Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Merkeziyetsiz Karıştırıcı Protokol Tornado Cash Kullanıcı Ara Yüzünü Açık Kaynak Yapıyor

Gizlilik protokolü dışarıdan çok sayıda üçüncü gözün kodları incelemesiyle şeffaf bir hale geliyor

8 Temmuz 2022 11:38

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:52

Tornado Cash topluluğu bugün, Tornado Cash Classic’in tamamıyla açık kaynak çalışan kullanıcı ara yüzünü (UI) duyurdu. Bu, tasarım geliştirmek isteyen dışarıdan gelen herhangi bir katılımcının kodu inceleyip, GitHub üzerinden taleplerde bulunması anlamına geliyor. Bu, merkeziyetsizliği, şeffaflığı ve güvenliği öncelik hale getiren topluluğun çabalarıyla örtüşen bir hamle.


Tornado Cash nedir ve nasıl çalışır?

Tornado Cash, Ethereum üzerinde özel işlemleri mümkün kılan merkeziyetsiz karıştırıcı bir protokoldür. Karıştırıcı protokoller denetime dair izleri ortadan kaldırmak ve gizliliği artırmak adına birden fazla göndericiden kripto para kabul eden, merkezde toplayan ve karıştıran akıllı sözleşmelerdir. Kullanıcılar Tornado Cash akıllı sözleşmesine Ether gönderir ve bu Ether’i geri çeker. Ardından gönderici adresle ilişkili olmayan yeni bir ortak adrese gönderilir.


Kullanıcı ara yüzüne odaklanmanın önemi


Tornado Cash topluluğu kullanıcı ara yüzüne dair sorunlarla daha önce gündeme gelmişti. Şubat 2020’de bir geliştirici ara yüz üzerindeki “paylaş” butonuna tıklandığında kullanıcılara ait özel bilgilerin açığa çıktığı bir hata keşfetmişti. Söz konusu hata hızlıca düzeltilmiş ve para kaybı yaşanmamıştı. Bu, açık kaynak projelerinde bir ürünün dışarıdan üçüncü göz değerlendirmesinden geçmesiyle zafiyetlerinin kolayca tespit edilip, düzeltilmesinin en iyi örneğidir. Akıllı sözleşmelerin değiştirilemez doğası gereği Tornado Cash gibi cüzdanlar ve karıştırıcı protokoller, toy kullanıcıların para gönderip almasını güvenli ve basit bir hale getirmesini şart koşmalıdır.


Tornado Cash duyurusunda şu ifadeler yer verildi: “Şahsen protokolle ilişkilendirilen siyah ve yeşilli havada süzülen astronotu sevdik. Ancak şu ana dek mottomuzu anlamış olmanız gerek: Merkeziyetsiz dünyaya her zaman daha fazla kucak açacağız.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk