Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kriptoda Değişen Dinamikler ve Gelecek Perspektifleri

Kitlesel pazara hitap eden yeni ürünler ve regülasyonlarla gelen güven, gelecek on yılda kripto para endüstrisini geliştirecek. Bu kapsamda, farklı düzenleyici kurumlar arasındaki uyumun da önemli olduğu belirtiliyor.

9 Kasım 2023 11:52

Güncellenme: 9 Kasım 2023 12:16

Kripto dünyasının geleceğine dair olumlu veya olumsuz birçok görüş bulunuyor, bu görüşler arasında kripto paraların ana akım bir finansal varlık olma potansiyeli de yer alıyor. Bu potansiyele ulaşma yolculuğunda gelecek on yıl oldukça önemli. Bu on yılda, uzun vadeye giden yolun kilometre taşlarının döşenmesi bekleniyor. 


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Genişlemenin On Yılı: Kripto Parada Sıradaki Dönem” panelinde konuşan Edge Capital Chief Investment Officer Vadim Khramov, Portofino Technologies Founder & COO Alex Casimo ve Ramp CEO Szymon Sypniewicz, önümüzdeki yıllarda kripto para endüstrisini şekillendirmesi beklenen ana gelişmeleri ve trendleri ele aldı. Söyleşinin moderasyonunu ise CoinMarketCap Research Lead Alice L üstlendi.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


 Alex Casimo - Portofino Technologies Founder & COO:


 • Pazara yeni paranın girmesinin önemini vurguladı ve kullanıcıların sanal varlıkları daha iyi tanımaları, yapabilecekleri işlemleri daha iyi öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.  

 • Bu noktada endüstrinin, kullanımı çok daha iyi anlatması gerektiğini söyledi.

 • Sektörün nasıl işlediğinin regülasyonları yapacak düzenleyici kurumlara da iyi anlatılması gerektiğini belirtti.  

 • Casimo’ya göre büyük global kripto şirketleriyle düzenleyici kurumlar daha fazla işbirliğinde olmalı. Sektöre yönelik güvenlik endişelerinin giderilmesinde bu çok önemli.

Vadim Khramov - Edge Capital Chief Investment Officer:


 • Regülasyonların ilerlediğini ama beklenenden biraz daha yavaş olduğunu kaydetti.  Bazı pazarlarda hiç düzenlemenin olmadığına dikkat çekerek bunun artık her yerde yapılmış olması gerektiğini vurguladı.

 • Bugün geleneksel finansl kuruluşlarının, özellikle de bankaların neredeyse 10’da 9’unun dijital varlıklara dokunmak istemediğini, bu tarafta işlem yapmaktan çekindiğini belirtti. Şeffaflığın bu ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.  

 • Khramov, “AB, Asya ve ABD arasındaki regülasyonlar neredeyse tamamlandı. Artık stabil paraların dolaşımın gelişmesi lazım” dedi.

Szymon Sypniewicz - Ramp CEO:


 • Kripto pazarı sessizken aslında arka planda pek çok gelişme yaşandığını söyleyen Sypniewicz, bu sessizlikte geliştirilen yeni teknolojilerin artık ürüne dönüştüğünü, bunun da ümit vadettiğini kaydetti. “Bu anlamda kendimizi takdir etmeliyiz” dedi.

 • Sınır ötesi ödemeleri ve tasarrufların gerçek anlamda yükselişte olduğunu belirtirken, bu gelişmeyi Latin Amerika’da, Brezilya’da ve Türkiye’de gördüğümüze dikkat çekti. Sypniewicz, “İnsanlar stabil paraları tercih ediyorlar. Bu da herkesin dünyaya para göndermesini sağlıyor. Gana’dan Çin’e para gönderebilirsin artık mümkün ve bu çok önemli bir gelişme.

 • Önümüzdeki süreçte bazı teknoloik inovasyonların ürüne dönüşecek. Kitlesel pazara hitap eden ürünler pazara girecek ve bu da ilgiyi artıracak. Sypniewicz’e göre pazarda tartışılan her şey aslında güvene dayanıyor. Düzenlemeler önemli ama farklı ülkelerdeki düzenleyici kurumların birbirleriyle uyumla çalışmaları da gerekli.

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CoinTR, Global İş birliğini Yerel Projelere Taşıyor

29 Kasım 2023 01:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk