Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Yatırım Şirketi CoinFund 300 Milyon Dolarlık Web3 Fonu Açıkladı

Söz konusu fon layer 1 blokzincir, gaming ve NFT’lerin dahil olduğu erken aşama şirketleri hedefliyor

17 Ağustos 2022 16:35

Güncellenme: 17 Ağustos 2022 17:52

Kripto özelinde yatırımlar yapan şirket CoinFund erken aşama blokzincir projelerine 300 milyon dolarlık risk sermaye fonu ayırdığını açıkladı. Bu gelişme, Ayı Piyasası’nın çetin koşullarına rağmen yatırımcının sektöre duyduğu güvenin göstergesi.   


CoinDesk’e konuşan CoinFund’ın yönetici partneri ve risk sermaye yatırımın tepe ismi David Pakman, CoinFund Ventures I adını koydukları fonla, toplam adreslenebilir pazara hitap eden ve kripto sektöründeki ticari fırsatları değerlendirebilecek girişimlere yatırım yapacaklarını söylüyor. Fonun ilgili olduğu alanlar arasında layer 1 blokzincir projeleri, Web3 altyapısı, NFT’ler, gaming ve varlık yönetimi yer alıyor.


Her ne kadar kripto sektöründe 2022’de yapılan risk sermaye girişim yatırımlarında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26’lık düşüş kaydedilse de imza atılan anlaşmaların sayısı halen tatmin ediciyken bu durum, daha küçük fonlara doğru bir kayışın olduğunu gösteriyor. Açıklanan yeni fon CoinFund’ın bir yıl önce risk sermaye girişimlerine ayırdığı 83 milyon dolarlık fonun akabinde geldi.


2015’te kurulan CoinFund daha önceleri erken aşama merkeziyetsiz finans projelerine ve Bitcoin’e odaklanmıştı. Portföylerinde NBA Top Shot’ın yaratıcısı Dapper Labs, blokzincir altyapı platformu Blockdaemon ve veri endeksleme protokolü The Graph yer alıyor. Portföy dahilindeki bu başarılı şirketlerin Seri A yatırım turuna geçmesi, erken aşama girişimlere yatırımda boşluk yaratıyor.


“CEO’muzun da yol göstermesiyle pazardaki bu açığı gördük” diye konuşan Pakman, ekliyor: “Bu aşamadaki şirketlere daha etkili olabileceğimizi ve yardım edebileceğimizi düşündük; bu yüzden de erken aşama fonumuzu büyüttük.”


CoinFund Ventures I fonundaki yatırımların şirket başına yapılacak yatırım miktarının 6 ila 10 milyon dolar aralığında olacağı açıklanırken, bu da fonun 30 ila 40 şirkete dokunacağını gösteriyor. Pakman, fonun büyük bir çoğunluğunun CoinFund’ın daha önce desteklemediği şirketlere gideceğini ancak az sayıdaki portföy şirketlerinin devam yatırımlarından faydalanabileceğini söylüyor.


CoinFund’ın açıklamasına göre fonu destekleyecek özel pazar yatırım şirketleri arasında Adams Street Partners, StepStone Group, Accolada Partners ve kriptoya yatırım yapan sayıları az fakat gittikçe büyüyen emeklilik fonlarından Teksas Emekli Öğretmenler Sistemi’ni (TRS) de yer alıyor.


Pakman, geleneksel risk sermaye şirketi Venrock’ta 13 yıl çalışmış bir isim. Keza Einar Braathen de gelenekselden kriptoya yüzünü çevirerek benzer bir yolu izleyen, teknoloji firması Accel’i bırakarak CoinFund’da erken aşama yatırımlara odağını kaydıran bir diğer yatırımcı.


Ayı Piyasası ortamında yeni bir fon açıklamalarına dair soru yönelttiğimiz Pakman, CoinFund’ın şu ana dek gördüğü üçüncü büyük düşüş döneminde olduklarını ve fonun yaşam döngüsünün altı ila sekiz yıl arasında değiştiğini söylüyor.


“Piyasadaki bu tür inişli çıkışlı hareketlilik beklenen bir durum” diye konuşan Pakman, ekliyor: “Uzun vadede değer açığa çıkaracak işlere odaklandığınız müddetçe piyasalar da sizinle bir noktada iş birliğine gidecektir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Fiyatı ETF'lerdeki Çıkışlara Rağmen İstikrar Kazanıyor

12 Haziran 2024 16:52

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk