Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

KuCoin Likidite Sorunu mu Yaşıyor? Türkiye Müdürü İddiaları Kesin Bir Dille Reddediyor

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan kripto para borsası KuCoin’in Türkiye Müdürü Mete Umut Elmas yaratılan bu “linç furyasını” en başta anlamakta güçlük çektiklerini söylüyor

30 Kasım 2022 14:23

Güncellenme: 30 Kasım 2022 14:34Rezerv verilerini ve cüzdan analizlerini paylaşan ilk platformlardan biri olduklarını belirten Elmas, “Bağımsız firma tarafından rezerv kanıtı sunulmak üzere denetlemeden geçmek için aynı ivedilikle bu alanda çalışmalarımız söz konusu” diyor ve ekliyor: “Kripto piyasasında uzmanlığı bulunan bir şirketle rezerv kanıtı sağlanması ve bağımsız denetim için çalışıyoruz. Yıl bitmeden rezerv kanıtını yayımlayacağız.”


Elmas, söz konusu olumsuz haberlerin Twitter’da yayılan bir ekran görüntüsüyle başladığını aktarıyor: “Yaratılan bu linç furyasının sebebini biz de en başta anlamakta çok güçlük çektik. Dual Investment iki farklı para birimini içeren yüksek getirili yapılandırılmış bir finansal üründür. Değişken getirilidir ve anapara korumalı değildir. Dolayısıyla staking değildir ve garantili faiz yoktur. Birçok büyük borsada mevcuttur. Bizim anlamlandıramadığımız kısım şurası: Bu ürün sadece bizde yok. Bu ürünün lansmanı veya pazarlaması yakın zamanda da yapılmadı. Yayılan ekran görüntüsünde bu spesifik üründeki maksimum gösterge getiri oranları bulunuyor. Ama ilginç bir şekilde ekran görüntüsünün üst kısmında ürün adının yazdığı yer silinmiş.”


“Diğer borsalara kıyasla yüksek getirili bir ürün sunmuyoruz”


Elmas şöyle devam ediyor: “Bunun ardından şöyle bir algı yapıldı: ‘Bu getiri oranları mümkün değil. Bu kadar yüksek getiri verdiğine göre KuCoin’in paraya ihtiyacı var, KuCoin batıyor.’ Peki diğer borsalardan çok daha farklı bir getiri mi sunuyoruz? Hayır. Benzer ürünleri olan diğer borsalarla bunun kıyaslamasını yaptığımızda farklılık göremediğimizi açık sözlülükle söyleyebilirim.”


Bu haberleri yayan yüksek takipçili hesaplara özelden bilgilendirme yapmalarına rağmen bazılarından dönüş alamadıklarını söyleyen Elmas, “Paylaşımlar aksine daha da körükleyici şekilde yapılmaya devam etti. İyi niyetli olanlar diğer lider borsalarla benzer ürünleri kıyasladıklarında daha yüksek getiri oranları görünce geri adım atıp, özür dilediler. Fakat bu mesajları silmeyenler ya da düzeltme yayımlamayanların da etkisiyle konu büyüdü” diye konuşuyor.


Elmas’a söz konusu olumsuz haberlerin ardından işlem hacimlerinde ya da para çıkışlarında olağanüstü bir hareketlilik yaşanıp yaşanmadığını soruyoruz. “Böylesine haberler her zaman hacimdeki volatiliteyi artırır. Son 24 saatteki işlem hacmimiz 500 milyon dolar. Bu, diğer borsalara kıyasla çok büyük bir değişim değil” diye konuşan Elmas, ekliyor: “Bu bir deprem etkisi mi? Hayır fakat tabii ki büyük bir volatilite yarattı. Keza rezervlerimizde ciddi bir değişim olmadı. Dolayısıyla yapılan çekimlerin de borsadaki toplam rezervlere kıyasla hatırı sayılır miktarda olmadığını söyleyebiliriz.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Bitay'da Üst Düzey Atama

27 Eylül 2023 19:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk