Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Manhattan'lı Bir Ev Sahibi, ETH'deki Ofis Binasını NFT Olarak Listeledi

Binanın sahibi Chris Okada, ether’in yüzde 40’lık fiyat düşüşüne uyum sağlamak için yeniden listeleyeceğini söyledi.

17 Haziran 2022 07:30

Güncellenme: 17 Haziran 2022 07:34

New York City'deki bir ofis binası iki hafta önce 29 milyon dolara satışa çıktı, ancak Web 3'teki bir değişiklikle: Mülk satın alma hakları, OpenSea'de takas edilemez bir token (NFT) olarak satılıyor.

 

Bununla birlikte, ether (ETH) ile liste fiyatı belirlenen binanın haziran başından beri ether’in yüzde 40 düşmesiyle binanın liste fiyatının da beraberinde düşüş göstereceği belirtildi.

 

NFT’nin dolar değeri 29 milyon dolardan 16,8 milyon dolara düştü ancak Chris Okada fiyatın yakında ayarlanacağını söyledi. 

 

Okada, salı günü CoinDesk’e Twitter üzerinde yaptığı açıklamada satış fiyatını büyük bir ihtimalle Perşembe günü güncelleyeceklerini ve yeniden 29,5 milyon dolar olarak listeleyeceklerini belirtti. Eğer fiyat ETH ile kalmaya devam ederse 26,500 ETH’ye daha yakın olacak.

 

Şu anda 15,000 ETH olarak listelenmiş durumda. 2021’in sonlarında 16,25 milyon dolara satın alındı.

 

‘Gerçek Fayda’

 

Okada, Manhattan’da 43 binaya sahip olan ve müşterilerini çeşitlendirmek adına blockchain’e yönelen ticari bir emlak şirketi olan Okada & Co’nun CEO’sudur.

 

Okada, CoinDesk’e verdiği röportajda, kripto milyarderleri ve milyonerlerinin kripto para birimlerinin cüzdanlarında bulundurmaktan başka gerçek bir faydasının olmadığını söyledi.

 

Henüz oluşturulmamış bir restorana özel erişime sahip bir NFT üyelik koleysiyonu olan Gary Vaynerchuck’ Flyfish Club’ından ilham aldığını belirtiyor, Okada.

 

Satışın işleyiş şekli

 

109-111W. 24th St. NFT’nin kendisi, mülkün gerçek tapusu değil, olası büyük ölçekli sahtekarlık veya listeleme hatalarını önlemek için ek bir güvenlik katmanıdır.

 

NFT’nin sahibine tapu yerine binanın tüm kullanım haklarını ve sözleşmede bahsedilen haklar verilir. 

 

NFT satın alındıktan sonra alıcı fonların aktarılması hariç, blockchain dışı bir emlak işlemi yapmanın tüm adımları atılması gerekli. Alıcılar ayrıca satışı tamamlamadan önce şirketle konuşmaları ve bir fiyat pazarlığı yapmaları için teşvik ediliyor. Okada, sekiz potansiyel alıcının ilgilendiğini söylüyor.

Satış, NFT’ler için yenilikçi kullanım durumlarının ve yasal sınırlamalarının sembolik bir göstergesidir. New York emlak kayıt sistemi gerçek bir tapuyu NFT olarak listeme imkanı tanımamaktadır.

 

Okada bu tarz bir satışın eski sistem emlak işlemleriyle blokchain arasında bir köprü olduğunu düşünüyor ve o köprüde yer alıp çözüm üretmek istiyor. Büyük bir ihtimalle New York bunun için doğru bir yer olmayacağını bu yüzden de Westchester ya da Miami gibi ileri görüşlü yerlerin doğru olabileceğini dile getiriyor.

 

Daha fazlası gelecek

 

Okada şirketinin son birkaç aydır blokchain uygulamanın yollarını denediğini ancak çoklu sahipliği içeren mülk satışlarında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal sorunlarla karşılaştığını söyledi. 

 

Blockchain üzerinde olan gayrimenkul satışlarının gelecekte kiralanabilir ofis alanı ve ortak çalışma masalarını içeriyor. Bu konsept iki ay önce SoHo’da hayata geçirildi

 

Takma adlı kripto avukatı exlawyer.eth CoinDesk’e verdiği bir demeçte, gayrimenkullerin blockchain üzerinde saklama yönünde ilerlediğimizi ve chain içi mekanizmalarıyla mülk transferlerini ve satışlarını gerçekleştirebileceğiz fakat şu an buna çok uzak olduğumuzu belirtti. exlawyer.eth “ İnsanların blockchain’i nasıl kullanabileceğine inandığını görmek heyecan verici olsa da, bu önümüzdeki zamanlarda göreceğimiz yenilikçi kullanımların sadece bir örneği” dedi.

 

NFT olarak satılan ilk ticari ofis alanı olacak olsa da, konut piyasası zaten blockchain katılımının adil payını gördü. NFT emlak şirketi Propy ilk evini şubat ayında NFT olarak sattı.

 

 

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk