Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Madenciler İşi Bıraktı, Bitcoin Madenciliği Zorluk Derecesi Düştü

Kripto kışına bağlı olarak kazançları azalan madencilerin makinalarını kapatmaları nedeniyle Bitcoin madenciliği zorluk derecesi yüzde 7’nin üzerinde düştü.

6 Aralık 2022 12:05

Güncellenme: 6 Aralık 2022 14:25

Madenciler, kâr edemedikleri ayı piyasası nedeniyle makinelerini kapatırken Bitcoin madenciliğinde zorluk derecesi bugün yüzde 7.32 düştü. Zorluk derecesi, Bitcoin üretebilmek için bilgisayarların çözmesi gereken kriptografik bulmacanın zorluğunu gösteriyor.


Madencilik havuzu BTC.com verilerine göre blok yüksekliği 766.080’e gelirken bu 2021 yılı Temmuz ayından beri en büyük düşüş oldu. Bu durumun oluşmasında Çin’in sektöre getirdiği yasakların ardından pek çok madencinin işi bırakması da etkili oldu. Çin, dünyadaki en büyük madencilik merkeziydi.


Madencilik zorluk derecesi otomatik olarak hash oranına ya da bilgisayar gücüne bağlı olarak değişiyor. Madenci sayısı arttıkça zorluk derecesi de yükseliyor.


Son birkaç aydır bitcoin’in fiyatının düşmesi nedeniyle madencilerin elde ettikleri kazanç da azalıyordu. Ayrıca yükselen elektrik fiyatları da maliyetleri her geçen gün arttırıyordu. Core Scientific ve Argo Blockchain gibi üreticiler bu sebeplerden dolayı likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardı. Hatta Compute North iflas etmişti.


Yeni ve daha verimli çalışan makinelerin çıkması ve sektöre yeni madencilerin katılmasıyla mevcut madencilerin işi daha da zorlaşmıştı. Ağustos’un başından 21 Kasım’a kadar geçen sürede hash oranı ve zorluk derecesi üçte bir oranında artmıştı.Ancak Luxor’ın hash fiyatı endeksine göre ise madencilikte kâr oranı geçen ay yüzde 20 düştü. Luxor analistlerinden Jaran Mellerud, “Kârlılığın bu kadar düştüğü bir dönemde enerji verimliliği bakımından kuvvetli Antminer S19j Pro gibi makineleri kullanan madencilerin bile kWh başına 0.08 dolardan az ödemesi gerekiyor” diyor. Mellerud, ortalama elektrik fiyatları kilowatt başına 0.05 dolar olsa da pek çok madencinin yaklaşık 0.07-0.08 dolar ödediğini aktarıyor.


Öte yandan doğal gaz fiyatlarıyla birlikte enerji fiyatları da son birkaç gün önce yükseldi. Mellerud, bu durumun bazı madencilerin nakit akışlarını negatif bölgeye çekmiş olabileceğini söylüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk