Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Yatırımına Veri Odaklı Strateji

Ametrica kripto yatırımcılarına zincir üzerindeki verileri analiz edip daha doğru yatırım yaptırma iddiasında

15 Aralık 2022 15:02

Güncellenme: 15 Aralık 2022 16:48

Kripto para yatırımcılarının pek çoğu sosyal medya kanallarından yada yakın çevrelerinden aldıkları “tüyolar”la yatırım yapıyor. Türk yatırımcı profiline bakılırsa asında bu tarzın geleneksel olduğu bile söylenebilir. Henüz girişim aşamasındaki Ametrica ise bu yöntemi değiştirme iddiasında.


Girişimin kurucusu Batu Kargılı, “Merkeziyetsiz finansla beraber, yeni bir finansal bilgi çağına girdik. Bu finansal bilgi çağında çoğu kez geleneksel yatırım stratejilerini kullanıyoruz. Sektörde halen fiyat ve hacim bazlı finansal analizler ve sosyal medyadaki insanlardan gelen kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapılıyor. Özellikle son 1,5 yılda bu yatırım tarzının yatırımcıları nasıl zarara uğrattıklarını bir kez daha görmüş olduk” diyor.


Veri odaklı yatırım yapmayı kolaylaştıran on-chain analiz platformu olan Ametrica, blokzincirinden aldığı verileri işliyor ve yatırım amaçlı olarak anlamlandırıyor. “Ametrica olarak veri odaklı yatırımı yaygınlaştırmak, kolaylaştırmak ve herkesin kullanabilmesini sağlamak için kurulduk.  Biz burada verileri finansal olarak anlamlı metriklere çeviriyoruz. Bu metriklerle de son kullanıcıların yatırım yaparken kullanabileceği stratejik araçlar oluşturuyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu verileri kullanarak yatırımcıların düşen piyasalarda bile kâr edebilmelerini sağlıyoruz.”  


Girişim bünyesindeki metrik stüdyo, finansal olarak anlamlı verileri yorumluyor, grafiklerle açıklıyor ve ilgili ağın geleceğine ilişkin yorum yapıyor. “Burada yatırım yapılabilecek yada uzak durulacak ağları da keşfediyoruz” diyor Batu Kargılı ve bir örnek veriyor: “Örneğin Ethereum fiyatında son iki haftada düşüşler yaşanmasına rağmen biz veri odaklı analiz sayesinde balinaların çok ciddi oranda Ethereum aldığını grafiklerden tespit edebiliyoruz.”

Bireysel yatırımcıların dışında kurumsal yatırımcılar için ayrı ürünler geliştiren Ametrica, kurumsal kullanıcılar ve daha profesyonel yatırımcılar için ham blokzinciri verisini analiz edebilen veri portalı sunuyor. 2023 yılı başında Beta Versiyonuyla çıkacak olan girişim 375 bin dolarlık da bir yatırım arayışı içinde.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Darkest Hour

3 Haziran 2023 13:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk