Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kürtaj Kararının Ardından; Kripto Yardım Kampanyaları Hangi Düzeyde?

Kripto savunucuları, teknolojinin insanların hükümet baskısına karşı savaşmasına ve gözetimden kaçmasına yardımcı olma potansiyelini uzun süredir anlatıyor. Roe kararı sonrası dünya harika bir test vakası yakaladı.

6 Temmuz 2022 10:21

Güncellenme: 6 Temmuz 2022 11:10

Geçen hafta, ABD Yüksek Mahkemesi Roe v. Wade davasını bozarak on yıllardır devam eden anayasal kürtaj hakkını sona erdirdi ve yasal kürtajı ABD'nin birçok bölgesinde etkin bir şekilde kullanılamaz hale getirdi.


Kararın ardından, kripto topluluğunun üyeleri harekete geçerek, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO) ve seçim yanlısı kuruluşlar için (elbette kriptoda) fon toplamayı amaçlayan NFT projeleri başlattı.


Girls Who Code'un kurucusu ile ConstitutionDAO ve Ukrayna DAO'ya katkıda bulunanların başlattığı ChoiceDAO, çeşitli üreme hakkı örgütleri için toplam 1 milyon dolar toplamaya çalışıyor. 


UnicornDAO'nun girişimi olan LegalAbortion.eth, bağışçı adaylarına kripto bağışları gönderebilecekleri bir cüzdan sundu. Bu cüzdan daha sonra kaydi paraya dönüştürülecek ve önceden seçilmiş yedi gruba gönderilecek. CowgirlDAO, 3 milyon dolarlık bir hedefle kürtaj erişimi için fon toplamak amacıyla bir NFT koleksiyonu satıyor.


Kripto topluluğunun şu ana kadar verdiği yanıt, diğer toplu bağış çabalarıyla karşılaştırıldığında mütevazi kaldı. Seçim yanlısı kampanyalara şimdiye kadar yapılan bağışlar, Rusya'nın işgalinin ardından Ukrayna'ya verilen destekle kıyaslamak ise mümkün değil. (Çatışmanın başlamasından sonraki üç gün içinde Ukrayna askeri ve sivil nedenlere en az 20 milyon dolarlık kripto bağışlanmıştı; bu miktar şu anda 135 milyon dolar.)


CoinDesk’e konuşan Rus feminist grup Pussy Riot'un üyesi ve UnicornDAO'nun lideri Nadya Tolokonnikova, kripto topluluğunun Roe Kararının devrilmesinin ardından bedensel özerkliğin ortadan kalkması konusunda daha sesli olması gerektiğini düşündüğünü söyledi.


Tolokonnikova, "İnsanları daha empatik olmaya teşvik etmek istiyorum. Çünkü alanın hala orantısız bir şekilde çoğunlukla erkeklerden oluştuğunu biliyorum. Belki de kendilerini doğrudan ilgilendirmeyen bir sorunla bağlantı kurmak onlar için daha zor" diye ekledi.


 Kripto için kaçırılmış bir fırsat mı?


Fight for the Future'dan Lia Holland da dahil olmak üzere bazı gizlilik ve kripto savunucuları, kararın ardından endüstrinin verdiği tepkiyi, kriptonun gerçek dünyadaki faydasını sergilemek için kaçırılmış bir fırsat olarak görüyor.


Fight for the Future’ın kampanya ve iletişim direktörü olarak görev yapan Holland, “Bu, kriptonun ve blokzincirin verdiği sözlerde lastiklerin yolla buluştuğu an olabilirdi. ABD'de DAO'ların - veya açıkçası kriptonun - kendilerini, marjinalleştirilmiş insanların baskıyla mücadele etmek ve devlet gözetiminden kaçınmak için kullandıkları araçlar olarak konumlandıklarını göremedik” dedi.


Holland, CoinDesk'e kürtaj erişimi konusunda Web3'ün faydasının bağış toplamanın çok ötesine geçebileceğini söyledi.


Seks ticareti ve çevrimiçi seks tivcareti ile mücadele kapsamında yaşlaşan; Web2 şirketlerinde bir sansür dalgasına ve platformların kapanmasına yol açan yasaya atıfta bulunan Holland, “Dijital hak aktivistleri, FOSTA-SESTA'nın geçişinin ardından gördüğümüz gibi; hem finansal hem de temel sağlık iletişimi ve destek açısından benzer bir platform değişikliği göreceğimizden endişe duyuyorlar” dedi.


Hollan’ın işaret ettiği Facebook ve Instagram, kürtaj hapları sunan tüm gönderileri sildi. Bu Bu paylaşımları yapan hesapları kapattı. Facebook'un ana şirketi Meta (FB), geçtiğimiz Cuma günü çalışanlarına yönelik bir Slack gönderisi ile kararın tartışmalarına izin verilmediğini açıkça belirtti. 


Holland bağış toplama rolünü küçümsemese de ‘yapmak güzel bir şey” dedi. Holland, asıl faydanın, Web2 platformlarındaki gözetim ve platformdan çıkarma riski olmadan bilgi paylaşmak ve destek sunmak için bir alan açmak olduğunu söyledi. 


Holland, “Bence ‘Bitcoin bunu düzeltir’ diyerek genel bir yanıt vermek [kripto topluluğu için] kaybedilen bir fırsat olabilir ve şimdiye kadar zaten kaybedildi. OnlyFans, ödeme platformlarının baskısı altında seks işçilerini barındırmayı bırakacaklarını söylediğinde de esas konu buydu” dedi.


Ayrıca, “Kriptonun işaretine, internet tarihinde ihtiyaç duyabilecek insanlar ve kuruluşlar için gerçek fayda sağlamakta güçlü ve sorumlu bir şekilde hareket etmek için şimdiye kadar gördüğümüz en yoğun şekilde ihtiyacımız var” diye ekledi.


Sonuç olarak ChoiceDAO, sonunda kripto para toplama için bir araçtan daha fazlası olmayı umuyor.


DAO sözcüsü CoinDesk'e verdiği demeçte, "Amaç, DAO'nun büyümeye devam etmesine ve gelecekte önemli girişimler üzerinde çalışmasına neden olan bir katılım çarkını başlatmak. Günün sonunda, sadece sermayeye odaklanmak, toplumu gözardı eder. Bu yönü paradan daha güçlü de olabilir” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk