Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Madencilerin Cenneti Gözden Düştü

Madenciler, yüksek enerji faturalarından kaçmak için Kuzey Norveç ve İsveç'e taşınmışlardı ancak şimdi orada da elektrik fiyatları yükseliyor.

23 Aralık 2022 11:59

Güncellenme: 23 Aralık 2022 14:05

Bu yılın başında çok yüksek enerji maliyetlerinden kaçabilmek için Kuzey Norveç ve İsveç'te çalışmaya başlayan Bitcoin madencileri, enerji faturaları yükseldiği için kış döneminden üretim kısıntısına gidiyorlar.


Avrupalı madenciler, henüz bir kaç ay önce, Avrupa kıtasında maliyetler artarken, yüksek oranda hidroelektrik enerjisi ve düşük talep sebebiyle dünyadaki en ucuz maliyet aralığına sahip kuzey bölgelerine taşındılar. Ancak gelinen noktada rekor seviyede yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldılar ve biz ısıtma talebinin çoğaldığı kış aylarının  henüz başında bulunuyoruz.


Avrupa enerji borsası Nordpool’ün yayınladığı verilere göre, Kuzey Norveç'te Aralık ayı elektrik fiyatları bu yıl, ortalama 18 ABD sent/kilowatt saat (kWh), geride bıraktığımız üç yılın ortalamasının yaklaşık dört katı seviyesinde gerçekleşirken İsveç'teki fiyatlar ise bu rakamın üç katından daha yüksek durumda bulunuyor.


Madencilik şirketleri CMG Cryptocurrency Mining Group ve Maverick Group'un kurucu ortağı Denis Rusinovich, yaşanan sorunlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada “İçinde olduğumuz durum, Kuzey Norveç ve İsveç'teki enerji maliyetlerini artıran şok edici olaylar dizisiydi" dedi.


Kasım ayının son günleri, enerji talebine olan ihtiyacı artıran düşük sıcaklıklardan etkilendi. Rusinovich, Birleşik Krallık, Norveç, İsveç ve Almanya'da elektrik üretimi için olmazsa olmaz noktasındaki rüzgar eksikliğinin, Fransa, İsveç ve Finlandiya'da planlanan nükleer santral bakımında düşünülen gecikmelerin ve Ukrayna'da yaşanan savaşın doğal gaz arzına yönelik yaptığı baskıyla enerji maliyetlerinin daha da arttığını belirtti.


Fiyatlarda gerçekleşen artış, madencileri güç maliyetlerinden tasarruf etmek için makinelerini kapatmak zorunda bıraktı. Rusinovich, bazı makinelerin Kasım ayı ortalarında kapandığını söyledi.


Norveç merkezli Kryptovault'un CEO'su Kjetil Pettersen, CoinDesk'e yaptığı açıklamada "Her gün saatlik fiyatları kontrol etmek zorunda kalıyoruz ve maliyetin altında ya da üstünde olmasına göre makineleri açıp kapatmaya karar veriyoruz” dedi.


Bu sürdürülmesi zor durum ABD'deki bazı madencileri de etkilerken sektörün bütyük oyuncularından Core Scientific ve Compute North Bölüm 11 iflas koruması başvurusu yaptı.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk