Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Kurumsal İlgi, Bitcoin’in Kalıcılığını Teyit Ediyor”

Bitcoin'de yaşanan kısa süreli geri çekilmeler, kripto para biriminin geleceğine inanan şirketleri harekete geçirdi.

10 Mayıs 2024 11:45

Güncellenme: 12 Mayıs 2024 16:17

ABD’deki şirketler, kripto paralardaki dalgalı ve aşağı yönlü hareketi fırsat bildi. Kurumsal kripto yatırımcıları arasında liderliği elinde bulunduran iş zekâsı şirketi Microstrategy'nin, 1-26 Nisan tarihleri arasında 7,8 milyon dolara karşılık gelen 122 Bitcoin'i daha hazinesine eklediği görüldü. Şirketlerin 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin bilançoları, Microstrategy’nin tek olmadığını da ortaya koydu. Chainalysis raporunda, yalnızca ABD'deki halka açık şirketlerin 19 milyar dolara karşılık gelen Bitcoin tuttuğu görüldü. 


Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Önde gelen kripto savunucuları arasında yer alan Michael Saylor tarafından yönetilen Microstrategy’nin sahip olduğu Bitcoin sayısı, toplam arzın %1’ine karşılık geliyor. Kriptoya yatırım yapan halka açık şirketler, Bitcoin ve diğer başlıca kripto paraların potansiyeline inanmasa bu denli risk almaz. Üstelik tutulan varlık miktarının beşte dördüne, kripto dışındaki sektörlerden şirketler sahip” dedi.


Tesla en çok Bitcoin’e sahip üçüncü şirket 

Hazinelerinde kripto tutan ABD merkezli halka açık şirketler sıralamasında Microstrategy’yi, önde gelen Bitcoin madencilerinden Marathon Digital izlerken, üçüncü sırada dünyanın en değerli otomobil üreticisi Tesla göze çarptı. Onu Hut 8 Mining ve Riot Platforms izledi. Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey’in şirkete Block yedinci olurken; sırasıyla CleanSpark, Galaxy Digital Holdings ve Bitcoin Group da listede ilk 10’da yer aldı.


Halka açık şirketlerin Bitcoin sahibi olduklarını kamuoyuyla açıkça paylaşmalarını, yalnızca iş dünyasında yaygınlaşan kabulün işareti olarak okumamak gerektiğini söyleyen Kafkas Sönmez, “Bu benimsemedeki gelişmeye güçlü bir sinyal oluştursa da aynı zamanda kripto para fiyatlarının önümüzdeki dönemde olumlu bir görünüm çizebileceğine dair de umut taşıyor. Tesla, Block gibi dünyaca ünlü şirketlerin sahiplikleri, yatırımcı güvenini ve ilgisini artırma potansiyeli içeriyor” diye konuştu.


Emeklilik ve varlık fonları da Bitcoin’i araştırıyor 

Dijital varlıkların geleneksel finans tarafından kabul görmesi konusunda önemli girişimleri bulunan Fidelity Investment, geçtiğimiz günlerde Londra’daki bir etkinlikte, emeklilik fonlarının kripto varlıklar hakkında yatırım komiteleriyle görüşmeye başladığını, kripto varlıkları portföylerinde bir varlık olarak değerlendirmeyi düşündüklerini açıkladı. Geçtiğimiz ay da Japonya Devlet Emeklilik Yatırım Fonu’nun, Bitcoin gibi arz kısıtı olan varlıkları portföyüne eklemek için araştırma yapmaya başladığı belirtilmişti. 


ABD’deki bir başka varlık yöneticisi olan BlackRock’ın da emeklilik ve varlık fonları gibi kurumlarla görüştüğünü söylediğini hatırlatan Kafkas Sönmez, “Örneğin ABD’deki emeklilik fonlarında bulunan trilyonlarca doların Bitcoin’de veya Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonlarında (ETF) değerlendirilmesi, çok da uzak bir gelecek gibi görünmüyor. Özellikle spot fonlar, kripto varlıkların da geleneksel varlıklar gibi alınıp satılabilmesini mümkün kılıyor ve daha geniş adaptasyonun kapısını aralıyor” diye konuştu.


1 milyar işlemi aştı  

Tüm bu süreçte Bitcoin ekosisteminde gelişmelerin yaşanmaya devam ettiğini belirten Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 


“Özellikle yarılanma, Bitcoin’in yenilikçi doğasını tekrar gündeme getirdi. Yarılanmayı takip eden Runes protokolünün Bitcoin ağında geliştirilmesiyle, işlem sayısı 1 milyar barajını aştı. İlk Bitcoin’in piyasaya çıktığı zamandan bugüne geçen 800 haftada, Bitcoin blok zinciri 1 milyarı aşkın işleme aracılık etti. Milyonların kriptoya açılan kapısı Gate.io olarak, sektörün gittiği yönü takip ediyor, Bitcoin’in inovasyonla anılan doğasına hizmet eden tüm gelişmeleri destekliyoruz. Küresel kripto para borsaları içinde en çok listeleme yapanlar arasında bulunan Gate.io olarak, yatırımcılarımızın her fırsattan yararlanabilmesi için çalışmaya devam ediyoruz.”


Daha Fazla Oku

    Bitcoinkurumsalyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk