Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kullanıcılar Kriptolarını Kendi Cüzdanlarına Taşıyor

Bernstein’ın raporuna göre FTX’in çöküşünün ardından kullanıcılar kriptolarını merkezi borsalardan kendi cüzdanlarına taşımaya başladılar.

1 Aralık 2022 14:43

Güncellenme: 1 Aralık 2022 17:16

Bernstein’ın raporuna göre FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün iflasının ardından kripto kullanıcıları faaliyetlerini blokzincirlerine kaydırmaya başladı. Bireylerin varlıklarını kendi kendilerine saklamaları da yeniden trend oldu.


Raporda “Kriptolarını bir merkezi borsa yerine kendi cüzdanlarında saklayanların sayısı arttı. Bu durum merkeziyetsiz finans (DeFi) spot ve türevlerinin alım satımının yapıldığı platformlardaki işlem sayısını artmasına neden oldu” diye yazıldı.


Analistler Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, blokzinciri verilerine göre FTX olayı sonrasında kullanıcı sayısında ve faaliyetlerde artış görüldüğünü aktarırken son 60 günde hem kazancın hem de işlem hacminin yükseldiğini belirttiler.


Raporda, henüz konuşmak için erken olsa da blokzincirleri üzerindeki daha şeffaf piyasalara yönelmenin kriptonun yeniden güven oluşturması bakımından olumlu bir gelişme olduğu belirtildi.


Öte yandan The Arbitrum ve Optimism blokzincirlerinin FTX’in iflasından sonra kullanıcı sayıları, işlem hacmi ve gelir anlamında en güçlü artışı gördükleri kaydedildi. Binance Smart Chain’de ise küçük çapta artışlar oldu.


FTX/Alameda ekosistemiyle aralarındaki bağlantının çok güçlü olduğu düşünülen Solana blokzinciri ise ciddi kayıplar yaşıyor. Rapora göre buradaki kullanıcılar Sam Bankman-Fried’ın imparatorluğunun çöküşünün ardından farklı blokzincirlerine yönelmeye başladılar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk