Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Magic Eden, NFT Yaratıcılarına Telif Ücretini Zorunlu Kılıyor

Solana’nın NFT pazaryeri Ekim ayında teliflerde opsiyonel bir model başlatmıştı

2 Aralık 2022 17:13

Güncellenme: 2 Aralık 2022 17:20

NFT pazaryeri Magic Eden yaratıcılar nezdindeki telif politikasında güncellemeye giderek, tüm yeni koleksiyonlarda çalışacak opsiyonel bir protokol piyasaya sürdü.  


Solana’nın SPL yönetilen token standartlarında geliştirilen Open Creator Protocol adındaki bu yeni açık kaynak araç sayesinde NFT yaratıcılarına telif haklarının korunmasına ilişkin seçenekler sunuyor. 2 Aralık itibarıyla Magic Eden yeni standardı benimseyen tüm koleksiyonlarda telif uygulaması başlatacak ve NFT yaratıcılarına telif imkanı sunmayan diğer pazaryerlerini yasaklama opsiyonu verecek.


Protokolü benimsemeyen NFT yaratıcılarının telifleri platformda opsiyonel olarak kalmaya devam edecek.


Magic Eden’in CEO ve kurucu ortağı Jack Lu “Solana topluluğu NFT telifleri için çözüm arayışındaydı” diyor ve ekliyor: “Open Creator Protocol’le amacımız yeni koleksiyonlar çıkaran yaratıcıların teliflerini desteklerken, ekosistemin diğer partnerleriyle daha çok sayıda çözümle koordine çalışmalarını mümkün kılmak.”


Yeni protokol buna ek olarak bir NFT’nin satış fiyatıyla telif ücreti arasındaki ilişkiyi lineer fiyat eğrisinde baz almasını sağlayan özellik sayesinde telif ücretlerine dinamiklik getirirken, yaratıcılara koleksiyonlarının trade hareketlerinde kuralları oyunlaştırarak token aktarımını özelleştirebiliyor.


Magic Eden, piyasaya sürülen yeni protokolün kullanıcılar tarafından test edilmesi için Magic Mint adında ücretsiz mint sağlayacak.


Söz konusu yeni protokol Solana NFT pazaryerinde opsiyonel telif modeline geçilmesinden bir ay sonra yürürlüğe girerken, konuya ilişkin Twitter’da “ekosistem için ciddi sonuçlar doğuracağına” dair tartışmalar başladı. Telifin opsiyonel hale gelmesi hızlıca satış yapmak ve kâr elde etmek isteyen trader’ların lehine bir durum.  


O dönem yapılan basın açıklamasında “Telifler maalesef sadece protokol seviyesinde zorunlu kılınabiliyor, piyasa dinamiklerini de bu yönde değiştirmek zorundaydık” denilmişti. X2Y2 ve LooksRare gibi birçok pazaryeri de yaratıcılara verilecek telif ücretlerini opsiyonel yapmış, tepkiler üzerine kararlarında değişikliğe gitmişlerdi.


Sektör lideri NFT pazaryeri OpenSea geçtiğimiz ayın başında teliflerin opsiyonel olmasına karşı net bir tavır sergilemiş, uygulamanın “yaratıcılara kayda değer bir şekilde daha düşük ücretler almasına” yol açtığını söylemişti.


Bu esnada bir diğer NFT pazaryeri Exchange.Art ise geçen ay Telif Ücretleri Koruma Standardı adında yeni bir standart yürürlüğe koymuş, bu uygulamayla NFT’lerin ikincil satışlarında orijinal platformdan telif ücreti alınmasını mecbur kılmıştı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Lido, Ethereum için Potansiyel Bir Risk Olabilir mi?

24 Eylül 2023 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk