Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Meta Novi Kripto Ödemeler Cüzdanını Kapatarak Libra Efsanesine Son Veriyor

Meta’nın stabil coin hamlesi üç yılın ardından sona eriyor.

2 Temmuz 2022 09:32

Güncellenme: 2 Temmuz 2022 13:30

Meta, 1 Eylül itibariyle dijital ödemeler cüzdanı pilot çalışması Novi’yi kapatacağını duyurdu. Bu çalışma, bundan üç yıl önce o zamanlar adı Facebook olan şirketin büyük bir hevesle giriştiği ama pek sonuç alamadığı stabil coin çabasının bir meyvesiydi. 


Meta web sitesinde yaptığı ve kullanıcılarına mesaj üzerinden bağlantısını ilettiği bu açıklamada kullanıcılardan ilk fırsatta paralarını bu platformdan çekmelerini talep etti. Kullanıcılar 21 Temmuz’dan itibaren hesaplarına para eklemeyecekler. Novi’nin WhatsApp hesabı ve Novi uygulaması da devre dışı kalacak. Pilot çalışma sona erdiğinde kullanıcılar işlem verilerine ve kayıtlarına da erişemez duruma gelecekler.


İlk Calibra olarak adlandırılan Novi Haziran 2019’da duyurulan libra (daha sonra adı diem olarak değiştirildi) stabil parası için bir cüzdan olarak tasarlanmıştı. Düzenleyici kurumların aldığı kararlarla proje şekillendikçe bu uygulamanın rolü de değiştirildi. 2020 yılında Novi kripto temelli havalelere yönelik bir para transfer pilot uygulaması olarak konumlanmaya başladı. Ancak ABD ve Guetemala’nın ötesinde bir kullanım alanına erişemedi.


Meta, açıklamasında, “Meta’yı blok zincir üzerinde inşa etmek için bunca yıllık deneyimimizi ve becerilerimizi dijital koleksiyon ürünleri gibi yeni ürünler geliştirme noktasında değerlendiriyoruz. Web3 alanında bizden daha fazla yenilikler bekleyebilirsiniz çünkü bu teknolojilerin metaverse’deki insanlara ve şirketlere katacağı değer konusunda iyimseriz” deniyordu. 


İçeriden alınan haberlere göre Meta sitelerinde NFT’leri destekleme konusunda çalışmalar yapıyor.


Meta, Navi/Calibra üzerinde stabil coin temelli çalışmalarını kara para aklama, tüketicileri koruma ve güvenlik ve finansal riskleri izleme gibi konularda düzenleyici kurumlardan gelen baskılar üzerine devre dışı bıraktı. Projelerin ölçeği küçültüldü ve yeniden markalama çalışmaları yapıldı. 


Novi projesinin önde gelenlerinden olan David Marcus geçen yıl Meta’dan ayrılmıştı. Şirketin libra stabil coin’ini duyurmasından üç yıl sonra, geçen Ocak ayında, adı Diem olan bu projenin varlıkları kripto temelli bir banka olan Silvergate Capital’e 200 milyon dolara satılmıştı. 


Meta’nın libra defterini kapatması, kripto sektörünün ciddi bir çalkantı yaşadığı ve Celsius ve Voyager gibi bazı şirketlerin iflas ve tasfiye noktasına geldiği bir dönemde gerçekleşti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk