Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Kuzey Amerika’yı Sarsan Fırtına Madencileri Kesintiye Mecbur Etti

Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücü fırtınanın etkisiyle hafta sonu yaklaşık yüzde 40 düştü.

26 Aralık 2022 14:37

Güncellenme: 26 Aralık 2022 15:58

ABD'deki madencilerin gücü, hafta sonu Kuzey Amerika'yı sarsan güçlü fırtına nedeniyle kapandı.


BTC.com’un yayınladığı verilere göre, Bitcoin madenciliği hashrate oranı, 21 Aralık ile 24 Aralık arasındaki günlerde saniyede yaklaşık 100 exahash’e (EH/s) denk gelen  yüzde 40 oranında düşerek 156 EH/s'ye inerken 25 Aralık’ta yaklaşık 250 EH/s'ye geri döndü.


Kısıtlama olarak adlandırılan bu durum, madencilerin soğuk kış günlerinde elektrik şebekelerine yardım etmesi olarak tanımlanıyor. Madencilerin üretime yönelik talebi, kış fırtınalarının neden olduğu talepler yükseldiğinde ihtiyaç duyulan enerjiyi azaltabiliyor.


BBC’nin haberine göre, ABD ve Kanada, ABD'nin batısındaki Montana eyaletindeki -50°F'ye (-45°C)  düşen hava sıcaklığından oldukça etkilenmiş durumda. CNN ise fırtınada en az 37 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.


Mining Pool Stats’ın yayınladığı istatistiklere göre ise, CoinDesk'in ana şirketi Digital Currency Group'a ait ve ABD'deki en büyük madencilik havuzu Foundry USA, 23 Aralık'ta hashrate'inin yarısından fazlasını kaybederken ülkedeki en büyük madencilerden Riot Blockchain, Core Scientific de operasyonlarını kısıtladı. 


Texas Blockchain Council endüstri grubunun kurucusu ve başkanı Lee Bratcher, Linkedin’de paylaştığı gönderide, Teksas'ta bitcoin madenciliği aktivitelerinin yüzde 99'unun Cumartesi günü sabah 6'da kapatıldığını belirtti.


Kâr amacı gütmeyen Satoshi Eylem Fonu aracılığıyla sektörü savunan Dennis Porter da madencilerin gerçekleştirdiği kısıtlamanın, elektrik şebekesini desteklediğini söyledi.Avrupa merkezli madenci Denis Rusinovich ise Twitter’dan paylaştığı iletide, bu büyük düşüşün "Bitcoin'in coğrafyayla ilişkisinin hayati olduğunun bir kanıtı" olduğunu belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk