Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

"Kripto Varlıkları Düzenleyen Sayılı Ülkeler Arasında Girmiş Olmak Oldukça Gurur Verici"

Bitexen Genel Müdürü Alphan Göğüş, Kripto Varlık Yasası ve ardından gelen FATF kararını değerlendirdi.

1 Temmuz 2024 17:53

Güncellenme: 1 Temmuz 2024 18:01

26 Haziran 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yaygın bilinen tanımıyla "Kripto Varlık Yasası" TBMM’den geçti. Teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

 

Yasaya göre, kripto varlıkları alım satımına aracılık eden platformların SPK tarafından lisanslanması ve düzenleme kapsamına alınması amaçlanıyor. Bu sayede, müşteri varlıklarının saklanması ve platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi güvence altına alınacak. Yasa teklifinde vergilendirme konusunda herhangi bir hüküm bulunmamakla birlikte, SPK ve TÜBİTAK kripto hizmet sağlayıcılarından belirli oranlarda gelir elde edecek. SPK ve TÜBİTAK, bu gelirlerin %1'ini kripto hizmet sağlayıcılarından alacaklar.

 

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF), 28 Haziran 2024'te Singapur'da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması kararını aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantı öncesinde sosyal medya hesabından "Başardık" mesajını paylaşarak kararı duyurdu.

 

FATF'nin yayımladığı dökümanlara göre, Türkiye ile birlikte Jamaika da gri listeden çıkarıldı. FATF, Ekim 2021'de belirtilen stratejik eksikliklerin giderilmesi ve kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele etkinliğinin artırılması yönünde Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeleri vurguladı.

 

Tüm bu sıcak gelişmeler ışığında Bitexen Genel Müdürü Alphan Göğüş’e görüşlerini sorduk.

 

26 Haziran 2024 tarihinde, yaygın bilinen adıyla "Kripto Varlık Yasası" olarak anılan Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bu yasa teklifinin hazırlanma süreci ve yasanın mevcut hali hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Kripto varlıklara yönelik yasa teklifi hazırlanma süreci boyunca birçok aşamadan geçti. Bu aşamalar boyunca tüm sektör birlik olarak teklifin şekillendirilmesi noktasında elinden gelen çabayı sarf etti. Aslında bu süreç Türkiye’nin kripto varlıklar noktasında neden bu kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Tıpkı bu sektörü bugünlere sıfırdan getirmek için tüm paydaşlarımızdan tutun, bireysel ilgilisine kadar herkesin verdiği emek gibi yasa tasarısının şekillenmesi ve mevcut düzlemin en iyi şekilde çerçevelenebilmesi için oldukça büyük bir emek sarf edildi. Bu noktada yasa yapıcılar da sağduyulu davranarak bu süreci bizlerle iletişimde yürüttü. 

 

Gelinen noktayı tüm bu sebeplerle birlikte bir başlangıç olması adına oldukça önemli buluyorum. Türkiye’nin finansal teknolojilerdeki konumuna yaraşır şekilde, dünyada kripto varlıkları düzenleyen sayılı ülkeler arasında girmiş olmak oldukça gurur verici. 

 

Bitexen olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren düzenleme varmışçasına oluşturduğumuz tüm yapımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu sebeple resmileşen bu yasal düzenlemeye ilk günden hazır şekilde hizmet veriyorduk. Bundan sonra ülkemizde gerçekleştirilecek gelişmeler için olumlu olacağı düşüncesindeyiz.

 

28 Haziran 2024 tarihi itibariyle Türkiye, FATF'in gri listesinden çıkarıldı. Bu gelişmenin kripto yasasıyla olan ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin FATF’in gri listesinden çıkarılması noktasında yerine getirilmesi gereken gerekliliklerden bir tanesi de kripto varlıklara yönelik bu düzenlemeydi. Bu sebeple bu iki olay birbirini hem bugün hem de yarın besleyen gelişmeler. Gri listeden çıkmış olmamız Türkiye’nin önümüzdeki günlerde finansal anlamda ilerleyeceği yolculukta kendisine olumlu yansıyacaktır. Aynı şekilde blockchain teknolojileri ve kripto varlık noktasında gerçekleştirilecek tüm adımlarda gerek artık bir düzenlemenin varlığının oluşturduğu güven ortamı, gerekse de gri listeden çıkmış olmamız tüm atılacak adımların artık daha sağlam ve istekli atılacağı anlamı taşımakta.

 

Türkiye kripto ekosisteminin, mevcut bireysel yatırımcılar ve global paydaşlar açısından, bu sıcak gelişmeler ışığında nasıl bir görünüm sergilediğini düşünüyorsunuz?

Geldiğimiz noktada tasarının yasalaşması mecliste ve kurullarda tartışılırken birçok farklı nokta gündeme getirilmiş olsa da başlangıç olarak gerek bireysel yatırımcıyı gerekse de paydaşları kapsayan bir yasa olduğu kanaatindeyim. Bu sebeple ortada şu aşama için yapıcı ve geliştirmeye açık bir görüntü söz konusu.

 

Ekosistemin önemli bir paydaşı olarak, bu gelişmeler doğrultusunda yeni yılda gerçekleştireceğiniz planlar ve açılımlar nelerdir? Ajandanızda neler var?

Teknolojiyi üretmeye, gelecek ile bugünü birbirine bağlamaya, geliştirdiğimiz yeni ürünler ile ayrıcalıklar yaratmaya, listelediğimiz varlıklar ile müşterilerimizi teknoloji ile buluştururken projeleri de yatırım ile bir araya getirmeye devam ettiğimiz bu serüvende yol haritamızda bu vizyonu daima sürdürmek bulunuyor. Bitexen etkisini Türkiye’den başlayarak dünya ile tanıştırdığımız bu serüvende mevcut regülasyonların oluşturduğu güven ortamının desteğini de arkamıza alarak Türkiye’de 1 numara olmayı, küreselde ise herkesin parmakla gösterdiği bir konumda yer almayı hedefliyoruz.


Daha Fazla Oku

    BitexenkriptoyasaFATFAlphan Göğüş

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk