bir kripto borsasına sunmayı hedefliyoruz” diyor.


Meta Venture Fund, bugün için çalışmalarını yoğun olarak New York’ta sürdürüyor ancak Türkiye’deki arayışları da devam ediyor. Fonun New York’ta kurulmasının nedeni ise ülkede kripto paranın ticarette kullanılabilmesi. Bu alanda iş yapan girişimlerin önünü açan bu imkan, yatırımların geri dönüşünü de hızlandırıyor. Ortaklardan birinin New York’ta iş yapması ve bu bölgedeki geniş network’ü de fonun önceliğini New York’a vermesine sebep olmuş. “Diğer ortaklar olarak da biz de Amerika ile Türkiye arasında bir köprü kurmak istiyoruz. Hedefimiz, büyüttüğümüz fonun yüzde 50’sini Türkiye’deki projeler için kullanmak” diyor Yücel. 

Meta Venture Fund Kurucu Ortağı Tolga Yücel 


Fonun Türkiye’deki şimdilik en büyük işi ise NFT Summit İstanbul etkinliği. Ekosistem içerisindeki tüm oyuncuları bir araya getiren etkinliğin ilki 2022 yılı Mayıs ayında düzenlendi. 2023 yılında ise ikincisini yapmaya hazırlanıyor Meta Venture Fun. Yücel, “Hedefimiz İstanbul’u dünyanın bu anlamdaki merkezlerinden biri yapmak. Çünkü şu anda Avrupa’da NFT, Metaverse ya da blok zinciri konusunda belirgin bir merkez yok. İstanbul neden olmasın diye yola çıktık. Türkiye’de inanılmaz bir ekosistem var” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Önümüzdeki Günlerde 83 Bin Dolara Yükselebilir

7 Haziran 2024 16:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk