Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Lehman Brothers’la Celsius’un Batışı Oldukça Benzer”

CoinDesk’in içerikten sorumlu başkan yardımcısı Michael J. Casey, Web3 teknolojilerinin felsefe ve vizyon boyutunu tartıştı

14 Ekim 2022 14:21

Güncellenme: 14 Ekim 2022 15:21

  • Uluslararası para sisteminin dolar merkezli hareket etmesine yönelik sarf edilen “ABD nezle olduğunda gelişmekte olan ekonomiler zatürre olur” diye bir espri vardır. Tek parasal bölgede gerçekleşen politikaların etkileri dünyanın her yerinde hissediliyor. Fed’in faiz oranını artırması savaş da dahil olmak üzere bir dizi enflasyon faktörüyle aynı döneme denk geliyor.

  • Ancak ABD’nin kasıtlı olarak değil de içerideki enflasyon sorununu çözmek için doları değerli hale getirmeye çalıştığını görüyoruz. İnsanlar doların ve rezerv para politikasının hala güçlü olduğunu düşünüyorlar. Aslında bu, tam tersi: Başka sistemlere ihtiyacımız var. Kriptonun da burada ortaya koyduğu husus, bu sistemden çıkmak isteyenlere uzun yoldan bir çözüm sağlaması.

  • Dünya genelinde yaşanan dolarizasyon kısmen finansal krizden kısmen de teknolojiden kaynaklanıyor. USDC gibi sabitcoin’ler gelişmekte olan piyasalarda daha çok kullanılıyor ve bu durum da merkez bankalarının parasal egemenliklerini devam ettirebilmesi için daha büyük baskı yaratıyor. Kripto tüm bu hikayenin bir parçası ancak nasıl sonuçlanacağını kimse bilmiyor.

  • Peer-to-peer sistemleri sadece güvenli değil aynı zamanda herkes için kullanımını daha kolaylaştıracak faaliyetler artmalı. İnsanların kriptoya dair algısı hâlâ oturmuş değil. “Kripto hack’lendi, kötüdür” anlayışı hakim ancak Celsius’un batışı Lehman Brothers’ın batışına oldukça benzer.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

28 Haziran 2024 23:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk