Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Merkez Bankası Dijital Paraları 10 Yıl içinde Hayatımızda Olabilir

OMFIF’in yaptığı ankete göre merkez bankalarını çoğu 10 yıl içinde dijital para çıkarmayı planlıyor.

9 Aralık 2022 13:00

Güncellenme: 9 Aralık 2022 13:40

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF) tarafından yayımlanan bir rapora göre bazı ülkeler önümüzdeki 10 yıl içinde merkez bankası dijital para (CBDC) çıkartmaya başlayabilir.


‘Ödemelerin Geleceği’ başlıklı çalışmaya göre OMFIF tarafından yapılan bir ankete katılan 18 merkez bankasının üçte ikisi 10 yıl içinde CBDC çıkartabileceklerini belirtmiş.


Bağımsız bir düşünce kuruluşu olan OMFIF, merkez bankalarını, ekonomik politikaları ve kamu yatırımlarını kapsayan global politikalara ve yatırımlara odaklanıyor.


Rapora göre genel olarak merkez bankalarının yüzde 35’i kripto sektöründeki son olaylara rağmen CBDC çıkarmaya daha eğilimli görülüyor. Bu olayların katılımcı bankaların hiçbirinin bu konudaki fikirlerini değiştirmediği anlaşılıyor.


Amerikalı düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi ise şu anda global gayrisafi milli hasılanın yüzde 95’ini temsil eden 105 ülkenin CBDC hakkında araştırma yaptığını belirtti. Bu rakam Mayıs 2020’de 35 ülkeydi. Rapora göre Bahamalar, Nijerya, Doğu Karayipler ve Jamaika CBDC çıkarmış durumdalar. Çin ise CBDC denemelerine başlayan ülkeler arasında yer alıyor.


Araştırmaya göre merkez bankalarının CBDC çıkarmak istemelerindeki asıl amaç merkez bankalarının rolünü korumak ve finansal katılımı arttırmak. Öte yandan pek çok merkez bankasına göre kripto para borsası FTX’in çöküşü de alternatif güvenli bir çözüm yolu olarak CBDC’lere ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe de bu görüşü yakın zamanda tekrarlamış ve Britanya’nın da bir CBDC çıkarması gerektiğini belirtmişti.


Avrupa Merkez Bankası üyesi Fabio Panetta ise Pazartesi gün dijiral euro’nun kriptodan daha az riskli ve güvenilir bir dijital varlık olabileceğini söyledi.


Tabii CBDC’lerin oluşturabileceği riskler ve zorluklar yok denilemez. Rapora göre CBDC’ler ekonomiler volatilite ve ani kur dalgalanmaları nedeniyle sistematik finansal risklerle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca merkez bankalarının herkesin dijital teknolojilere ulaşamadığı bir yerde CBDC’leri nasıl entegre edebileceklerini de çözmeleri gerekiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk