Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kriptoda Hack Olayları Azaldı, Saldırganların Eli Boş Kaldı

Önde gelen protokollere dair saldırılar 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 70’e yakın azaldı.

24 Mayıs 2023 14:56

Güncellenme: 25 Mayıs 2023 10:56

Güvenlik şirketi TRM Labs’in yeni raporuna göre token protokollerine ve kripto projelerine yönelik saldırılar 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70’e yakın azaldı. 


Bu yılın ilk üç ayında çalınan fonların toplamı 2022’nin herhangi bir çeyreğine kıyasla daha düşük gerçekleşti. Bunun arkasında güvenlik tedbirlerinin güçlenmesi ve kolay saldırıların engellenmesi yatıyor.


2023’ün ilk çeyreğinde ortalama hack miktarı da düşerek 10,5 milyon dolara geriledi. 2022’nin aynı döneminde söz konusu rakam 30 milyon doları bulmuştu. 


TRM Labs’in verdiği bilgilere göre “Bugüne değin hack mağdurları 2023’ün ilk çeyreğinde kaptırdıkları fonların yarısından fazlasını geri aldılar. Örneğin Mart 2023’te bir saldırgan Tender.fi’ın kodundaki bir açığı fark ederek 1,5 milyon dolarlık bir hırsızlık gerçekleştirdi. Hacker sonrasında Trade.fi ile temasa geçerek 850.000 dolar değerinde 62,15 ether fidye alarak çalınan fonları geri iade etti.  


Kripto para sektörü belirli kırılganlıkları nedeniyle saldırganlar için cazip bir hedef olmayı sürdürüyor. Ancak 2023’ün ilk çeyreğinde hack olaylarındaki düşüş sektörün bu konulara dikkatle yaklaştığını ve önleyici tedbirler aldığını gösteriyor. 


2022 yılında saldırılarda 3,7 milyar dolarlık bir değer kaybı yaşandı ve bu yıl kripto tarihindeki en kötü dönemlerden biri olarak kayda geçti. Saldırganlar 2021 yılında 3,2 milyar dolarlık bir ganimet elde etmişlerdi. 2022 yılı Wormhole hizmetinden 325 milyon dolarlık bir hırsızlık ve ardından Axie Infinity’den çalınan 625 milyon dolar ile oldukça talihsiz başlamış ve talihsiz olaylar Nomad köprüsünden 200 milyon dolar çalınmasıyla devam etmişti. 


TRM Labs’in bulgularına yansıyan kripto hack olaylarındaki düşüş birçok faktörle ilişkilendirilebilir. Bunlar arasında siber güvenlik uygulamalarının gelişmesi, düzenleme çerçevelerinin sıkılaşması ve sektör iş ortakları arasında daha yakın ilişkiler kurulması sayılabilir. 


Ancak endişelenilmesi gereken bazı noktalar da yok değil.


TRM Labs raporunda, “Ne yazık ki bu gerileme uzun vadeli bir iyileşmeden ziyade kısa vadeli bir durum gibi gözüküyor” diyor. Raporda olası birkaç büyük hacimli olayın resmi bir anda değiştirebileceği vurgulanıyor.


“2022’deki en büyük 10 hack olayı toplam çalınan değerin yüzde 75’ine karşılık geliyor.”


Daha Fazla Oku

    kriptohack

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İngiliz Futbol Kulübü Watford FC %10 Dijital Sermaye Sunacak

4 Haziran 2024 14:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk